U izložbenom prostoru belomanastirskog Etnološkog centra, otvorena je ‘Izložba fotografija vjenčanih parova 1930 - 1980.’, a potom je u konferencijskoj dvorani predstavljena knjiga ‘O Šokcima je rič’, s podnaslovom ‘Zbornik radova s međunarodnog okruglog stola 2016 - 2018.’
Izložbu i predstavljanje organizirali su Etnološki centar baranjske baštine, Centar za kulturu Grada Belog Manastira i Udruženje građana (UG) ‘Urbani Šokci’ iz Sombora. Izložbu je otvorila i zbornik predstavila Marija Šeremešić iz Sombora, umirovljena nastavnica, ‘bačka hrvatska pučka spisateljica, redateljica i kulturna djelatnica’ iz Sombora, porijeklom iz Bačkog Monoštora, predsjednica Udruge ‘Urbani Šokci’.
Na fotografijama su predstavljeni bračni parovi snimljeni na vjenčanju u šokačkim nošnjama iz bačkih (gornjopodunavskih) naselja Santova (Mađarska), Berega i Monoštora te iz baranjskih mjesta Petarde i Gajića. Na promociji Šeremešić je govorila o radu UG ‘Urbani Šokci’, o knjigama koje je dosad objavilo te o sadržaju promoviranog zbornika, izdanog u Somboru 2019. godine. U njemu je objavljeno 17 radova od 11 autora i autorica iz Srbije, Hrvatske i Mađarske. U ovako kratkom pregledu nije moguće predstaviti radove objavljene u tom zborniku pa ćemo se ukratko osvrnuti samo na članak ‘Bačke riči’ osječke docentice Silvije Ćurak. U članku je prikazan tradicijski leksik Šokaca u Baču, podijeljen u četiri značenjska polja vezana za poljoprivredu, hranu, kuću i obrt. Od devedesetak riječi (od arende i ašova do šamije i štrikanja) većina ih se koristi i u npr. srpskom narodnom govoru u Baranji.