Novosti

Politika

Poticanje mržnje prema manjinama i danas postoji

Antifašistička liga održala je skup sjećanja na Kristalnu noć 1938., dok je grupa povijesnih revizionista na Trgu žrtava fašizma, u domu Specijalne policije, promovirala knjigu "Jasenovački popis – Lažne žrtve"

Large liga1 pupi

Predsjednik SNV-a pali svijeću na Trgu žrtava fašizma (foto Antifašistička liga/Facebook)

- Kristalnu noć svaka država treba pamtiti kao znak upozorenja na to kuda može odvesti uzurpacija i krivotvorenje domoljublja, nametanje mržnji, predrasuda i netrpeljivosti. S nestankom nacizma nisu nestali stavovi, porivi i postupci karakteristični za njega. Poticanje mržnje i netrpeljivosti prema specifičnim skupinama, pa i narodima čije se pripadnike prikazuje u isto vrijeme kao prijetnju i kao niže vrijedne, nisu samo pojave iz davne prošlosti nego i danas ugrožavaju našu sadašnjost i našu budućnost - kazao je predsjednik Antifašističke lige Zoran Pusić u četvrtak 9. novembra na skupu sjećanja na Kristalnu noć, pogrom nad Židovima u Njemačkoj i Austriji koji se dogodio prije 85 godina.

Zoran Pusić (Foto: Antifašistička liga) 

Na Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma, u slično vrijeme, na istoj adresi, u domu Specijalne policije, održana je bizarna promocija revizionističkog štiva "Jasenovački popis – Lažne žrtve" autora Nikole Banića i Mladena Koića, uz podršku Igora Vukića.

U iživljavanju nad Židovima i njihovom imovinom, u novembru 1938. ubijena je 91 osoba, opljačkano je 1.668 sinagoga, a njih 267 je zapaljeno. Oko 30.000 židovskih muškaraca odvedeno je u koncentracijske logore, uništeno je više od 7000 trgovina u židovskom vlasništvu i na hiljade stanova. Pogrom su izvele paravojne jedinice Strumabteilung (SA) te Schutzstaffel (SS) koje su bile u nadležnosti Nacističke stranke Njemačke.

Kako je naveo Pusić, ovakav pogrom se do te 1938. nije dogodio još od vjerskih ratova u 16. stoljeću.

Vilim Matula pročitao je kolumnu Borisa Dežulović  (Foto: Antifašistička liga)

- Nacisti su sustavno širili strah od Židova, dehumanizirali su ih, govorili da su izrabljivači njemačkog radnika, da su prijetnja njemačkom narodu i iskonski narodni neprijatelji. Propaganda da manjina ugrožava većinu bila je jača od činjenica. Židovi su činili manje od jedan posto stanovništva Njemačke i nisu imali nikakve položaje ni u vojsci, ni u politici. Neposredni povod je bio atentat na sekretara njemačke ambasade u Parizu Ernsta vom Ratha kojeg je počinio 17-godišnji mladić Herschel Grünspan. Atentat se dogodio 7. studenog, a odmazda je počela odmah dan poslije. Iz svih njemačkih osnovnih škola izbačena su židovska djeca. Kad je 9. studenog diplomat umro, nacistička stranka je to iskoristila za organiziranje spontanih demonstracija. Policija je imala naređenje da pazi da se ne podmeću požari ako je u blizini njemačka imovina - istaknuo je Pusić.

S obzirom da su židovske organizacije napustile Antifašističku ligu zbog neslaganja sa stavovima Zorana Pusića oko sukoba Izraela i Hamasa, ove godine nisu sudjelovale u obilježavanju kristalne noći.

U kulturno-umjetničkom dijelu komemoracije na Trgu žrtava fašizma, etnomuzikologinja Jovana Lukić izvela je dvije pjesme na ladinu, "Adio querida" i "Morenika." Glumac Vilim Matula pročitao je kolumnu Borisa Dežulovića "Nepodobne povjestice o Vinku i Slavku" iz 2010. godine.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više