Novosti

Kultura

Прoжимaњe свjeтoвa у Дaрувaру

Излoжбa "Kултурнo-хистoриjскo нaсљeђe прaвoслaвних Србa нa прoстoримa Хрвaтскe и Слaвoниje", пoстaвљeнa прoшли тjeдaн у Дaрувaру, увeртирa je у вeликo oтвoрeњe jeднe oд нajчувeниjих нa oвoм прoстoру eпискoпскe књижницe у Влaдичaнскoм двoру

Large daruvar spc 1

Izložbu je otvorio vladika Jovan (foto Grad Daruvar)

Velik broj ljudi skupio se 11. februara uvečer u Maloj galeriji Zavičajnog muzeja u Daruvaru na otvaranju izložba "Kulturno-historijsko nasljeđe pravoslavnih Srba na prostorima Hrvatske i Slavonije". Izložbu je organiziralo Vijeće srpske nacionalne manjine Daruvara, uz financijsku podršku Srpskog narodnog vijeća i u suradnji sa Zavičajnim muzejom Daruvar.

Otvarajući izložbu episkop pakračko-slavonski Jovan naglasio je da ona svjedoči kako je "velika kasnoantička civilizacija stigla i na prostore Slavonije, Hrvatske i Dalmacije koji su se doticali na razmeđi svjetova".

- Tek od turskog osvajanja ovih krajeva u velikom broju osnovani su manastiri kao što su Orahovica i Pakra i donijeta neka veličanstvena djela potekla s pravoslavnog istoka - rekao je vladika i dodao da su se dva svijeta, istok i zapad, odavno prožimala i da "sada gledamo kako se prožimaju na našem prostoru".

Podsjetio je na neke od eksponata čije su se fotografije mogle vidjeti na izložbi, kao što su plaštanica koja je iz Mileševe prenesena u Pakru ili ikona iz manastira Lepavine, napravljena u Jerusalimu, što pokazuje kako je Lepavina imala vezu sa Svetom zemljom i zahvalio srpskom manjinskom vijeću Grada Daruvara, Daruvarskoj parohiji i Zavičajnom muzeju Daruvar.

- Ovaj postav u Zavičajnom muzeju Daruvar samo je uvertira u veliko otvorenje jedne od najčuvenijih na ovom prostoru, episkopske knjižnice u Vladičanskom dvoru, istovremeno i muzeja i arhiva u Pakracu, predviđeno za septembar ove godine, gdje će posjetioci imati priliku vidjeti neke od eksponata koji su prikazani na ovoj izložbi - najavio je vladika.

- Okosnicu izložbe čine fotografije eksponata iz muzeja SPC-a u Zagrebu koji je zatvoren jer je zgrada u kojoj se nalazio oštećena u potresu i sada se počelo sa cjelovitom obnovom, dok su eksponati pohranjeni u depou. Ovo je značajno blago i u duhovnom i u vjerskom smislu, ne samo za pravoslavne Srbe s ovih prostora, nego za cijelu kulturu našeg podneblja, a svjedoči i o autorima koji su bili značajni umjetnici - kazao je protojerej-stavrofor Slobodan Lalić, direktor Srpske pravoslavne opšte gimnazije "Kantakuzina Katarina Branković" u Zagrebu.

Po riječima Borisa Bjelajca, člana VSNM-a Grada Daruvara, inicijatora i realizatora izložbe, eksponati koji svjedoče o bogatoj crkvenoj tradiciji i historiji ovih krajeva trebali bi biti više prikazivani i vidljiviji javnosti.

Protojerej stavrofor Luka Bosanac govorio je o važnosti ove bogate kulturno-historijske postavke, a prisutnima su se obratile i predsjednica Gradskog VSNM-a Nikolina Glodić i kustosica muzeja Marija Ivandekić-Sikirić.

Prije izložbe Tea Bjelajac, jedna od organizatorica izložbe, kazala nam je kako je o zbirci koja se čuva u Zagrebu napisana i knjiga koju potpisuje pokojni Slobodan Mileusnić, nekadašnji kustos Srpske pravoslavne crkve u Beogradu. Upravo je njegova knjiga na neki način poslužila kao inspiracija za ovu izložbu, rekla je.

Izložba je okupila veliki broj srpskih predstavnika među kojima su bili bjelovarsko-bilogorski dožupan iz srpskih redova Saša Lukić, predsjednici VSNM-ova Bjelovarsko-bilogorske, Požeško- slavonske i Zagrebačke županije Darko Karanović, Milan Kozlović i Dragiša Pilipović, predsjednici srpskih manjinskih vijeća u Garešnici, Dežanovcu, Velikoj Pisanici i Đulovcu, predsjednici Prosvjetinih pododbora u Slatini i Daruvaru, kao i drugi aktivisti srpskih organizacija. Od sveštenika su bili i paroh daruvarski Đorđe Teodorović i đakon Milan Tomašević. Izložba će se moći razgledati do 7. marta.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više