Novosti

Politika

Otpor mladih - motivacija za knjigu

Knjiga Ante Lešaje govori o novom obliku uništavanja memorije, s obzirom na uništavanje 731 spomenika i 2.333 spomen obilježja. Duže od 20 godina od rata spomenici stoje zarasli, porušeni i na ruglo okoline, rečeno je na promociji knjige "Zatiranje povijesne memorije" u Zagrebu

Large les 1

Nataša Mataušić, Ante Lešaja, Sanja Horvatinčić i Franjo Habulin (foto Nenad Jovanović)

Pred brojnom publikom u dvorani Saveza antifašističkih boraca i antifašista u Zagrebu 11. oktobra održana je promocija knjige Ante Lešaje "Zatiranje povijesne memorije".

Govoreći u ime izdavača, predsjednik SABA RH Franjo Habulin naglasio je da se zatiranje memorije radi na brojne načine, pa i uništavanjem ili oštećivanjem više od tri tisuće spomenika posvećenih NOB-u.

- U Ustavu stoji da se Hrvatska zasniva na ZAVNOH-u i antifašizmu. Zgrada u kojoj je održano Treće zasjedanje ZAVNOH-a srušena je 1991. Zašto nije obnovljena? Odgovor leži u riječima Franje Tuđmana da je rušenje spomenika gesta kojom je Hrvatska izvršila razlaz s prošlošću. Zbog toga se zakon o kulturnim dobrima ne primjenjuje na spomenik - rekao je Habulin.

Urednica knjige i historičarka Nataša Mataušić citirala je kolumnistu Novosti Viktora Ivančića koji je napisao da "uništavanje spomenika nije bila stihija nego pomno planiran projekt".

- Lešajina knjiga govori o novom obliku uništavanja memorije, s obzirom na uništavanje 731 spomenika i 2.333 spomen obilježja. Duže od 20 godina od rata spomenici stoje zarasli, porušeni i na ruglo okoline - rekla je.

Publika je ispunila dvoranu na promociji knjige Ante Lešaje (Foto: Nenad Jovanović)

- Knjiga govori o aktivnom otporu rušenju spomenika uoči 80 godina od kraja Drugog svjetskog rata. Uvodni dio govori o društvenom prevratu 90-ih koji se očitovao u ekonomskoj pljački, uništavanju knjiga, biblioteka i spomenika, te novim školskim programima – istaknula je naučna suradnica na Institutu za povijest umjetnosti u Zagrebu Sanja Horvatinčić, ističući da postoji otpor zaboravu, ali i da inicijative još nisu dovoljno uvezane. Ako nema mogućnosti za pregovore na administrativnim razinama, ono što možemo jeste barem otići na ta mjesta i fotografirati ih, naglasila je i usporedila stanje s onim u Španjolskoj nakon građanskog rata gdje nije bilo spomenika poginulim republikancima i žrtvama diktature, a Franco je progonio svakog tko ih je pokušao komemorirati.

- Motivacija za moju knjigu je bio otpor mladih prema uništavanju spomenika. Golema većina spomenika podignutih nakon 1945. posvećena je otporu protiv fašizma. Spomenici podignuti nakon 1991. najvećim dijelom su posvećeni jednoj ličnosti koja se mistificira - rekao je Lešaja, zahvalivši svima koji su zaslužni da se knjiga pojavila u javnosti, od SABA RH, Grada Korčule i korčulanskih antifašista, urednice Nataše Mataušić do novinara Tomislava Jakića koji je dao poticaj za knjigu, Viktora Ivančića koji je napisao predgovor i čiji su tekstovi korišteni u knjizi kao i ostalih čije je tekstove i fotografije preuzeo.

Promociji knjige prisustvovali su brojni hrvatski i slovenski antifašisti, izaslanica predsjednika Milanovića Melita Mulić, eurozastupnik Marko Vešligaj te Marija Lubanova iz ambasade Ruske Federacije. Knjiga se može nabaviti u prostorijama SABA RH, a bit će dostupno i njeno digitalizirano izdanje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više