Povjesničar i publicist Dane Pavlica preminuo je 2005., a godinama prije smrti, teško narušena zdravlja, s velikim naporom i trudom, pisao je knjigu o rodnom selu Počitelju u Lici. Prva verzija trebala je biti objavljena u Beogradu 1998., ali na kraju nije zbog niza složenih okolnosti. Nakon toga je autor dopunio i korigirao rukopis, koji je godinama stajao u njegovoj biblioteci. Profesorica Ljiljana Pavlica, autorova kći koja je preminula 2018., i nekoliko suradnika odlučili su ga u međuvremenu pripremiti za objavu, a knjiga pod naslovom "U vatrama – Počitelj (1263. – 1993.)" nedavno je konačno izašla u izdanju Biblioteke Fragmenti prošlosti Povijesnoga društva Požega i u suradnji s Biro-tiskom d. o. o. Brestovac.
Knjiga je pisana prohodnim i jednostavnim, ali lijepim i pomalo starinskim stilom te obuhvaća prikaz prirodnih i geografskih obilježja toga dijela Like, povijest sela Počitelja od srednjeg vijeka do ratnih zbivanja 1990-ih, kao i narodnih običaja toga kraja. Autor je desetljećima prikupljao izvore i literaturu. Brojni suradnici iz Hrvatske, Srbije, Kanade i drugih država slali su mu podatke i svjedočanstva o Počitelju. Naime, posljednjih godina na raznim internetskim stranicama objavljene su upitne i sporne interpretacije niza zbivanja u tom selu od 1941. do 1945. U to vrijeme ustaše su izvršili masovne zločine nad civilnim stanovništvom toga kraja. Dane Pavlica je, među ostalim, rasvijetlio uzroke sukoba između lokalnih četnika i partizana, okolnosti uništenja crkve u Počitelju te niza događaja važnih za suočavanje s prošlošću žitelja Like. Profesor Pavlica nikome nije sudio. Nastojao je razumjeti ljude o kojima je pisao. Probleme je sagledavao iz više uglova, ali pri tome nije skrivao svoja uvjerenja. Opisao je lokalni ambijent bez pretjerivanja kakva nerijetko susrećemo u takvoj literaturi. Tu su počiteljski sveštenici, učitelji, majstori, ratnici, dokumenti, riječi narodnih kazivača, stihovi zaboravljenih pjesama, sjećanje na stradanja, sukobe, zajedništvo, suživot…
Dane Pavlica napisao je deset knjiga. Bilo bi neprimjereno reći da je knjiga o Počitelju njegovo najkvalitetnije djelo, ali to ne umanjuje njenu vrijednost jer je zahvaljujući njoj sačuvano sjećanje na vrijeme, prostor, ljude i događaje u tom ličkom selu na Velebitu. Ponajprije je namijenjena stanovnicima Počitelja i njihovim potomcima, ali i svim zainteresiranim čitateljicama i čitateljima. Knjiga "U vatrama – Počitelj (1263. – 1993.)" nije na prodaju. Zainteresirane čitateljice i čitatelji mogu dobiti svoj besplatan primjerak u prostoru Povijesnoga društva Požega. Mogu se javiti na mail vinko.tadich@gmail.com i tako dogovoriti dostavu knjige.
Ovaj tekst završit ćemo rečenicama iz predgovora koji je napisao mladi znanstvenik Goran Đurđević: "Dane Pavlica ovu je knjigu napisao posljednjim životnim žarom i ostavio je kao svojevrsni amanet. Iako je Počitelj kao selo prestao postojati ili je na rubu opstanka, siguran sam da je ova knjiga mali plamen koji će ostati u tmini kao svjetlo i podsjetnik na njegovu zanimljivu i vatrenu prošlost. Zato je iznimno važno objaviti, čitati i iščitavati ovu studiju. Pišući stranice ove zanimljive knjige, vodeći nas počiteljskim predjelima, autor pokazuje sve dijelove (pozitivne i negativne) počiteljskoga života i prožimanja, sagorijevanja s procesima na lokalnom, regionalnom, hrvatskom, južnoslavenskom i globalnom nivou, povezujući lokalne predaje, priče i događanja s većim i dubljim procesima koji su umnogome utjecali na lokalnu zajednicu šireći se kao veliki požar." Do novih susreta kod Miščevića, Rogića, Uzelaca, Bobića, Pavlica, Njegovana, Basića, Vuksana, Došena, Vitasa, Laskovića, Ivančevića, Prerada, Preradovića, Zagoraca, Ljubojevića, Radoševića, Ljuština, Potkonjaka…