Novosti

Društvo

Sukob oko minimalca

Dok sindikati u oba entiteta Bosne i Hercegovine tvrde da minimalac mora rasti pod hitno, poslodavci i privrednici kažu da je rast neodrživ. U Federaciji minimalna plata iznosi 310 eura, a u Republici Srpskoj 450 eura

Large internacionala  ljupko

Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS-a (foto Dejan Rakita/PIXSELL)

Sa platom od 310 eura, koliko iznosi minimalac u Federaciji Bosne i Hercegovine, radnica i radnik mogu da obezbijede tek petinu sindikalne potrošačke korpe, koja je u oktobru iznosila preko 1500 eura u FBiH. Sa platom od 450 eura, koliko iznosi minimalac u Republici Srpskoj, radnica i radnik mogu da obezbijede nešto malo više od trećine sindikalne potrošačke korpe, koja je u septembru iznosila preko 1310 eura u RS-u. Dok sindikati u oba entiteta tvrde da minimalac mora rasti pod hitno, poslodavci i privrednici kažu da je njegov rast neodrživ.

Rast minimalca doveo bi, kažu privrednici, do povećanja cijena, s čim bi se teško suočili penzioneri. No, sindikati su uporni: cijene svakako rastu nekontrolisano, a minimalna zarada mora pokriti makar troškove prehrane, koji u RS-u iznose preko 525 eura, a u Federaciji BiH oko 695 eura. Primjera radi, u martu ove godine najnižu platu u Republici Srpskoj primilo je preko 90 hiljada od ukupno 294 hiljade radnika. U Federaciji BiH radi oko 480 hiljada ljudi, a 270 hiljada prima platu manju od 500 eura.

Poslije telefonske sjednice održane 12. novembra premijer FBiH Nermin Nikšić rekao je da vlada ovog entiteta priprema set zakona koji su ključni za stvaranje povoljnih uslova poslovanja i jačanje privredne stabilnosti. Najmanja isplata koju će morati garantovati poslodavci u ovom entitetu bit će 600 eura, kaže Nikšić, a na dio isplate u iznosu od sto eura (nagrada za radni učinak) neće se plaćati porezi i doprinosi. "Uvodimo kao neoporezivu kategoriju radni učinak radnika. Usvajanje tog zakona do kraja godine će stvoriti pretpostavke da donesemo uredbu o obaveznim minimalnim primanjima za 270 hiljada radnika koji imaju primanja ispod hiljadu KM", rekao je Nikšić, dodajući da bi poslodavci plaćali doprinose na oko 26 posto iznosa, prenosi služba za informisanje Vlade FBiH.

Adis Kečo, šef stručne službe Saveza samostalnih sindikata BiH, kaže da je netačno da će minimalna plata biti 500 eura, kako je lani i tokom ove godine najavljivano u FBiH.

- To bi značilo da će minimalna plata sa 310 porasti na 350 eura. Ostatak će pokriti troškove toplog obroka, prevoza i dodatnu nagradu za radni učinak - kaže Kečo za Novosti, podsjećajući da to ne znači da će minimalna zarada biti udvostručena, kako su mediji izvijestili.

Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, kaže da to povećanje nije realno. "U ekonomiji, kao i svim drugim stvarima u životu, postoje omjeri i balansi. Pa tako i minimalna plata mora biti u balansu s prosječnim platama. Dakle, ako prosječna plata iznosi 1.380 KM, onda kako minimalna može biti 1.200", rekao je Smailbegović medijima.

Dio opozicije u FBiH negodovao je zbog nagrade za radni učinak, smatrajući da ona treba biti barem dva puta veća.

Vlada će o minimalnoj plati odlučivati, po svemu sudeći, i u Republici Srpskoj. Ne bude li dogovora sindikata i poslodavaca, odluku će donijeti izvršna vlast, jasan je Radovan Višković, premijer Republike Srpske. Savez sindikata Republike Srpske tražio je ovog mjeseca da minimalac sa 450 eura bude povećan na 525 eura. Istovremeno, Savez ne odustaje od novog sistema plata.

Podsjetimo, krajem avgusta Savez sindikata Republike Srpske predstavio je prijedlog novog sistema plata kojim bi iznos minimalne zarade bio primijenjen za nekvalifikovane radnice i radnike. Predložili su koeficijent 1,2 za prekvalifikovanu radnu snagu, koeficijent 1,4 za kvalifikovanu radnu snagu, 1,85 za visoko kvalifikovane, 1,75 za radnice i radnike sa srednjom stručnom spremom, 2,2 za one sa višom školskom spremom i koeficijent 2,75 za visoku stručnu spremu. Ti bi se koeficijenti pomnožili sa minimalnom platom u Republici Srpskoj.

Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske, tvrdi da bi minimalac u RS-u morao biti u visini izdvajanja četveročlane porodice za troškove prehrane, u najmanjem iznosu od 525 eura. Taj iznos ne smije biti isti za nekvalifikovanog i za kvalifikovanog radnika, a pogotovo ne za ljude sa visokom stručnom spremom. "Tražićemo razumijevanje za naš stav jer su argumenti na našoj strani. Podaci Poreske uprave Republike Srpske pokazuju da je najveća naplata ostvarena kod poreza za dobit u iznosu od 411,3 miliona KM. To praktično znači da su poslodavci za deset mjeseci uplatili za 28 odsto više poreza na ostvarenu dobit u odnosu na prošlu godinu", kaže Mišić.

Savez sindikata Republike Srpske upozorio je ranije da je od jula 2019. do jula 2024. godine privrednim subjektima isplaćeno preko 38 miliona eura za podsticaje povećanja plata radnika (27 miliona eura) i za direktna ulaganja (11 miliona eura). Za 1.334 privredna subjekta to je značilo povećanje plate za 50.546 radnika.

Dr. Saša Stevanović u makroekonomskoj analizi RS-a u kontekstu novog sistema plata navodi da postojeći nivo ekonomskog razvoja i postojeća privredna struktura ukazuju na rast plata. "Dodjela dodatnih 650 miliona KM u korist plata će povećati prosječnu platu za 13 posto, što je u skladu sa očekivanjima prosječne plate u 2026. godini koja treba da iznosi 1000 eura. Mjere i aktivnosti današnje politike treba da se zasnivaju na podacima, na znanju, na koracima koje smo preduzeli u prethodnom periodu", piše Stevanović.

Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka, tvrdi da nema osnova za povećanje najniže zarade u Republici Srpskoj. Ukoliko bi se gledali ekonomski pokazatelji, minimalnu platu treba smanjiti, tvrdi Račić. "Ako uzmemo u obzir ekonomske pokazatelje u ovoj godini gdje je industrijska proizvodnja u padu preko 6,5 posto, u prerađivačkoj industriji takođe je došlo do pada i broja zaposlenih. Imamo i pad proizvodnje u rudarstvu, energetici, i kada bi ekonomski posmatrali, mi ispunjavamo sve uslove da smanjimo najnižu cijenu rada", rekao je Račić. On tvrdi da bi povećanje minimalne plate prouzrokovalo probleme i privrednim društvima i građanima, jer bi cijene rasle, a s tim bi se teško snašli penzioneri.

Podsjetimo, Savez sindikata Republike Srpske traži da minimalna plata bude u iznosu koji je Milorad Dodik, predsjednik RS-a, predložio prošle godine za tekuću godinu. Budući da Dodikova inicijativa nije naišla na razumijevanje, ostaje otvoreno pitanje da li će ove godine biti presudna.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više