Svoj najnoviji roman "Samo tebe je vredelo sresti", srpska novinarka, voditeljka i književnica Vesna Dedić predstavila je 19. oktobra i u Vukovaru. To je 16. po redu delo ove osebujne spisateljke, čiji su romani najčitaniji u regionu i izazivaju pažnju pretežno ženske čitalačke publike.
- Muškarci gube sebe. Gube osećaj da upoznaju dušu, ne samo svojih žena i devojaka, nego i svojih majki - rekla je Dedićeva navodeći, da ukoliko bi pratili statistiku, više stranica u njenim romanima posvećeno je muškarcima. I ovaj, poslednji roman, koji je postao hit ovog leta govori o ženi, njenim strahovima, životnim propustima i odricanju. Trudi se da kroz svoja dela doprinese podizanju svesti o ženskim pravima i problemima.
- Razgovaramo o femicidu, kao društvenom problemu i onda se desi da žena ženi bude vuk. Da podleže predrasudama da je lepa žena verovatno glupa, ona koja je ostvarena u karijeri, sigurno ne zna da kuva, i da je žena svojim oblačenjem sigurno izazvala muškarca da uradi neke stvari, koje su moralno neprihvatljive - istakla je beogradska književnica, govoreći o problematici iz sopstvenih iskustava, stečenih tokom tridesetogodišnje karijere. Za sebe tvrdi da nema samopouzdanja te da je samopouzdanje danas precenjeno.
- Da ta kategorija nešto vredi, ja bih bila krajnje neuspešna, u smislu da niko ne voli to što radim, da to ne znam da naplatim i da mi je dete gladno, a nije tako. Celog života sam vrlo nesigurna, pred svaku promociju imam tremu i uvek sumnjam u količinu svoje pameti ili u svoje verbalne govorničke sposobnosti - otkrila nam je Dedićeva, koja je mnogima poznatija s malih ekrana po kultnoj emisiji 2Balkanskom ulicom", koja se svake nedelje emituje na RTS-u. I u tom delu svog angažmana je krajnje odgovorna.
- Uvek se plašim da li ću iz sagovornika uspeti da izvučem to malo duše- večita je strepnja naše sagovornice.
U Vukovaru nikad nije bila. Iako je, kako nam je ispričala, slučajno rođena u Osijeku. Otac joj je bio vojno lice, pa je tako, između nekoliko prekomandi, rođena u Osijeku, gde je živela do druge godine. Govoreći o promociji svojih romana i interakciji s publikom, rekla je da se nikad ne zna u kojem će smeru da ode.
- Nekad se to pretvori u ženske razgovore, nekad u zajedničko tugovanje nad sudbinom svih žena na Balkanu, a nekad je to klasična književna promocija. Sve zavisi od energije i raspoloženja publike - navela je moguće primere Dedićeva. Vukovarska publika je pokazala da itekako poštuje rad Vesne Dedić. Ispunila je do poslednjeg mesta dvoranu Srpskog kulturnog centra, koji je i organizovao Književno veče, u sklopu programa "Nedelja srpske knjige".
- Čitateljke koje posećuju našu biblioteku Zaharije Orfelin najčešće traže naslove večerašnje gošće i to je bio jedan od razloga da je ugostimo - rekla je v.d. direktorke SKC-a, Jelica Lipovac Dudaš. Razgovor s književnicom Dedić, u opuštenoj atmosferi vodila je profesorka Jadranka Radošević, savetnica za srpski jezik.
- Kao što je rekla jedna profesorka, ja u Vesni Dedić ne vidim tek lice s televizije, već koleginicu, jer je Dedićeva završila opštu književnost i teoriju književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu- rekla je Radoševićeva. Posle promocije, gošća iz Beograda pisala je posvete, jer je publika, pre početka programa, imala mogućnost da kupi neki od njenih romana.