Novosti

Kratko & jasno

Nikola Baketa: Politika kao modul

Već samo ukidanje predmeta Politika i gospodarstvo iz obavezne nastave i njegovo preoblikovanje u modul je problematično jer učenici strukovnih škola ionako imaju neznatan obim društvenih sadržaja, predstavnik GOOD inicijative

Large intrigator  mini

(foto Matija Habljak/PIXSELL)

Što će biti u fokusu ovogodišnje konferencije GOOD inicijative o građanskom odgoju i obrazovanju?

Ovogodišnja konferencija ima tri glavne komponente. Prva je usmjerena na edukaciju nastavnika i to je praktični dio u kojem će biti održane sesije o europskoj dimenziji građanskog odgoja i obrazovanja, prava u svakodnevici te predstavljanje aplikacije "Prava" i radionica za njeno korištenje. Zatim imamo dodjelu ovogodišnjih oznaka Sustava kvalitete neformalnih obrazovnih programa "Skockano" za koju svake godine ima sve više interesa i ulaže se jako puno truda. I uz to panel rasprava o stanju građanskog odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj na kojoj će se iznijeti recentni istraživački uvidi.

U kojem smjeru ide pogubna reforma srednjih strukovnih škola prema kojoj je predviđeno izbacivanje predmeta Politika i gospodarstvo iz obavezne nastave?

Trenutno je otvorena javna rasprava o modulima općeobrazovnih predmeta. U tom prijedlogu je Politika i gospodarstvo. Međutim, u nekim zanimanjima je definiran kao obvezni, a u nekim kao izborni, dok većini taj modul može biti obvezni, izborni ili fakultativni. Odluka o njegovoj provedbi ovisit će o procjeni pojedinog ravnatelja, a nije jasno po kojem kriteriju su odabrana zanimanja u kojima je modul obvezan ili izborni ili na odluci ravnatelja. Već samo ukidanje predmeta i njegovo preoblikovanje u modul je problematično jer učenici strukovnih škola ionako imaju neznatan obim društvenih sadržaja. To se očituje i u razini njihove političke kompetencije. Takvim odlukama se odgovara isključivo na zahtjeve poslodavaca, a zanemaruje se uloga škole u pripremi učenika za sudjelovanje u društvenom i političkom životu zajednice.

Da li političke stranke u superizbornoj godini prepoznaju važnost razvijanja građanske kompetencije kod mladih?

Razmatranje tog pitanja je poprimilo određeno ideološko poimanje. Pritom lijeve stranke vide obrazovni sustav kao teren na kojem bi svi mladi trebali dobivati priliku za stjecanje građanske kompetencije, uključujući znanja o političkom sustavu, vještine vezane uz sudjelovanje i slično. S druge strane, desnije stranke smatraju da političke teme trebaju biti podučavane kod kuće i u obitelji, što osigurava reprodukciju vrijednosti, odnosno da škola ne bi trebala imati upliv u to. Svaka opcija tome dakle pristupa na svoj način i vidi neka svoja rješenja. Međutim, treba istaknuti da su trenutna rješenja u okviru obrazovnog sustava neadekvatna i ne pružaju jednake prilike svim mladima.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više