Novosti

Kronika

Избaвимo Вукoвaр oд мржњe и мучeњa

Jeдинствo пo пoрeклу крви, рoду и нaрoднoсти вeoмa je знaчajнo, aли je дaлeкo вeћe и знaчajниje духoвнo jeдинствo мeђу људимa – нoвoизaбрaни eпискoп Eпaрхиje oсjeчкoпoљскe и бaрaњскe, рoђeни Вукoвaрaц Хeрувим Ђeрмaнoвић

U Sabornom hramu Svetog velikomučenika Dimitrija u Dalju, hirotonisan je i ustoličen novoizabrani episkop Eparhije osečkopoljske i baranjske Heruvim. U prisustvu više od dve hiljade vernika, svetu arhijerejsku liturgiju služio je Patrijarh srpski Irinej, uz sasluženje mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Porfirija, crnogorsko-primorskog Amfilohija i deset episkopa, četiri novonarečena episkopa, brojnog sveštenstva i sveštenomonaštva. Dan uoči svečanosti hirotonije, održano je večernje bogosluženje na kojem je obavljen čin narečenja novoizabranog episkopa.

- Episkopska služba je teška, ali budući da je to delo blagodati božje onda je sve moguće u toj blagodati. Crkva vas postavlja da reč božju blagovestite, a ljubav božju i jevanđeljsku širite najpre u svom narodu, a zatim svugde i na svakome mestu. Vi dolazite u jednu eparhiju koja je prošla kroz sve muke i stradanja koja smo gotovo svi zapamtili. Način da se zloga oslobodimo mi i narod s kojim delimo život i ovo podneblje božje, jeste da se pokažemo kao ovaploćena ljubav božja u narodu i vremenu u kojem živimo. To je jedini način da se zlo pobedi - rekao je patrijarh Irinej u svojoj besedi.

Na kraju liturgije okupljenima se obratio vladika Heruvim, zahvalivši svima koji su ga vodili kroz život i crkvu. U svojoj prvoj episkopskoj besedi poručio je, između ostalog, da porodica kao domaća Crkva treba da bude temelj i jezgro vaspitavanja dece koja će stasati u pravoslavne hrišćane.

- Svojim čistim životom i poštenjem treba da svedočimo da je jedinstvo po poreklu krvi, rodu i narodnosti veoma značajno, ali je daleko veće i značajnije duhovno jedinstvo među ljudima. Čovek ne može da doprinese objedinjavanju svog naroda, pre nego što ostvari jedinstvo u svojoj porodici, među svojim najmilijima - rekao je vladika Heruvim. Posebno se osvrnuo na svoj rodni Vukovar koji je nazvao mestom biblijskog stradanja.

- Zaista braćo i sestre, kao što su nekada Jevreji prebegli iz Egipta i pobegli od faraona, tako je isto i nama u ovome vremenu stradanja potrebna vera u Boga da bi Vukovar i svu njegovu okolinu koja je bila ratom zahvaćena, izbavili od pogubne mržnje i mučenja i stvorili mesto u kome ćemo izgraditi osnovne hrišćanske vrednosti koje se temelje na jevanđeljskim istinama krsta i vaskrsenja - istakao je vladika Heruvim. 

Svečanosti u Dalju prisustvovali su brojni uzvanici i gosti, predstavnici državnih i lokalnih vlasti Republike Hrvatske i susednih država, predstavnici katoličke crkve u Hrvatskoj kao i veliki broj vernika iz svih parohija Eparhije osečkopoljske i baranjske te iz bačke i dalmatinske eparhije, odakle su stigli i članovi Kulturno-umetničkog društva ‘Bukovica’ iz Kistanja u narodnim nošnjama.

Za novog osečkopoljskog i baranjskog episkopa, Heruvim Đermanović je izabran 9. maja na ovogodišnjem zasedanju Svetog arhijerejskog sabora SPC. Najmlađi je vladika Srpske pravoslavne crkve. Rođen je 30. jula 1987. godine u Vukovaru od oca Dušana i majke Milice, rođene Jovković, a na krštenju je dobio ime Vitomir. Osnovnu školu je završio u Vukovaru, Bogosloviju Sveta Tri Jerarha u manastiru Krka, a na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu diplomirao je 2011. godine. Paralelno sa bogoslovskim studijama upisao je Filološki fakultet, odsek za Srpski jezik i književnost. Zamonašio se tokom studija, a ime Heruvim dao mu je tadašnji episkop dalmatinski Fotije, po starcu Heruvimu, prvom igumanu manastira Krka. U čin jerođakona rukopoložen je 2009. godine, a 2010. u čin jeromonaha. Od 2010. do 2013. godine bio je profesor u Bogosloviji Sveta Tri Jerarha, u kojoj je imao zaduženja upravnika internata, glavnog vaspitača, bibliotekara i duhovnika Bogoslovije. Svoj monaški podvig nastavlja 2013. godine odlaskom u novoosnovani manastir Svete velikomučenice Nedelje u Oćestovu.

U oktobru 2017. postavljen je za nastojatelja manastira Uspenja Presvete Bogorodice u Dalj planini. Krajem maja ove godine, u Sabornom hramu u Novom Sadu, episkop bački i administrator Eparhije osečkopoljske i baranjske Irinej rukopoložio je igumana Heruvima u čin arhimandrita. Episkop Heruvim drugi je vladika Eparhije osečkopoljske i baranjske kojom je od njenog ponovnog uspostavljanja 1991. godine sve do svoje smrti, u maju prošle godine, upravljao vladika Lukijan. Svetu arhijerejsku liturgiju pojanjem je pratio crkveni hor ‘Sveti Jovan Krstitelj’ iz Bačke Palanke, a čitavu svečanost ustoličenja vladike Heruvima direktno su prenosili HRT 4 i RTS 3.

Među uzvanicima su bili: izaslanik predsednika Republike Srbije Nikola Selaković, Generalni konzul Republike Srbije u Vukovaru Milan Šapić, pomoćnik direktora Uprave za saradnju s crkvama i verskim zajednicama Ministarstva pravde Republike Srbije Marko Nikolić, pomoćnik sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama u Vladi Autonomne pokrajine Vojvodine Nebojša Kuzmanović, saborski zastupnici iz redova SDSS-a Milorad Pupovac i Dragana Jeckov, predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić, predsednik Glavne skupštine SDSS-a Vojislav Stanimirović, đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, požeški biskup Antun Škvorčević, direktor Ureda Vlade Republike Hrvatske za odnose sa verskim zajednicama Šime Jerčić, predsednik skupštinskog Odbora za dijasporu i Srbe u regionu i narodni poslanik u Skupštini Republike Srbije Miodrag Linta, načelnici opština sa većinskim srpskim stanovništvom iz istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema te iz Dalmacije, zamenici župana i gradonačelnika iz redova srpske zajednice i drugi.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više