Novosti

Društvo

Mediji ignorirali obilježavanje 80. godišnjice oslobođenja Šibenika

Proslava osamdesete obljetnice oslobođenja Šibenika od fašizma protekla je u izostanku službenih predstavnika, osim Grada Šibenika, ali i uz pjesmu ''Drugovi partizani, hvala na slobodi koju uživamo''

Large oslobodjenje sibenika 80 godina

S proslave 80. godišnjice oslobođenja Šibenika

Šibenski Muzej pobjede i oslobođenja Dalmacije u Drugom svjetskom ratu bio je u nedjelju pretijesan povodom obilježavanja 80. godina od oslobođenja Šibenika od nacifašizma.

Uz šibenske domaćine, događaj su obilježili i članovi prijateljskih antifašističkih udruga iz Kaštela, Trogira, Splita, Omiša i Solina. Na gitari je nastupio Dario Vukorepa, izvodeći protestni i revolucionarni repertoar od Boba Dylana do Simona&Garfunkela. Pjesnik Zlatomir Vujko pročitao je svoju pjesmu posvećenu Šibeniku, o gradu koji ''teče mu kroz vene'' u kojem ''stanuje mu duša'' ali i programatsku ''3.11.1944''. koja pjeva o danu oslobođenja. ''Drugovi partizani, hvala na slobodi koju uživamo'', početni je stih potonje.

Vesna Jurković, članica šibenske podružnice Matice hrvatske, ujedno i aktivna planinarka, kazala nam je da, iz također njezinih pjesama možemo doznati što misli o ovoj obljetnici.''Šibeniče, kameni grade, u srcu svome nosiš borce hrabre'', počinje njezina pjesma, inspirirana fotografijama šibenskih boraca. Rođena Šibenčanka i odnedavno umirovljenica s beogradskom adresom po prvi put stigla je u šibenski muzej na obilježavanje oslobođenja grada. To joj mnogo znači pa ističe da potječe iz obitelji čiji je otac bio prvoborac, nosilac partizanske spomenice.

- Kod nas je antifašizam na udaru, zato sam fascinirana ovim događajem koji je drugdje gotovo nezamisliv – rekla nam je, upozorivši na one koji bi prekrajali i falsificirali povijest. Odrasla je ''vrata uz vrata'' s bivšim SDP -ovim zastupnikom Ivanom Ninićem koji je sa suprugom također uveličao obljetnicu.

Zoran Restović, predsjednik Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Šibensko-kninske županije, kazao nam je da je 3. studenog i oslobođenje Šibenika nevjerojatno dostignuće, jer je to prvi put da taj grad postaje slobodan i da narod Šibenika odlučuje o svojoj sudbini.

Ipak, neugodno je iznenađen što Županija šibensko-kninska na ceremoniju polaganja vijenaca na Spomen-kosturnicu na groblju Kvanj, ranije tog dana, nije poslala svog izaslanika, dok je Grad Šibenik poslao njegovog zamjenika, koji je ujedno i gradski pročelnik.

- Događaj nisu popratili mediji, pa ni javna televizija - konstatirao je Restović.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više