Prema podacima Vladinog Ureda za zakonodavstvo iz "Godišnjeg izvješća o provedbi savjetovanja s javnošću u postupcima donošenja zakona i drugih propisa za 2023. godinu", preko platforme e-Savjetovanja u toj je godini sa svojim prijedlozima i primjedbama sudjelovalo 6.445 fizičkih i pravnih osoba s ukupno 19.991 komentarom. To je čak 3.512 komentara manje u odnosu na 2022. godinu, u kojoj su s prijedlozima i primjedbama sudjelovale 6.552 fizičke i pravne osobe.
Udruga Gong još je u rujnu upozorila da će se građani, žele li utjecati na zakone i propise i sudjelovati u online javnim raspravama, "suočiti s nizom prepreka i osuditi sebe na dane komunikacije s tehničkom podrškom platforme e-Savjetovanja", ali ni to neće biti garancija da će njihov komentar postati viralan ili da će ga institucije uvažiti.
- U javnim raspravama tijekom 2023. i 2022. dominantno su sudjelovali pojedinci, u znatno manjoj mjeri udruge, trgovačka društva i ustanove. S obzirom na ovogodišnje promjene u načinu sudjelovanja i brojne tehničke poteškoće koje su obilježile pristup javnim raspravama, za očekivati je da će se trend pada interesa za e-Savjetovanja nastaviti - kaže za Novosti Milica Bogdanović iz Gonga.
Pad interesa za online savjetovanja uočljiv je posebno u zadnje dvije godine: za usporedbu, u 2021. bilo je ukupno 8.459 podnositelja komentara na prijedloge zakona.
Prepreke na koje upozoravaju u Gongu nastale su sredinom ovog svibnja nakon izmjene procedure sudjelovanja u javnim savjetovanjima putem e-Savjetovanja, kada je platforma postala dio usluga u sklopu sustava e-Građani. Promjene su proveli Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva i Vladin Ured za zakonodavstvo, a one su, naveli su tada iz Gonga, "učinjene potiho, bez prethodne najave ili informiranja javnosti", čime je građanima i udrugama tehnički otežano sudjelovanje u e-Savjetovanjima, platformi na kojoj mogu sudjelovati u kreiranju zakona i drugih propisa.
Platforma e-Savjetovanja ustanovljena je 2015. (trenutno broji oko 60.000 korisnika) na način da su se zainteresirani građani i građanke, koji žele utjecati na zakone i propise te sudjelovati u online javnim raspravama, prijavljivali na platformu putem korisničkog imena i lozinke. Nakon prijave bilo je moguće ostavljati svoje komentare i prijedloge.
Prema iskustvu brojnih organizacija civilnog društva, taj sustav e-Savjetovanja najčešće je tehnički dobro funkcionirao pa im se nije činilo da ga je trebalo mijenjati. Gong je stoga zajedno s još 42 organizacije civilnog društva javno pozvao Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije te povjerenicu za informiranje da otklone probleme i osiguraju građanima, udrugama i svim zainteresiranim sudjelovanje u donošenju zakona i drugih propisa. Iz Gonga pojašnjavaju u čemu je bio konkretan problem.
- Nova stranica nije bila responzivna, neprestano je izbacivala prijavljenog korisnika, nije bilo moguće vidjeti komentare koje su građani objavljivali, pa ih time nije bilo moguće ni podržati, komentare je u ime udruge mogla ostavljati samo osoba ovlaštena za zastupanje udruge, ali ne i drugi zaposlenici, osim ako im nije posebno dano ovlaštenje, za što je bilo potrebno posjedovati vjerodajnicu visoke razine sigurnosti (eOsobna), što je kompliciralo sudjelovanje. S obzirom na to da je kroz ovaj trogodišnji projekt unaprjeđenja savjetovanja s javnošću uloženo skoro pola milijuna eura, očekivali smo da će Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije osigurati funkcioniranje sustava bez brojnih tehničkih problema i korisnicima omogućiti jednostavan pristup i komentiranje - govori Bogdanović.
Čini se da poziv nije bio uzaludan. Kako doznajemo iz Gonga, iz nadležnog ministarstva su odgovorili da su tehnički problemi otklonjeni, uz uputu na koji način ubuduće poslati detaljan opis problema korisničkoj podršci.
- Nedavno smo jednostavnom pretragom i pristupom e-Savjetovanjima uočile da su tehnički problemi na koje smo više puta ukazivale nadležnim institucijama zaista riješeni. Drago nam je vidjeti da su institucije otvorene da čuju organizacije civilnog društva kojima je sudjelovanje u javnim raspravama jedan od važnih zadataka - ističe Bogdanović.
Ipak, problemi s javnim savjetovanjima nisu (bili) samo tehnički. Iz Gonga skreću pažnju da su institucije lani prihvatile tek devet posto komentara na predložene propise, a godinu ranije 17 posto. Drugim riječima, prema navedenom izvješću prihvaćeno je tek 2.049 komentara, dok je djelomično prihvaćeno njih 1.576, a čak 8.444 komentara nije prihvaćeno.
U Gongu smatraju da je postotak komentara koji su odbijeni u posljednje dvije godine jako velik i da postoji trend rasta. Upućuju na slučaj javne rasprave o reformi strukovnog obrazovanja u lipnju ove godine u kojoj Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih nije u potpunosti prihvatilo niti jedan prijedlog udruga i nastavnika, a više od 80 posto komentara označeno je kao djelomično prihvaćeno, što znači da se o tim prijedlozima može naknadno raspravljati, ali ne znači da će konačno biti usvojeni. Slično je, kažu nam, bilo i sa Zakonom o izbornim jedinicama, kada je usvojen samo komentar da u nazivu Virovitičko-podravske županije nedostaje slovo "i".
Gong je i otprije ukazivao na probleme s javnim savjetovanjima, koja se većinom organiziraju u skraćenom roku pa zainteresirana javnost nema dovoljno vremena da prouči propis i da svoje komentare. Također, savjetovanja se nerijetko otvaraju tokom ljeta, kada građani odlaze na godišnji odmor, manje prate događaje i propuštaju pročitati prijedloge zakona. Sve to može utjecati na smanjenje interesa građana i udruga i obeshrabriti njihovo sudjelovanje, smatraju u Gongu.
Osim nesmetanog i jednostavnog pristupa e-Savjetovanjima, treba imati i donositelje odluka koji su spremni čuti građane i koji istinski žele uvažiti njihovo mišljenje, a ne fingirati participaciju. Gong smatra da predlagatelji zakona pred građanima moraju obrazlagati zakone koji su važni za njih i za koje postoji poseban interes, tako mogu otvoreno braniti izmjene i odgovarati na njihova pitanja.
Spomenimo i da je, prema pregledu provedenih savjetovanja o nacrtima zakona, drugih propisa i akata prema tijelima državne uprave, državnim tijelima i drugim pravnim osobama s javnim ovlastima koja su u 2023. provodila svoja savjetovanja putem portala e-Savjetovanja, najveći broj savjetovanja – njih 182 – provelo Ministarstvo poljoprivrede. Iza njih je Ministarstvo financija s 92 provedena savjetovanja, nakon čega slijedi Ministarstvo znanosti i obrazovanja sa 67 provedenih savjetovanja, ali i s rekordne 3.844 osobe koje su komentirale njihove akte, što vjerojatno upućuje na povećane probleme u tom resoru, o kojima se u javnosti svakodnevno piše i čita.