Novosti

Politika

Poslodavci skloni zloupotrebama minimalca

Iznosi najnižih plata su izrazito mali i dodatno su smanjeni u odnosu na prvobitni prijedlog, posebno kada su u pitanju KV radnici i radnici sa SSS, kojih najviše ima u privredi, kaže Goran Stanković iz Saveza sindikata RS-a. Minimalna mjesečna plata bit će 900 KM za nekvalifikovanu radnu snagu

Large dodik

Model novih plata predstavio je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske (foto Armin Durgut/PIXSELL)

Vlada Republike Srpske donijela je 28. januara odluku o diferenciranim iznosima minimalne plate. Minimalna mjesečna plata bit će 900 KM za nekvalifikovanu radnu snagu, 950 KM za radništvo sa trogodišnjom srednjom školom, 1000 KM za radništvo s četvorogodišnjom srednjom školom i 1300 KM za radništvo s višim obrazovanjem.

Diferencirani model predstavio je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, kao odgovor na zahtjev Saveza sindikata RS-a za novi sistem plata iz avgusta prošle godine. Savez sindikata predložio je tada da se primjenjuje koeficijent 1,2 za prekvalifikovanu radnu snagu, koeficijent 1,4 za kvalifikovanu radnu snagu, 1,85 za visoko kvalifikovane, 1,75 za radnice i radnike sa srednjom stručnom spremom, 2,2 za one sa višom školskom spremom i koeficijent 2,75 za visoku stručnu spremu. Ti bi se koeficijenti pomnožili sa minimalnom platom u Republici Srpskoj koja je tada iznosila 900 KM. Kasnije su sindikati zatražili da iznos minimalne plate za nekvalifikovanu radnu snagu bude 1050 KM i da se počne primjenjivati novi sistem plata.

“Bili smo spremni da naš prijedlog bude tema razgovora i da pokušamo naći kompromis. Međutim, ništa se nije desilo. Poslodavci ne žele da se razgovara o povećanju najniže plate. Čak su iznijeli stav Privredne komore da se najniža plata smanji na 850 KM. Stav Unije poslodavaca RS je da najniža plata treba ostati na 900 KM” – rekla je Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS-a, nakon posljednje sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta.

Cilj Novog sistema plata na kojem je Savez sindikata Republike Srpske radio pune tri godine je, kažu, sprečavanje zloupotrebe instituta najniže plate, smanjenje sive ekonomije i isplate plata u kovertama, te legalna isplata plata radnicima u privredi. Umjesto novog sistema plata Vlada RS donijela je odluku o diferenciranim iznosima najniže plate koja nije u skladu sa zahtjevom sindikata.

„Mi smo predlagali da do najnižih plata dođe na način da osnovicu, koja treba da bude najniža plata množimo sa koeficijentima, zavisno od stručne spreme koja je neophodna za obavljanje određenog posla ili radnog zadatka, u skladu sa sistematizacijom radnih mjesta kod poslodavca. To se, nažalost, nije desilo, već su najniže plate utvrđene u nominalnim iznosima, a ono što je posebno izazvalo nezadovoljstvo kod nas su iznosi najnižih plata. Smatramo da su iznosi izrazito mali i da su još dodatno smanjeni u odnosu na prvobitni prijedlog, posebno kada su u pitanju KV radnici i radnici sa SSS, kojih najviše ima u privredi“, kaže Goran Stanković, generalni sekretar Saveza sindikata RS-a.

Stanković ističe da odluka otvara mogućnost novih zloupotreba od strane pojedinih poslodavaca. Poslodavci će moći kroz sistematizaciju radnih mjesta mijenjati stručnu spremu neophodnu za obavljanje poslova u svojim preduzećima, upozorava on.

„Uzmite primjer samo trgovačkih centara gdje radnici imaju trogodišnju i četvorogodišnju srednju školu. Svi oni su trgovci. Taj poslodavac sistematizacijom može propisati da su mu neophodni KV radnici i sve radnike sa SSS prevesti na 950 KM. Mi smo već dobili tri dopisa iz privatnih preduzeća u kojima kažu da su im već ponuđeni novi ugovori o radu, i da radnike sa čak VSS pokušavaju da prebace na radna mjesta sa SSS. To govori da imamo rješenje koje može dovesti do mogućih zloupotreba. Takvo rješenje nismo mogli prihvatiti. Sada je odgovornost na Vladi Republike Srpske, na kontrolnim organima, na Poreskoj upravi i Inspekciji rada da sve dobro iskontrolišu, da ne bi imali situaciju kao do sada“, rekao je Stanković.

Unija poslodavaca Republike Srpske smatra da će navedeni iznosi najniže plate biti stimulativni za dalji razvoj ekonomije i doprinijeti ukupnoj stabilnosti sistema.

“Posebno naglašavamo razumijevanje institucija Republike Srpske za situaciju u kojoj se nalazi prerađivačka industrija koja je zabilježila negativne rezultate u protekloj poslovnoj godini, uzrokovane padom tražnje na tržištu Evropske unije. Još jednom naglašavamo da je budući rast ekonomije i stabilnost ukupnog sistema moguća isključivo kroz značajnije ulaganje u tehnološki razvoj kompanija kroz koji možemo postići rast produktivnosti, rast konkurentnosti i rast životnog standarda radnika”, navodi se u saopštenju.

Sindikalna potrošačka korpa za decembar prošle godine iznosila je 2.666 KM a prosječna plata 1438 KM. Minimalna plata od 900 KM pokrivala je trećinu potrošačke korpe, a platu u iznosima do 1000 KM primilo je preko 90.000 radnica i radnika.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više