Novosti

Društvo

Aутoбуси пoвeзуjу Kнин и oкoлнe oпћинe с oбaлним грaдoвимa

Пo први пут нaкoн нeкoликo дeцeниja пoкрeнутo 29 aутoбусних линиja: из Kнинa прeмa Шибeнику бит ћe oсaм линиja днeвнo, прeмa Зaдру три, a пoвeзaт ћe сe и oпћинe Цивљaнe, Kиjeвo, Eрвeник, Kистaњe и Бискупиja

Large knin

Autobusni kolodvor u Kninu (foto Hrvoje Jelavić/PIXSELL)

S prvim danom oktobra, kroz sela Šibensko-kninske županije po prvi put nakon nekoliko decenija, ponovo vozi autobus. Kako nam je nedavno izjavio dožupan Ognjen Vukmirović, iz Knina prema Šibeniku će biti osam linija dnevno, a prema Zadru tri. Bit će povezana prigradska naselja kao i općine Civljane, Kijevo, Ervenik, Kistanje i Biskupija. Kistanje i kistanjska sela imat će autobus prema Zadru, Šibeniku i Kninu. Sela oko Knina i Knin bit će poveznica prema Drnišu, Šibeniku, Zadru i da se može stići na splitski autobus. Nastojalo se poklopiti što više linija koje će biti vezane, kazao je Vukmirović. Svi autobusi vozit će preko kninske i šibenske bolnice.

Anja Šimpraga, SDSS-ova saborska zastupnica, rekla je da je Šibensko-kninska županija među prvima napravila novu mrežu županijskog javnog linijskog prijevoza, što mnogo znači stanovnicima sela kninskog, drniškog i skradinskog zaleđa nakon puno godina zapostavljenosti. Istaknula je da je prometna povezanost važna i za demografsku sliku ruralnih krajeva.

- Ovo je nemjerljiva stvar za građane, ali i prijevoznike koji imaju sigurnost sljedećih sedam godina te mogu planirati poslovanje, unaprjeđivati vozni park i na takav način stanovnicima ponuditi kvalitetniji prijevoz, ali i koristiti europska sredstva. Izvrstan primjer dobrog odnosa države, županije i općine/grada prema stanovništvu, osigurava se pružanje usluga od općeg gospodarskog interesa, koje su redovitije, sigurnije, kvalitetnije ili dostupne uz niži trošak od onih koje bi samo tržište moglo ponuditi. Zasigurno da vrijedi uvijek ona, tko radi taj i griješi, ali u suradnji s općinama i gradovima i osluškivanjem potreba građana moguće je i nadopunjavati mrežu. Prema informacijama s terena, i druge županije rade na mreži javnog linijskog prijevoza. Bitno je da općine i gradovi predlože linije prema potrebama stanovništva i posvete se tome kako bi najudaljenija mjesta u Lici ili Zagori bila povezana sa svojim administrativnim sjedištem te kako ne bi plaćali po 50 eura nekome da ih odveze do doktora ili da podigne ionako malu penziju - objasnila je Šimpraga.

Predviđeno je, kazala je, 29 linija s minimalno pet polazaka dnevno, dvije međužupanijske linije sa Splitsko-dalmatinskom i Zadarskom županijom, gdje djeca s područja općine Kistanje bez opterećenja mogu razmišljati o upisu srednje škole u Šibeniku ili Zadru.

Osim toga, navela je da ubrzo počinju i radovi na obnovi i modernizaciji željezničke pruge Knin – Zadar, dionice duge 95 kilometara. Radovi će obuhvatiti kompletnu sanaciju tračnica i pragova, prolaznih kolosijeka i skretnica te sanaciju željezničko-cestovnih prijelaza.

- Uz prometnu povezanost, danas u modernom svijetu je i širokopojasna infrastruktura jedan od elemenata razvoja te predstavlja osnovni infrastrukturni preduvjet koji omogućuje povećanje kvalitete korištenja suvremenih usluga i aplikacija. Jednolika razvijenost i dostupnost elektroničke komunikacijske infrastrukture i mreža na cijelom području države, pruža priliku za ostvarenje ravnomjernog gospodarskog i društvenog razvoja u cijeloj državi te smanjenje svih oblika razlika koje se pojavljuju na nacionalnoj, regionalnoj ili lokalnoj razini - rekla je Anja Šimpraga.

Raspored vožnji možete preuzeti ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više