Bio je 11. prosinca 2024. kad je predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić okupljenim novinarima u Skupštini izjavila :"Nije bitan broj (studenata u blokadi), da postoji i jedan koji želi da razgovara, ja bih razgovarala. Trenutne blokade su iz nekog razloga iz ove ‘blokadne kuharice’ iz Hrvatske. Ta ‘blokadna kuharica’ kao plenum ne postoji na našim fakultetima. Ne znam sa kim da razgovaramo, jer nemamo studentski parlament, nego taj plenum koji je definisan ‘blokadnom kuharicom'."
Bio je 12. prosinca 2024. kad je veb izdanje tjednika Vreme objavilo tekst :"Šta je ‘Blokadna kuharica’ sa kojom režim povezuje studentske blokade u Srbiji?" Objašnjenje smo dočekali kao poželjan medijski flaster, nevin i pravedan u ludnici – bujici očekivane medijske artikulacije režimskih medija u Srbiji. Jer, kad predsjednica Skupštine Srbije na Tviteru veli: "Nisam čitala ‘Blokadnu kuharicu’ pa ne znam šta nalaže kao sledeći korak kad vam neko ispuni zahteve?", možete biti sigurni da je tabloidna retorika Vučićevog režima u medijskom eteru taman napravila puni krug. Iako, nije dotakla meritum.
Što je, dakle, "Blokadna kuharica" ili "anarhistički priručnik" kako su ju, u najblažem obliku denuncijacije koji citiramo, prozvali vučićevski tabloidi u Srbiji? Ponovno, tjednik Vreme: "‘Blokadna kuharica’ je zapravo knjižica koju je krajem 2009. izdao Centar za anarhističke studije u Zagrebu. Autori su nepoznati, to jest kolektivno je potpisuju studenti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. U tom kratkom vodiču, koji je ceo dostupan na internetu, opisuju se iskustva organizacije blokada na fakultetima u Hrvatskoj tokom 2009, kada je glavni zahtev bilo besplatno studiranje. Tu se preporučuje 'plenumski model odlučivanja' koji koriste i studenti u Srbiji – ali niti su to smislili Hrvati niti je to rezervisano za anarhiste." Potpisujemo. Valjda ne treba naglasiti, ali hajdemo, priručnik-vodič za studentsku blokadu nije recept za beskrajnu festivalizaciju štrajka nego konstruktivan organizacijski alat koji, kako potvrđuje i replika predsjednice Skupštine Srbije, snažno djeluje na autokratske tendencije u društvu.
Bio je, naime, travanj 2009. kad je profesor emeritus, filozof Branko Despot za vrijeme blokade ovako rekao studentima okupljenima oko njegovog stola na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu: "Vi pod bilo kojim uslovima ne bi smjeli pristati na bilo kakvo niti odlaganje, niti pa vidjećemo, pa ovako pa onako. Ne. Besplatno i gotovo." Izjavu profesora Despota izabrali smo kao najbliže-filozofijsku repliku evokaciji lideršipa koji 11. prosinca nonšalantno zastupa Ana Brnabić. A historijska je činjenica da se blokada u proljeće 2009. proširila na 20 fakulteta diljem Hrvatske. Bila su 34 dana blokade, 34 plenuma, 4 sjednice Vijeća Filozofskog fakulteta, bez reakcije Ministarstva. Statistiku prepisujemo s trejlera dokumentarnog filma "Blokada" (2012.) Igora Bezinovića, dodajući aktualni fan fekt (zabavnu činjenicu): tadašnji predstavnik Ministarstva znanosti kojega su studenti pozivali na akciju bio je Dragan Primorac, tada niš-koristi ministar a danas aspirant na predstojećim predsjedničkim izborima.
Bio je dakle 11. prosinac kad je spomen na "Blokadnu kuharicu" u kontekstu žestoke borbe studenata u Srbiji za pravdu i poštenje demokracije, pokrenuo kotač nostalgije prema trenutku bolje prošlosti visokog obrazovanja u Hrvatskoj. Dojam historijske patine svatko doživljava na privatan način, ali povijesna memorija radi na konačni saldo. I točno, studentska blokada nije pokrenula, a teško je reći je li barem inspirirala šire, drugačije slojeve društva Hrvatske, na promjenu demokratske dinamike.
Uspjela je, ipak, u svom cilju jer visoko obrazovanje danas jest besplatno na svim javnim sveučilištima u Hrvatskoj. Bila je dobra pokazna vježba i studentima u Bosni i Hercegovini koji su se 2014. borili protiv divljanja školarina uz slogan zagrebačkih studenata: "Znanje nije roba!". Bio je, dakle, 11. prosinac 2024. kad smo shvatili neisplativost dublje analogije studentskih blokada 2009. u Hrvatskoj ili 2014. u BiH, s onima aktualnima u Srbiji. Osim! Nevjerojatno uspješne "Blokadne kuharice" i moćnog slogana "Jedan svijet, jedna borba" pod kojim studenti iz Zagreba, Rijeke, Sarajeva Ljubljane i s drugih adresa regije otpočetka blokade izražavaju solidarnost svojim kolegama iz Srbije. Bio je 18. prosinac kad je studentska replika "Ko je tebe šta pitao, Vučiću?" zavladala optimizmom povijesne atmosfere.