Novosti

Intervju

Lovro Krsnik: Zašto čitam

Kazališni redatelj, profesor scenske umjetnosti i medijske kulture: U padu su svi civilizacijski dosezi koje su generacije prije nas izborile. Zato sam pokrenuo projekt #idaljecitam te svakog dana ispred Vlade naglas čitam jednu od knjiga koje su izazvale javne prijepore

U9srsd9jwztqzypa45t8lgihj8l

Lovro Krsnik (foto Marko Vučenik)

Zašto svakog dana ispred Vlade čitate književna djela koja više nisu u školskoj lektiri?

Godinama sam razočaran konstantnom silaznom putanjom društvenih kretanja. Svi civilizacijski dosezi koje su generacije prije nas izborile, poput mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, dotacija za kulturu i znanost, ali i solidnog nivoa školskog obrazovanja, u stalnom su padu. Danas su se čak i protesti sveli na okupljanje od sat-dva nakon kojeg svi odu kućama i stvari ostaju iste. Zato sam pokrenuo projekt #idaljecitam u sklopu kojeg, od 15. veljače, svakog dana naglas čitam po sat vremena jednu od knjiga koje su izazvale javne prijepore. Čitanje se uživo može pratiti na Instagram i Facebook profilu, a ako i vi #idaljecitate, možete to podijeliti s drugima. Zasad sam pročitao ‘Malog princa’, ‘Ježevu kućicu’, a upravo završavam ‘Pipi Dugu Čarapu’.

Zbog čega je važno da te knjige budu uvrštene u lektiru?

Sve te knjige razvijaju visoku empatiju i razumijevanje prema drugačijem, potiču hrabrost i daju vjeru u čin mijenjanja svijeta u kojem živimo, a ne samo prihvaćanja danih okolnosti društva i okoline. A najbitnije, razvijaju maštu i potiču na kreativnost. Društvom koje posjeduje te vrline svakako nije lako upravljati.

Do kada će trajati vaša akcija?

Planiram čitati dokle god osjećam da to ima smisla, a svakim mi danom prilazi sve više onih koji dolaze čitati uz mene ili da mi stisnu ruku, a dosta njih dijeli informacije na društvenim mrežama. Ono što radim je orijentirano na građane, ne na vlast, jer ljudima treba vratiti vjeru u čitanje, ali i primjerom pokazati da promjene ne dolaze preko noći, da moramo biti uporni i svaki dan pomalo raditi za svijet u koji vjerujemo, a za njega se isplati boriti. Svakako računam da će ovo biti maraton, ma što god to značilo.

Što se dogodilo hrvatskom društvu?

Izgubilo je vjeru da se uopće može djelovati, a trend iseljavanja više nije ni trend nego nešto što se za mlade podrazumijeva. Ovo što poduzimam je i moje veliko iskušenje jer trenutno kao kazališni redatelj radim na tri profesionalne predstave, što znači deset do 12 sati proba sedam dana tjedno, i to bez svakodnevnog čitanja ispred Vlade, no odlučio sam pronaći snagu.

Intervju

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više