Novosti

Kratko & jasno

Sunčica Fradelić: Naši pejzaži posljedica su odnosa moći

Često nemamo priliku dobiti uvid u razloge zbog čega je nešto tu, pa samim time ni priliku za sudjelovanje u razvoju grada. U tom smislu, naš program teži otkriti alternativne mogućnosti grada kao drugačijeg mjesta za život, život krojen po mjeri čovjeka, kaže voditeljica programa "Skriveni grad"

Large suncica fradelic tina ljubenkov

(foto Tina Ljubenkov/Kino klub Split)

U petak, 30. kolovoza počinju aktivnosti u sklopu projekta "Skriveni grad" Kino kluba Split. Predstavite nam ga.

Program se sastoji od predavanja, istraživačkog dijela, produkcijskog i prezentacijskog. Predavanja okupljaju stručnjakinje i stručnjake koji prezentiraju svoje specifične uvide, znanja i perspektive na zadanu temu, pa tako 30. kolovoza imamo predavanje Nataše Bodrožić koja će razmatrati odnose arhitekture sredine 20. stoljeća, izgrađenih okoliša iz razdoblja socijalističke Jugoslavije i medijske, filmske, videoslike kao jednog od kanala njihove (re)interpretacije, zatim Daša Gazde u svom predavanju idući dan dovodi u relaciju naš najveći kip Grgura Ninskog s fenomenom Bajamontuše – spomenikom, fontanom koja više ne postoji, ali je i dalje izrazito prisutna i živa u svijesti građana. Tea Truta i Jere Kuzmanić 1. rujna će voditi turu antifašističkim spomenicima i javnim prostorima koje je ta spomenička baština formirala kako bi ocrtali način na koji memorijalizacija ratnog Splita i danas tvori sliku grada, a Srećko Horvat 2. rujna u svom predavanju "Čitanje otoka" polazi od iščitavanja bogate prošlosti otoka Visa u današnjem kontekstu masovnog turizma, klimatske krize, historijskog revizionizma i tehnoloških promjena. Predstavit će se i rad viške Škole autonomije, gdje će se predavanja i održati. Nakon što prođe javni dio programa, odabrani polaznici biraju temu kojom se žele baviti, a kolega Igor Bezinović i ja pružamo im dalju mentorsku podršku u realizaciji projekata koji se mogu baviti različitim vidovima medijskog stvaralaštva.

Približite nam ukratko ključne probleme koji su vas ponukali na ovako koncipiran program.

Prije dvije godine razgovarali smo nakon Igorove radionice hibridnog filma što bismo mogli napraviti da postojeći koncept razvijemo u nekom novom smjeru. Željeli smo ponuditi program koji bi na zanimljiv način obrađivao relevantne teme i pitanja, tako da i mi i polaznici kroz njih naučimo više o tim temama, stavimo ih u fokus te kroz drugačije formate komunikacije dođemo do novih spoznaja. Urbanizam i prostorno planiranje grada, prostor koji nas okružuje manifestira našu povijest i kulturni identitet. Mi o tome ne znamo dovoljno, iako oblikovanje prostora utječe na svakodnevno ponašanje i uvjetuje kvalitetu života. Naši pejzaži posljedica su odnosa moći i pojedinačnih interesa. Često nemamo priliku dobiti uvid u razloge zbog čega je nešto tu, pa samim time ni priliku za sudjelovanje u razvoju grada. U tom smislu, program teži otkriti alternativne mogućnosti grada kao drugačijeg mjesta za život, život krojen po mjeri čovjeka.

Koliko je promišljanje arhitektonske i spomeničke baštine u Splitu i okolici prepušteno nezavisnoj kulturi, a koliko za te teme postoji sluha u institucionalnom kontekstu?

Ako se promišljanja i realiziraju u institucijama, možda nisu dovoljno vidljiva pa ne možemo znati što se sve radi po tom pitanju. Nezavisna kultura često ima slobodu da kreativnije obrađuje određene teme, a okvir izvaninstitucionalnog financiranja u Hrvatskoj daje nam mogućnost da postavimo pitanja koja su nam važna.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više