Novosti

Fragmenti grada

Noć vještaca

Već desetljećima su suvremene ritualne prakse u noći koja prethodi danu Svih svetih – a nazivamo je Noć vještica – nadišle konture sjevernoameričkih i anglosaksonskih tradicija, te su postale unosni proizvodi globalne kapitalističke kulturne industrije s respektabilnom tržišno-profitnom bilancom

Large hajrudin

Noć vještica kao tema niza klupskih događanja (i) u Hrvatskoj (foto Toby Ord/Wikimedia Commons)

Brojna su stoljeća protekla otkad je od poganskih vjerovanja preuzeto – za početak u židovstvu, a onda i u kršćanstvu, te potom prilagođeno, obrađeno i vjernicima isporučeno u vidu obredno-ceremonijalnih praksi štovanja mrtvih – sve ono uobličeno u prazniku Svih svetih 1. studenog.

Već desetljećima su suvremene ritualne prakse u noći koja prethodi danu Svih svetih – a nazivamo je Noć vještica, također je poganskog porijekla, Kelti i stari Rimljani u središtu su te priče – nadišle konture sjevernoameričkih i anglosaksonskih tradicija, te su postale unosni proizvodi globalne kapitalističke kulturne industrije s respektabilnom tržišno-profitnom bilancom.

Barem desetak godina pratimo značajan porast popularnosti takvih trendova i u našem kutu svijeta, a isti se, barem u urbanim sredinama, nerijetko obilježavaju tematskim klupskim partijima. Tako će se svaki malo bolji klub koji drži do svog imidža potruditi da napravi party na Noć vještica, utrkujući se s konkurencijom da baš njegov bude "najbolji u gradu". Dali smo se tim povodom nagovoriti ove godine na reklamni PR jednog takvog kluba-galerije u Zagrebu koji ima solidnu reputaciju, dijelom opravdano s obzirom na kvalitet tamošnjih događanja u polju različitih tipova umjetnosti.

"Kuća za ljude i umjetnost", kako dotična institucija sebi službeno laska u dodatku svoga imena, pritom se odlučila pokušati interpelirati nešto širi generacijski profil – uključujući i nas u dubokim srednjim godinama, u čemu su djelomično uspjeli – obećavajući najuzbudljiviju i najmračniju Halloween noć u Zagrebu!

I što smo dobili? Najkraće, dobili smo party prevaru. Neka ovaj put bude tek spomenuto ono što bi uvijek trebalo tretirati kao relevantno prilikom procjene nekog partyja, a to je financijski profil takvog eventa. Početnu cijenu ulaznice od 18 eura već je na ulazu u klub valjalo nadopuniti s dva eura po komadu ostavljene odjeće, toliko su cijenili garderobu. Raspon cijena pića bio je očekivano širok, pri čemu nam je osobni favorit bočica mineralne vode od 3,5 eura.

Znakoviti aspekt party prevare bilo je i vizualno nasilje kojem smo bili izloženi. Ono se artikuliralo u vidu agresivnih logo-brend slika glavnih sponzora događaja koje su dominirale prostorom, na onim mjestima koja na dobrim partyjima zauzimaju kreativni DJ video uraci. Ta nije vam upad na party bio besplatan, pa da ste se morali "krpati" novcem korporativnih sponzora.

No posebno uvredljiv, najproblematičniji u cijeloj toj priči bio je amaterizam DJ ekipe kojoj je prepuštena scena te noći. Takvu razinu diletantizma – riječ je o neshvatljivim tehničkim propustima, što je bilo iritantnije i od lakrdije glazbenog seta koji je serviran – teško će biti dostići u skorije vrijeme. Ako već težite takvom tipu komercijalnog eventa, onda barem platite profesionalce da poslože stvari.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više