Novosti

Politika

Stogodnjak (753)

30. 8. – 6. 9. 1924: Pred raspravnim vijećem Kotarskog suda u Zagrebu počelo je suđenje pedeset i dvojici pekarskih obrtnika koji su svojevoljno povisili cijene kruhu i za to bili prijavljeni sudu za suzbijanje skupoće

Large ilustracija

Ilustracija (foto Robert Anić/PIXSELL)

Kad se poslanici mlate i jedni drugima zapjenjeno prijete u parlamentu, onda je poruka jasna i nedvosmislena. Ljudi! Imate punu slobodu da to isto i vi radite na ulici! Tako otprilike poručuje neke novine, a u povodu sve češćih izgreda u zgradi skupštine, gdje poslanici sve manje biraju lijepe riječi, a neki čak ne mogu obuzdati ni vlastite šake, kako bi dokazali da su u pravu. Tako jedne novine pišu: "Prema postupku naših poslanika u parlamentu izgleda da oni shvaćaju kako su parlamenti stvoreni za to da se u njima iskaljuju strasti i pogani bijes partija, da se diže larma, da jedan drugoga u zgodan čas zaskoči i da mu sjedne za vrat ili da već bilo kako nanese drugome neku pakost. Parlamenti se sastaju zato da sve građane privuku državnim poslovima, da se svi mogu natjecati u radu za opće blagostanje i da se prema tome izmirenjem raznih interesa dođe do jednakog prava za svakoga, da bude zaštićeno pravo i sigurnost sviju", upozoravaju novine.

 

* Što je to jugoslavenstvo i jugoslavenski čovjek? Na to pitanje u najnovijem broju Nove Evrope odgovara teoretičar J. Zubović: "Novi, jugoslavenski čovjek, znači približavanje, ujedinjavanje i sintezu plemenskih elemenata. Ali, s gledišta naprednih Jugoslavena ne samo to. Na zdravo, a ionako jedno narodno stablo, treba ukalemiti najbolje specifične plemenske odlike i stvoriti najbolje uslove života za jedan savršeni tip. Znači, dakle, ne samo novog čovjeka nego i čovjeka boljih fizičkih kvaliteta, jačeg, otpornijeg i zdravijeg, ekonomski produktivnijeg, i s više materijalnih dobara, a nadasve duhovno višeg, s više inteligencije i prosvjećenosti".

 

* Nakon više od 20 godina okončan je krivični postupak protiv sada već pokojnog patrijarha Brankovića kojeg je srpski crkveni sabor u Karlovcima optužio da je pronevjerio veću svotu patrijaršijskog novca, prisilivši ga pritom i da odstupi sa svoga visokoga položaja. Novine pišu da je "crkveni sabor od Brankovićevih baštinika tražio povrat novca i izmirenje svih sudskih troškova. Međutim, proces je završio tako da su tužitelji ne samo odbijeni u svojim zahtjevima, nego je pokojni patrijarh potpuno rehabilitiran. Pronađeni su, naime, neki spisi koje su patrijarhovi neprijatelji krili punih 20 godina, da mu naškode. Na osnovu tih spisa dokazano je da je cijela optužba bila temeljena na tuđoj zlobi i koristoljublju".

 

* Pred raspravnim vijećem Kotarskog suda u Zagrebu počelo je suđenje pedeset i dvojici pekarskih obrtnika koji su svojevoljno povisili cijene kruhu i za to bili prijavljeni sudu za suzbijanje skupoće. U svojoj obrani navode da su na to bili prisiljeni jer su "zbog poskupljenja brašna i svega drugoga, bili u stalnom deficitu. Država je svojom izvoznom politikom i carinskim propisima omogućila, pa čak i pogodovala velikom izvozu žita i brašna u susjedne zemlje. Mlinovi, špekulanti, poplave, slaba nova žetva – sve je to utjecalo na poskupljenje brašna, odnosno mi smo dnevno gubili i do 128 dinara", izjavili su uz ostalo optuženi pekari.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više