Mi namjeravamo prosvjedovati dok ne dobijemo potvrdu da su radovi apsolutno obustavljeni. Nas niko nije konsultirao o tome, a mi živimo od Une. Nisu nas pitali da li smo suglasni da se nešto radi. Koliko znam, niko nije pitao ni susjednu državu Bosnu i Hercegovinu. Želimo da vidimo da taj bager odlazi iz našeg mjesta. Želimo radove kojima bi priroda koliko-toliko bila vraćena u prijašnje stanje. Da budemo jasni, to neće moći nikad više biti isto. Vodene mlinice su uništene i kamen je bačen - rekla je Božica Keča, mještanka Donje Suvaje, na skupu građana održanom ispred sjedišta Zadarske županije 12. avgusta.
Državni inspektorat podnio je kaznenu prijavu protiv osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu za gradnju mini hidroelektrane na izvoru rijeke Une. Sumnja se na zlouporabu položaja i ovlasti. Unatoč tome, nelegalni radovi – s nevažećom i nepotpunom građevinskom dozvolom – na hidrološkom spomeniku nisu prestali. Uništavanje prirode naočigled svih odvija se više od mjesec dana. Država još uvijek nije odlučno reagirala. Zato su borbeni mještani polje borbe proširili i na Zadar, svega 100 kilometara od izvora Une. Zatražili su sastanak sa zadarskim županom Božidarom Longinom, a posjet centru županije iskoristili su za održavanje prosvjeda.
Božica Keča je u izjavi za medije navela da na sastanku nisu doznali ništa konkretno. Župan sa suradnicima im nije mogao dati konkretno obećanje da će se tvrtka Pipra, sporni investitor, povući. Rekli su im da će založiti za njihov slučaj tako što će kontaktirati nadležna ministarstva i premijera Andreja Plenkovića.
- Mi smo odlučili da ćemo se i dalje okupljati na rijeci Uni. Ukoliko ne dobijemo baš nikakve rezultate od Zadarske županije, ne isključujemo da će sljedeći skup biti u Zagrebu - najavila je Keča.
Udruga Una Srb na svojim je društvenim mrežama potanko izvijestila o sastanku. "Predstavnici županije pravdaju se time da nemaju projekt niti informacije o tome kako će izgledati planirana gradnja. Također, istaknuto je da nisu u kontaktu s investitorima, a inspektori iz Zadra su na godišnjem odmoru, pa je inspekcija povjerena kolegama iz Splitsko-dalmatinske županije. Proces traje već dugo, a to je nešto na što mi već više od mjesec dana ukazujemo. Sve ovo ukazuje na ozbiljne kriminalne radnje, na što ukazuje i kaznena prijava Državnog tužilaštva koja je podnijeta protiv osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu. Pokazali su nam zapisnike od 12. srpnja i 6. kolovoza kada su nadležne inspekcije - građevinska, vodopravna, zaštite okoliša i zaštite prirode - bile na terenu. Nažalost, sve ove informacije već su nam poznate i na njih ukazujemo više od mjesec dana", naveli su iz udruge Una. Osim toga, župan Longin izrazio je, kažu, nezadovoljstvo zbog njihovog prosvjedovanja. Oni su pak odlučni da to nastave činiti sve dok se ne prekine gradnja na Uni.
"Pozvali smo ga da pošalje službeni dopis Inspektoratu i zatraži javno obustavljanje gradnje. Na sastanku nam je rečeno da hoće podržati narod ako ne želi ovaj projekt, ali mi čekamo javno obraćanje u kojem će se to čuti. Naš odgovor na njegovu izjavu bio je jasan: vi ne volite prosvjede, to razumijemo, ali ni mi ne volimo devastaciju prirodnih resursa! Nastavljamo borbu za očuvanje rijeke Une i svih njezinih prirodnih resursa jer to dugujemo budućim generacijama. Pozivamo sve građane da se nastave pridruživati prosvjedima i podrže ovu važnu borbu", poručili su iz udruge Una.
Desetak mještana Srba i Donje Suvaje držalo je transparent s natpisom "Spasimo Unu – zaustavimo ovaj zločin". Jedan od njih, Željko Rašuo, kazao je da će isti transparent nositi, ako bude trebalo, u Zagreb i Brisel. Štrajkat će i glađu, najavljuje.
- Neću odustati dokle god ne odu s tim buldožerom. Mi smo miroljubivi, samo branimo ono što je naše i vaše - zaključio je Željko Rašuo. Na kapiji Županije Ličani su ostavili karton s porukom da je rijeka Una – jedna.