Mlađi od 45 godina dobivat će povrat 50 posto PDV-a na kupljenu nekretninu u novogradnji te ponovo neće trebati plaćati porez za kupnju prve nekretnine, kako je najavio ministar Branko Bačić?
Uvijek je nezahvalno govoriti dok je zakonsko rješenje tek u najavi i dok nismo vidjeli konkretan prijedlog ni najavljeni pravilnik o povratu. Načelno, podržavamo mjeru oslobađanja poreza za prvu nekretninu te smatramo da ta mjera nikada nije trebala biti ukinuta. S druge strane, mjerom APN-ovih kredita, koja je došla kao zamjena oslobođenju plaćanja poreza za prvu nekretninu, dokazano su značajno povećane cijene nekretnina.
Postoji opravdan strah da će mjera povrata PDV-a za novogradnju imati sličan efekt te da će cijena novogradnje radi toga rasti. Razlika između oslobođenja plaćanja poreza i povrata poreza je u tome što kod povrata za novogradnju ne povećavamo bazu osoba koje su kreditno sposobne za kupovinu te nekretnine jer se za jednak iznos moraju zadužiti. Kod oslobođenja plaćanja je ukupni trošak kupnje u startu manji te se time povećava priuštivost.
Kako gledate na Vladin akcijski plan za Nacionalni plan stambene politike od 2025. do 2027. s obzirom na to da će za održivo stanovanje biti odvojen 401 milijun eura, a na priuštivo oko 76 milijuna?
Stanogradnja je dugoročan proces, zbog čega je izvjesno da bi viša cifra u Nacionalnom planu teško bila potrošena u periodu provedbe akcijskog plana. Nažalost, s obzirom na trenutni udio stanova u javnom vlasništvu ne možemo se pouzdati u javnu stanogradnju kao mehanizam za osiguravanje priuštivog stanovanja. Zato je ključno da i drugi oblici stanovanja, posebice stanovanje u najmu, budu promovirani u predvidljiv i siguran način stanovanja. Vidimo u Nacionalnom planu najavu "unaprjeđenja pravno-upravljačkog okvira" ali još uvijek ne znamo hoće li to uključivati kontrolu rente ili veća sredstva za provođenje Zakona o najmu što je neophodno, ako želimo napraviti i da taj stambeni status bude prihvatljiv izbor.
Najavljen je i poseban program stambenog zbrinjavanja mladih obitelji na potpomognutim područjima?
Kao i kod drugih mjera, sami detalji su još uvijek nepoznati, ali pitanje je je li novogradnja dobar model ili je sasvim dovoljno, s obzirom na trenutnu potražnju na tim područjima, ulagati sredstva u otkup i obnovu postojećih jedinica.
Koliko je mladima u Hrvatskoj ostvarivo priuštivo stanovanje?
Mladi u Hrvatskoj roditeljski dom u prosjeku napuštaju s 32 godine, što je najkasnije u EU-u, a ta se prosječna dob nikad nije spustila ispod 30 godina. To je najbolji pokazatelj nepriuštivosti stanovanja za mlade u našoj zemlji. Ovakav prijedlog, prema dosad poznatom, nije dovoljno ambiciozan da stvarno pomakne priuštivost na stranu mladih i onih s nižim primanjima. Ova vlada nema hrabrosti za mjere koje bi suštinski promijenile stvari, a koje mi u Možemo! predlažemo godinama. Posljednji takav prijedlog bio je da se znatno proširi baza platiša na porez od otuđenja nekretnina, tj. na one koji kupe nekretnine da bi ih u roku od dvije-tri godine preprodali i zaradili. Time bismo smanjili pritisak špekulativnog kapitala i samim time smanjili potražnju za nekretninama u Hrvatskoj.
Intenzivno radimo na prijedlogu novog zakona o najmu kojim bismo osigurali da podstanarstvo bude siguran i predvidiv način stanovanja, te da se odredbe tog zakona uistinu poštuju. Također smo predlagali da se osigura mogućnost da jedinice lokalne i regionalne samouprave stave znatno veću poreznu stopu poreza na nekretnine na prazne stanove, kao i da im se da veća ovlast da same određuju kako će ograničavati dnevni najam. Za sada je dojam da je ova politika "premalo prekasno" s obzirom na život u Hrvatskoj.