Premda se u ljevičarskim krugovima kalkuliralo da platforma Možemo! neće imati svog kandidata na izborima za riječkog gradonačelnika, kako bi na određen način bio olakšan posao Katarini Peović iz Radničke fronte da uđe u drugi krug, raskid suradnje zeleno-lijeve koalicije s tom strankom uklonio je i tu zapreku. Kandidat Možemo! je Nebojša Zelič, predstojnik Centra za studije mira i konflikata na riječkom sveučilištu i docent na Filozofskom fakultetu u Rijeci gdje predaje kolegije iz etike i filozofije politike.
Ideje koje zagovara Možemo poznate su prije svega iz Zagreba. Koliko su one primjenjive na Rijeku? Koja je razlika između ta dva grada?
O: Iako su ideje koje zagovara Možemo u Hrvatskoj krenule iz Zagreba, ne vidim zašto bi bile primjenjive samo na Zagreb. Ideje zelenih politika i socijalne pravednosti su univerzalne i mogu se primjenjivati od New Yorka do Rijeke. Ideje municipalizma i gradova kao važnih jedinica političkog djelovanja vrlo su primjenjive na Rijeku koja je, iako mnogo manja od Zagreba, ipak centar koji može pokretati regionalni razvoj. Ako gledamo specifičnije, sličnosti su između ta dva grada stagnacija i zaostajanje za gradovima iz međunarodnog okruženja, ideja da će samo privatni kapital i privatne investicije riješiti stvar, razvoj klijentelističke i rentijerske ekonomije, potreba osnaživanja grada kroz jačanje i ravnomjerni razvoj kvartova, loša rješenja zbrinjavanja otpada i općenito nepostojanje plana zelene tranzicije. Slični problemi traže i slične politike bez obzira odakle krenule, naravno imajući na umu postojeće razlike među gradovima. Smatram da je osnovna razlika pak u tome što se u centraliziranoj državi kao što je Hrvatska Rijeka mora više boriti da ne ostane provincija i mora čuvati svoju posebnost i inovativnost. Druga je osnovna razlika da se u Zagreb slila velika količina kapitala, a u Rijeku gotovo nikakva i dok se u prvom slučaju propustilo legalno i organizirano upravljati tim procesom, u Rijeci se on nije niti dogodio.
Koliko se način vladanja Vojka Obersnela može usporediti s onim Milana Bandića? Gledano pogledom izvan Rijeke razlika je ogromna i to ne samo politička…
Ne bih ulazio u uspoređivanje Vojka Obersnela i Milana Bandića. Niti smatram da je uspoređivanje Obersnela i Bandića jedini način da se kritizira Obersnelov način vladanja. Kao, ako nije kao Bandić onda znači da je dobar. To nema nikakvog smisla. Obersnelov način vladanja se može vrednovati i kritizirati sam po sebi. Vladao je gradom šerifovski što je dovodilo do nefunkcioniranja javne uprave. Stvorena je klijentelistička mreža i nepotreban outsourcing što sigurno nije doprinosilo interesima građana. Svjetonazorska ispravnost u Obersnelovom slučaju, s kojom se slažem, naprosto nije dovoljna za razvoj i iskorak - ako zanemaruješ neke aspekte društva, onda je ta svjetonazorska ispravnost samo nominalna i vrati se kao bumerang u glavu kad, što u Rijeci jest slučaj, shvatiš da i ovdje ispod površine bujaju netolerantne tendencije. Problem je kad Obersnel misli kako je borba protiv bujajuće desnice vikanje na crne košulje i što smatra da će time Rijeka ostati oaza lijeve misli, svjetonazora i djelovanja, a onda na temelju toga tvrdi da je nezrelo njega takvog kritizirati s lijevih pozicija. Istina je sasvim suprotna, nezrelo je misliti da će ljudi zanemariti da imaju skupe i nedjelotvorne usluge poput grijanja i javnog prijevoza, nedostatak parkova i igrališta za djecu, skupe vrtiće... jer eto imaju gradonačelnika koji viče na crne košulje i pjeva "Bella ciao".
Jedna od prvih poruka nakon vaše kandidature u Rijeci na društvenim mrežama – a one su ma što mislili jako važne – bila je da je vašom kandidaturom Možemo! izdala ljevicu. Katarina Peović već odavno želi tu funkciju, a vi joj – kako kažu- - kandidaturom ulazite u politički prostor?
Teško mi je razumjeti stav da oni koji žive u Rijeci i osjećaju sve posljedice gradskih politika ulaze u nečiji politički prostor u Rijeci. Ne vidim zašto bi netko imao ekskluzivno pravo na Rijeku i ekskluzivno pravo na ljevicu. Nadam se da su to samo neke reakcije na društvenim mrežama, a ne službeni stav Radničke fronte. Rijeka je oduvijek bila svjetonazorski lijevi antifašistički grad i ne vidim zašto lijevi grad ne bi imao nekoliko lijevih opcija.