Novosti

Kultura

Хумaнoст Aмeрикaнaцa

Нa пoзив Mихajлa Пупинa, aмeрички студeнти су пoмaгaли у Србиjи тoкoм Првoг свeтскoг рaтa

Large informator humanost   %c4%87irilica

Promocija "Avanture na Balkanu 1915."

Povodom 170. godišnjice rođenja naučnika Mihajla Pupina i proslave Dana primirja u Prvom svetskom ratu, u organizaciji Generalnog konzulata Republike Srbije u Vukovaru, Zajedničkog veća opština i Srpskog kulturnog centra, a u saradnji s Arhivom Vojvodine, 14. novembra održana je promocija knjige "Avantura na Balkanu 1915." Daglasa Merivedera Dolda.

Arhiv Vojvodine odlučio je da publikuje rukopis "Avanture na Balkanu 1915." Daglasa Dolda i priredi tematsku izložbu arhivskog materijala sa ciljem da se rasvetle događaji, koji su prethodili rukopisu. Kako su istakli direktor Arhiva, Nebojša Kuzmanović i arhivska savetnica Ljiljana Dožić, postavka prati članove ekspedicije Kolumbija univerziteta, koji su u junu 1915., na poziv svog profesora Mihajla Pupina, iz Amerike doputovali u ratom zahvaćenu Srbiju, kao humanitarna misija pomoći srpskom narodu. U ekspediciji su bila dvadeset i četiri američka studenta, uglavnom sa Kolumbija univerziteta koji su stigli da pomažu, neguju i leče ranjenike.

- Ovo je jedna vanvremenska priča o tome koliko ljudi mogu da budu humani. Fascinantno je da umesto da odmaraju u tadašnjem letovalištu na Kubi, na poziv svog profesora Pupina, studenti iz uglednih porodica dolaze na Balkan da pomažu ljudima - govorio je direktor Arhiva.

Mnogi od tadašnjih američkih studenata i posle zvaničnog prestanka rada humanitarne ekspedicije, odlučili su da nastave sa humanitarnim radom u okviru Crvenog krsta, a među njima je bio i doktor Daglas Meriveder Dold. Posle povlačenja srpske vojske iz Niša, ostavši bez vida, zajedno sa episkopom niškim Dositejem, učestvovao je u zvaničnoj predaji grada bugarskoj vojsci, moleći za bezbednost nezaštićenog stanovništva, a o tome je izveštavala celokupna američka štampa.

- Osim što to pokazuje kakav je ugled uživao Mihajlo Pupin u tom periodu, to je dokaz i kakav je ugled Srbija tada imala u američkim krugovima - podvukla je arhivska savetnica. Ispričane događaje Dold je opisao u svom rukopisu, čiju kopiju čuva Arhiv Vojvodine, dok se original nalazi u Batler biblioteci u Njujorku. Publikacija je upućena na nekoliko adresa potomaka američkih humanitaraca, od kojih se jedan broj njih i javio autorima publikacije.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više