Novosti

Kratko & jasno

Ivana Dražić i Lara Mitraković: Queer književnost gradi mostove na Balkanu

Istražujući osobna i kolektivna iskustva, klasne razlike, rodna pitanja, društvene nepravde, pitanja ekologije, feminizma, antipatrijarhata i antikapitalizma, balkanski queer autori i autorice razbijaju stereotipe i otvaraju nove (književne) horizonte, kažu selektorice i urednice programa Revije malih književnosti

Large ivana

Ivana Dražić i Lara Mitraković (foto Marko Radoš)

Dvadeseta Booksina Revija malih književnosti, posvećena temi queer Balkana, održat će se od 7. do 10. listopada. Predstavite nam program.

Kako se ove godine Revija održava 20. put, htjele smo na neki način obilježiti tu lijepu i okruglu brojku, pa zašto se ne vratiti na početak, tamo odakle je Revija i krenula: na Balkan. Na Reviji ćemo predstaviti antologiju "QUEER BALKAN", čije smo urednice, a pisce i spisateljice uvrštene u antologiju ugostit ćemo svakog dana Revije na kraćem razgovoru i čitanju na materinskim jezicima, uz još poneki program. To otprilike znači sljedeće: Reviju ćemo otvoriti 7. listopada u 19 sati programom "Štefica Cvek na Reviji malih književnosti", na kojem ćemo ugostiti većinu ovogodišnjih dobitnica književnog priznanja "Štefica Cvek", kao i dio žirija, uz moderaciju Ivane Dražić; u 20 sati slijedi razgovor s Arbërom Selmanijem iz Kosova i Vagijom Kalfa iz Grčke, koji će moderirati Tomislav Augustinčić; 8. listopada u 20 sati razgovor s Jordanom Slavejkovim iz Bugarske, Stefanom Alijevikjem iz Makedonije i Vesnom Liponik iz Slovenije moderirat će Lara Mitraković; 9. listopada u 18 sati Udruga Domino održat će svoj program "Etiketiraj me nježno: O queeru u sebi i hrvatskom izdavaštvu" sa Srđanom Sandićem i Ivom Ušćumlić, a u 20 sati slijedi razgovor i čitanje Tijane Rakočević iz Crne Gore i Kristija Pinderija porijeklom iz Albanije, uz moderiranje Karoline Hrga. Reviju ćemo zatvoriti razgovorom i čitanjem Nóre Ugron iz Rumunjske i Selme Asotić iz BiH, koji će moderirati Marija Skočibušić. Svih dana Revije Udruga Domino održat će mali sajam svojih izdanja 2 sata prije svakog programa.

Ovogodišnje je izdanje ujedno rekapitulacija prvih 10 "balkanskih" godina Revije. Što nam o književnom Balkanu otkriva perspektiva queera?

Ovogodišnja Revija malih književnosti vraća se u balkanske države koje su prethodno predstavljene na njenih prvih deset izdanja, ovoga puta pod zajedničkim nazivnikom queer književnosti. U antologiji "QUEER BALKAN" okupile smo različite književne glasove, autorice i autore mlađe i srednje generacije i neupitne književne kvalitete, čije se književno, političko i aktivističko djelovanje isprepliću i nadopunjuju. Književnost je to koja propituje ustaljene norme roda i seksualnosti, omogućujući još uvijek marginaliziranim glasovima da dođu do izražaja, a istovremeno između deset balkanskih država sudionica gradi svojevrstan most pokazujući kako dijelimo slične probleme, borbe, izazove, nade i težnje. Istražujući osobna i kolektivna iskustva, klasne razlike, rodna pitanja, društvene nepravde, pitanja ekologije, feminizma, antipatrijarhata i antikapitalizma, autori i autorice razbijaju stereotipe i otvaraju nove (književne) horizonte.

Ove godine obilježava se i Booksinih 20 godina. Kako vidite Booksinu ulogu u regionalnom književnom kontekstu u tom periodu?

Ljudi koje volimo, naša publika i zajednica iz cijele regije, kažu da je Booksa drugačija, inkluzivna, važna i ustvari nezamjenjiva. Nemamo ništa za dodati!

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više