Novosti

Politika

Plati pa uskrati

Vlada je prije izbora povećala plaće solidnom dijelu zaposlenih u državnim i javnim službama, nakon toga znatno državnim dužnosnicima, a sada najavljuje smanjenje subvencije energenata, time i novo povećanje cijena, inflaciju i povećanje nejednakosti

Large vlada

Premijer Plenković na sjednici Vlade na kojoj su povećane plaće državnim dužnosnicima (foto Patrik Macek/PIXSELL)

Vladin šesti (predizborni) paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena vrijedi do kraja rujna. Kako su vladajućima oni najvažniji, parlamentarni izbori minuli i kako su HDZ-ovci sigurni u svoju saborsku većinu, nastupila je amnezija izbornih obećanja i brisanje kratkotrajnih populističkih poteza. Nakon godišnjih odmora i prve isplaćene plaće s enormnim povećanjem osnovice za 83 posto Plenkovićeva vlada odvažila se krajem kolovoza najaviti smanjenje subvencije energenta, što će sasvim sigurno po praksi hrvatskog tržišta i pohlepi trgovaca dovesti do novih poskupljenja. Svoje najave premijer Plenković objasnio je tvrdnjom da je "globalna tendencija Europske unije da se ti paketi mjera smanjuju pa će novi paket mjera ići u tom pravcu, ali će i dalje voditi računa o najugroženijima i najranjivijima kategorijama".

Novi ministar gospodarstva Ante Šušnjar preznojavao se pred novinarima tvrdeći da iako je "vrijeme jeftine energije odavno prošlo", novo poskupljenje neće imati značajan utjecaj na inflaciju. Zaboravio je na ogromne društvene i klasne razlike koje su nusprodukt enormnog povećanja ionako visokih plaća hrvatskih dužnosnika, povećanje plaća od 30 do 40 posto zaposlenima u državnom i javnom sektoru u predizborno vrijeme na osnovu Vladinih uredbi te na sve one hrvatske radnike koje je ta široka vladina ruka zaobišla, kao i najsiromašnije, umirovljenike čija se mirovine usklađuju dva puta godišnje za mizeran postotak.

Bivša saborska zastupnica Radničke fronte Katarina Peović ističe da vladajući malo daju siromašnima, a "sto puta više" daju sebi.

- Enormno povećanje plaća dužnosnicima, neviđeno u povijesti Hrvatske, ilustrira način na koji vladajući kroje politike koje bi navodno trebale pomoći siromašnijima. Plaće u ostatku zemlje su dignute za par posto, neki, poput vatrogasaca su se trebali boriti za povećanje od 20 posto i prijetiti štrajkom, dok su dužnosnici sebi digli plaće za 80 posto. A čak i da je omjer bio obrnut, vatrogasci bi još uvijek imali niže plaće. Sve podsjeća na ekonomiju iz legendarnog stripa Alan Ford. "Jedan tebi – deset meni", kako je "brojio" Broj 1. Oporba na takvo dizanje plaća šuti jer će se i sama okoristiti. Povećanje plaća dobit će i saborski zastupnici koji su poznati po neradu ili simulaciji rada - navodi Peović i napominje da je stav RF-a da se od politike ne zarađuje, odnosno da od saborske plaće saborski zastupnik treba uzeti samo iznos svoje redovne plaće prije ulaska u Sabor.

Katarina Peović (Foto: Sandro Lendler)

Peović smatra da su najavljeno ograničavanje i smanjenje mjera subvencija samo posljedice slijepog posluha ministra Primorca kao dobrog učenika koji samo prosljeđuje što je dobio kao naputak od MMF-a što potvrđuje neoliberalne politike štednje EU-a.

- Najavljene mjere reakcija su na posjet MMF-ovih "stručnjaka" koji u svojoj izjavi iz šestog mjeseca preporučuju ponovno "stiskanje remena" radnoj većini, što je u skladu i s politikom Evropske komisije koja je ponovo aktivirala, zbog korona krize i rata u Ukrajini tek privremeno suspendirane, neoliberalne politike štednje na razini EU-a. Konkretno, preporučuje se smanjenje državnih subvencija na energiju, uvođenje poreza na imovinu, povećanje dobi za odlazak u mirovinu, povećanje participacije u zdravstvu. Vraćamo se dakle na neoliberalne politike štednje, a cilj neoliberalnih politika je poticanje kapitalističke akumulacije kroz novo razvlaštenje radne većine, kroz snižavanje cijene radne snage i povećanje troškova života, kroz zaoštravanje konkurencije među radništvom, kroz liberalizaciju, privatizaciju i tržišnu deregulaciju. Posljedice takvih politika su nemogućnost zadovoljenja temeljnih potreba radne većine i još veća koncentracija bogatstva i moći kapitalističke elite - objašnjava Peović i dodaje da je vrlo upitno kakav će učinak imati uvođenje najavljenog poreza na nekretnine na kretanje cijena nekretnina i najma.

Ekonomske i porezne politike ove zemlje osnažuju Hrvatsku kao eldorado za bogate i zamku za sve koji žive u siromaštvu jer se iz tog siromaštva gotovo pa ne mogu izvući. Činjenica je da su plaće dužnosnicima morale rasti, ali ničim se ne može opravdati tako enormno povećanje – kaže Benčić

Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin ističe da je enormno povećanje plaća dužnosnicima bilo urađeno bez ikakve pripreme.

- Trebalo je kroz neki koeficijent plaće dužnosnike pozicionirati, a potom ih korigirati svake godine ovisno o kretanju medijalne ili prosječne plaće. Koliko rastu plaće u prosjeku zaposlenicima, toliko bi trebale rasti i dužnosnicima. Povećanje plaća dužnosnicima poslužit će nam da i mi na tom tragu tražimo dalji rast plaća i stvaranje okvira za dalji rast plaća i u privatnom sektoru. Kao sindikat, koji ni na koji način nismo povezani s državnom službom, pisali smo premijeru prije dvije godine da je nužno povećanje plaća dužnosnicima, jer nemamo s kime s druge strane adekvatno surađivati, funkcionalne ljude na ključnim pozicijama s kojima bismo mogli rješavati probleme. Hoće li velike plaće pomoći, ne znam - rekao je Kroflin i naveo da Vlada već ove jeseni treba poduzeti sve što može da bi životni standard građana rastao.

- Ako gledamo situaciju u Njemačkoj i u nekim drugim nama bitnim ekonomijama, koje rastu jako anemično ili uopće ne rastu, morali bismo osigurati rast životnog standarda kako bi se održao kakav-takav rast potrošnje, te bi uz priljev novaca iz EU fondova za investicije, mogli održati pozitivnu stopu rasta. Iskreno ću reći, plaće dužnosnicima su trebale rasti. Ako bismo počeli stezati remenje, rezati javne izdatke za socijalu, mirovine, za neke druge potrebe ovog društva, ako ćemo raditi pritisak na plaće, naći ćemo se vrlo brzo u situaciji kakva je bila od 2008. do 2009., a znamo kako je teško izaći iz te situacije i koliko dugo u takvoj situaciji ekonomiji treba da se oporavi - zaključuje Kroflin.

Matija Kroflin (Foto: Davorin Višnjić/PIXSELL)

Sandra Benčić ocjenjuje da su prvi potezi nove vladajuće većine na čelu s Plenkovićem samo nastavak javne politike koja odgovara samo HDZ-ovoj klijentelističkoj organizaciji.

- Ekonomske i porezne politike ove zemlje osnažuju Hrvatsku kao eldorado za bogate i kao zamku za sve one koji žive u siromaštvu jer se iz tog siromaštva gotovo pa ne mogu izvući. Činjenica je da su plaće dužnosnicima morale rasti, pogotovo izvršnoj vlasti koja nosi veću težinu odgovornosti nego saborski zastupnici. Ali ničim se ne može opravdati ovako enormno povećanje plaća državnim dužnosnicima jer vladajući nemaju plan kako, recimo, podići mirovine na razinu koja će omogućiti da prosječna mirovina pokriva osnovne troškove života. Dužnosničke plaće odavno su se trebale vezati uz plaće u javnom sektoru. Mora postojati sustav, ali Plenković kao i u svemu odbija imati sustav i hoće sam donositi odluke. Naš saborski klub odlučio je da nećemo samo simbolički kritizirati Vladinu odluku na koju ne možemo utjecati, a s obzirom na to da već primamo tu plaću, dogovorili smo se da ćemo izdvajati 30 posto neto plaće kao članski doprinos za kampanje koje Možemo! sprovodi na terenu s građanima. To je jedini način da pokažemo da se ne slažemo s ovim enormnim povećanjem naših plaća - smatra Benčić.

Sandra Benčić (Foto: Patrik Macek/PIXSELL)

Naša sugovornica ističe da najavljeni rezovi u proračunu i smanjenje subvencija vodi neizbježnom, novom valu poskupljenja osnovnih životnih potreba i režija i još dubljem padu u siromaštvo posebno među najugroženijom populacijom – umirovljenicima i radničkim obiteljima.

- Subvencioniranje je dosad bilo linearno i ne znamo što nudi novi model. Ako se kućanstvima po dosadašnjem principu neće dalje subvencionirati cijene energenata, nećemo imati samo "poplavu" inflacije, nego ozbiljno povećanje nejednakosti: staleža kojima su u zadnjih nekoliko godina ozbiljno rasle plaće, ne mislim samo na dužnosnike, nego i na dijelove javnog sektora, a s druge strane radnike i umirovljenike kojima su primanja toliko niska da i s ozbiljnijim povećanjem plaća, ne bi uspjeli pokriti osnovne troškove života. Mjere subvencioniranja trebale bi ostati za kućanstva kojima je dohodak ispod prosjeka, koji su na medijanu, a to su radničke obitelji i umirovljenici. U trenutku kad se dignu cijene energenata kreće domino-efekt na tržištu, koliki će on biti, to ne zna ni ministar Šušnjar, ne znaju ni stručnjaci iz HNB-a, zato što tržište ne reagira samo racionalno. Trgovci će sigurno dizati cijene maksimalno jer će imati opravdanje, a što smo već vidjeli u zadnjih nekoliko valova poskupljenja - navodi Benčić i ističe da Plenković u svojoj izbornoj kampanji nije izustio ni riječ o enormnom povećanju plaća samima sebi, o porezu na nekretnine, kao ni o sada već najavljenom smanjenju mjera pomoći građanima.

- Sve ono što su prešućivali ili govorili da neće, sad rade. Da bi dobio izbore, Plenković je išao u kampanju s povećanjem plaća javnom sektoru i nizom mjera subvencija, predizbornim forama koje će sad ukinuti i vratiti standard građana čak i niže nego prije svih tih mjera. Plenković je proračunskim novcem tako plaćao parlamentarne izbore, da bi prvi balon pušten iz nove Vlade tijekom ljeta bio da eto, imamo proračunsku rupu. To je klasična HDZ-ova igra, njima ekonomska i porezna politika služi samo za dobivanje mandata. Da se može drugačije, dokazali smo u Gradu Zagrebu gdje je Možemo! zatekao katastrofalno financijsko stanje i bez obzira na inflaciju nismo dizali cijenu usluga. Povećali smo socijalna davanja i uveli nove socijalne skupine koje su bile marginalizirane kao jednoroditeljske obitelji. Počeli smo graditi nove stanove, novi sustav ne samo za socijalno, već i za priuštivo stanovanje. To je bio naš odgovor s lokalne razine na rast inflacije i pada životnog standarda. S nacionalne razine, može se i mora se mnogo više - zaključuje Benčić.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više