Novosti

Stogodnjak

Tko je prvi probio Solunski front?

13. 12. – 20. 12. 1924: U javnosti se, poslije šest godina, pojavio dokument, u kojem je i autentično svjedočenje rezervnog kapetana, dobrovoljca Stanoja Mihaldžića, prema kojem je upravo on zaslužan za poraz Bugara na Bezimenoj kosi, 2. rujna 1918. godine

Large stogodnjak

Srpski rov na Solunskom frontu (foto Wikipedia)

Tko je prvi probio Solunski front? U javnosti se, poslije šest godina, pojavio dokument, u kojem je i autentično svjedočenje rezervnog kapetana, dobrovoljca Stanoja Mihaldžića, prema kojem je upravo on zaslužan za poraz Bugara na Bezimenoj kosi, 2. rujna 1918. godine.

U dokumentu se navodi: "Za vreme proboja Solunskog fronta Stanoje Mihaldžić bio je komandir 3. čete Prvog bataljona XII. pešačkog puka koja je bila sastavljena od samih dobrovoljaca. Mihaldžić je dobio najteži zadatak – da s Bezimene kose napadne bugarsku utvrdu koja je bila solidno napravljena i udaljena samo osamdesetak metara od naših položaja. Upravo zbog toga nju se nije moglo gađati artiljerijskom paljbom, jer je bila preblizu našim položajima.

U 5 sati i 30 minuta, 2. septembra, na znak pištaljkom pukovnika Ćire Daskalovića, Mihaldžićeva hrabra četa krenula je u proboj, upala u bugarski redut, dejstvujući noževima i bombama. Sve je trajalo samo oko četiri minuta. Ovo je bio jedinstveni uspeh i primer hrabrosti i požrtvovanja. Njegova je četa prva od celokupne vojske na Solunskom frontu načela bugarske položaje i prva razbila gvozdenu kapiju za milu nam otadžbinu…

Treća četa dobrovoljca Mihaldžića već nakon kratke borbe na juriš je zauzela sva tri utvrđena bugarska položaja i time otvorila put prema Slonovom uhu, čije zauzimanje je bio i glavni zadatak cele operacije.

U ovoj borbi 3. četa je imala 11 mrtvih i 37 ranjenih. U borbi su se posebno istakli poručnici-dobrovoljci Dragiša Šolić, Vladimir Milićev i Josip Kolarić, koji su – iako ranjeni – ostali sa svojim borcima do zadnjeg časa…"

 

Čuvari javnog morala u Šibeniku digli su neviđenu graju, nastojeći i silom razdvojiti četiri osobe, zapravo dva bračna para. Novine to ovako slikovito opisuju: "U gradovima je degeneracija bračnih svetinja dobro poznata. Ali sada je to stiglo i u naša sela. Što se dogodilo?

U okolici Šibenika, ovih je dana ustao sav zakonski i policajni aparat da rastavi četiri osobe, odnosno dva bračna para koja su se bila smirila u svojim ljubavima. Seljaci J. B. i M. M. zamijenili su žene, razumije se, ne samo uz njihovo pristajanje, već i uz njihovo obostrano oduševljenje.

Nakon zamjene oba para nastaviše normalan život; zavoljeli su se, sporazumjeli i stvar gotova. Ali na sve to su se uzbunili moralni čistunci, želeći rastaviti nove parove, pritom ih osuđujući za skandalozno ponašanje.

Međutim, parovi su se opirali i zubima i noktima da ih se pusti na miru u njihovom novom bračnom životu. Čak su redarstveno kažnjeni sa po 14 dana zatvora, a kaznama će se, kako je rečeno, nastaviti sve dok se ne uspostavi prijašnje stanje i dok svaka žena ne zavoli svoga ranije vjenčanog muža, a svaki muž ranije vjenčanu ženu…"

Novine na kraju prenose da je "žandarmeriji strogo naređeno da neumoljivom dosljednošću poradi na njihovoj rastavi i uspostavi prijašnjeg bračnog odnosa…"

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više