U noći s petka na subotu na Korčuli je počinjen vandalistički čin koji je duboko potresao lokalnu zajednicu, o čemu je izviješteno na Korčulanskoj školi. Crnom bojom zaliven je “grob” nepoznatog broja Račiški i Račišćana, žrtava fašizma.
Ivan Botica, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Korčule, izjavio je za CEE Network for Gender Issues, organizaciju koja se zalaže za antifašističko naslijeđe i ljudska prava: “Oskrnavljen je spomenik palim borcima u Narodnooslobodilačkoj borbi i žrtvama fašizma u Račišću. Incident se dogodio pred samu promociju kapitalnog djela o uništenju i rušenju partizanskih spomenika te uoči programa proslave 80. obljetnice oslobođenja otoka Korčule od fašizma. Jasna je prigoda i namjera počinitelja, ali nikako se ne radi o izoliranom incidentu. Uzrok i počinitelj su već otprije poznati. Radi se o društveno-ekonomskom sistemu u kojem živimo i tridesetogodišnjem ratu protiv povijesnih činjenica, kolektivne memorije i emocije spram Narodnooslobodilačke borbe i njenog nasljeđa”, kazao je Botica.
U godini u kojoj se obilježava 80 godina oslobođenja otoka Korčule od fašizma, te promovira knjiga Ante Lešaje o uništenju spomeničke baštine NOB-a, nepoznati počinitelj oskvrnuo je spomenik kosturnicu u Račišću i reljef Petra Palaviccinija, kipara talijanskog porijekla rođenog u Korčuli.
Među govornicima na školi su bili Maria João Rodrigues, predsjednica FEPS-a, Pia Locatelli, međunarodna tajnica PSI-a iz Italije i članica CEE Gender Network Boarda, Daša Šašović Šilović, predsjednica CEE Gender Networka i European Partners for the Environment, te Zita Gurmai, predsjednica PESW-a i zastupnica u mađarskom parlamentu. Škola je završena u subotu raspravom o rodnoj ravnopravnosti koja je žila kucavica lijeve politike.