Od 1. oktobra započinje županijski autobusni linijski prijevoz. Koja odredišta će biti pokrivena?
Iz Knina prema Šibeniku će biti osam linija dnevno, a prema Zadru tri. Bit će povezana prigradska naselja kao i općine Civljane, Kijevo, Ervenik, Kistanje i Biskupija. Kistanje i kistanjska sela imat će autobus prema Zadru, Šibeniku i Kninu. Sela oko Knina i Knin bit će poveznica prema Drnišu, Šibeniku, Zadru i da se može stići na splitski autobus. Nastojalo se poklopiti što više linija koje će biti vezane. Važno je reći da će svi autobusi voziti preko bolnice, kako kninske tako i šibenske.
Kako će izgledati projekt u narednih nekoliko godina?
Mi smo kao županija prvi u Hrvatskoj izradili studiju javnog linijskog prevoza. To je radio Prometni fakultet u Zagrebu i uzete su u obzir stvarne potrebe ljudi koji žive na ovom području. Jedan od razloga depopulacije je i prometna povezanost. Tako je napravljena mreža prevoza uz suglasnost jedinica lokalne samouprave. Posao transporta putnika preko natječaja su dobile dvije tvrtke na sljedećih sedam godina. Županija je potpisala ugovor s Ministarstvom prometa, oni participiraju 75 posto, a županija 25 u ukupnom sufinanciranju. A financiranje se odnosi na zajamčenu dobit, u smislu da prevoznik određeni vremenski period neće imati linije koje su u potpunosti ekonomski isplative. Baš zato što nisu ekonomski isplative, one dosad nisu bile ni konzumirane. Da bi se neka linija održala, na primjer, Đevrske – Knin, mi moramo pokriti dobit. Ukupan iznos projekta je procijenjen na 32 milijuna eura. Da bismo utvrdili koliko je karata prodano, uveden je sistem nadzora za linijski prevoz. Također, sustavom GPS-a provjeravat će se da li su prevoznici izvršili tu uslugu.
Usluga javnog prijevoza će najviše značiti starijima?
To i jeste smisao uvođenja mreže prevoza: povezati starije i nemoćne do liječnika i do svih drugih institucija i sadržaja u gradu. Prevoz će dobro doći svima, pa tako i radno sposobnom stanovništvu. Ovdje je dosad funkcionirao samo srednjoškolski prevoz i djelomično, uz slabu pokrivenost, prevoz za zaposlene. Pri izradi mreže uzela se pretpostavka da u prometno izoliranim selima žive stariji, djeca i zaposleni. Smisao je priuštiti uslugu svakom stanovniku županije. Neformalna informacija je da taksi od Šibenika od Strmice košta preko 100 eura. Nažalost, naši sugrađani to plaćaju od svojih niskih mirovina. S autobusom će biti daleko lakše.