Povodom osamdesete godišnjice od oslobođenja logora Aušvic u Poljskoj, u prostoru Gradske biblioteke u Vukovaru drugu godinu zaredom postavljena je izložba posvećena Holokaustu. Postav predstavlja podsetnik na život i delovanje jevrejske zajednice u Vukovaru, u periodu pre Drugog svetskog rata i znatno ranije.
Izložba sadrži fotografije i pisane dokumente koji ilustruju postojanje zajednice u Vukovaru i njen doprinos društvu, a nakon Gradske biblioteke, biće postavljena i u drugim sredinama. Realizovana je u okviru ciklusa Zavičajna baština, a nosi naziv "Sjaj i trag jevrejske baštine u Vukovaru".
Prema rečima direktorke Biblioteke Anite Baier Jakovac cilj je bio, u saradnju sa Muzejom grada Vukovara i ovo godine jednakim povodom prikazati, posebno mlađim generacijama, šta su nam predstavnici jevrejske zajednice ostavili u nasleđe, te ukazati da ih danas, nažalost, gotovo nema na području grada Vukovara.
- Biblioteka je u nekoliko navrata imala programe posvećene temi Holokausta, poput izložbe o Ani Frank, koja je trenutno postavljena u OŠ u Lovasu s ciljem da spomenutu tematiku približimo deci. S obzirom na ciklus Zavičajna hronika, koji se bavi istorijom Vukovara, pa tako i jevrejskom zajednicom, ovim putem želeli smo da taj deo istorije vratimo i prikažemo, posebno mlađim generacija, da spoznaju šta smo dobili u nasleđe. To je bogat deo istorije u kojem su nam Jevreji dosta toga ostavili u nasleđe, a dosta toga je, nažalost, trajno izgubljeno - istakla je Baier Jakovac.
To je druga izložba nastala u saradnji Muzeja grada Vukovara i Gradske biblioteke.
- Muzej, kao i Biblioteka, imaju bogat deo pisanih materijala. Spojili smo ljubav prema istoriju i istraživanju. Bibliotekarke i kustosice Muzeja zajedničkim snagama stvorile su izložbu iz mase dostupnog materijala. Izložba prati ljude, građevine i događanja kroz istorijske činjenice u kojima su Jevreji bili glavni akteri - zaključila je Baier Jakovac. Autorka izložbe je Vlatka Surma Sabo iz Gradske biblioteke Vukovara.