Sindikalni prijedlog desetpostotnog povećanja osnovice za obračun plaća s 947 na 1.041 euro u javnim službama zasad nije prošao. Vladin pregovarački tim na čelu s ministrom rada Marinom Piletićem, ponudio je sindikatima javnih službi rast osnovice za tek dva posto i to od 1. travnja iduće godine.
Vlada je u najvažnijem odbila i zahtjev za povećanje otpremnine pri odlasku u mirovinu s dvije na tri osnovice za izračun plaće zaposlenika, ponudivši povećanje na dvije i pol osnovice. Nije prihvaćeno ni uvećanje noćnog rada za 55 posto, već 45 sa sadašnjih 40 posto. Povećanje naknade za topli obrok od 70 posto ostaje zasad tek sindikalni san. Vlada je prihvatila tek povećanje jubilarne nagrade s 240 na 300 eura.
Stjepan Topolnjak, predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske te koordinator netom završenog drugog sastanka u ime pregovaračke skupine sindikata javnih službi, izjavio je da je "šokiran ponudom Vlade RH", smatrajući je neprihvatljivom. Ukupno 170 tisuća zaposlenih u sustavu javnih službi, očekuje da Vlada korigira svoju ponudu na trećem sastanku koji će biti održan idućeg utorka, 3. prosinca. Vlada pak očekuje da sindikati spuste svoje zahtjeve jer bi ih navodno koštali 1,05 milijardi eura.
- Ostajemo kod svojih zahtjeva. Kad zaposlenima u javnim službama pribrojimo one u državnima, brojka se penje do 245 tisuća. Kad računa koliko bi naši zahtjevi koštali, Vlada se vodi kolektivnim ugovorom u državnoj službi gdje je navedeno da ako javne službe pregovaraju bolje uvjete nego što ih imaju oni, ta će stavka biti primijenjena i na državne službenike - kazao je Topolnjak za Novosti.
U nastavku pregovora, Vladino Vijeće za praćenje sustava plaća u javnim i državnim službama, trebalo bi korigirati koeficijente jer, kako kaže sindikalist "premala je primjerice razlika između plaće NKV radnika i onoga srednje stručne spreme kod nezdravstvenih radnika i jednako tako između srednje spreme i prvostupnika kod zdravstvenih radnika". Tim povodom sindikati u prosvjeti i znanosti predali su Vladi 39 tisuća potpisa zaposlenih u tim granama, nezadovoljni postojećim koeficijentima za obračun plaće.