Novosti

Društvo

Dvanaestogodišnji "neprijatelj"

Upravni sud presudio je da Povjerenstvo Ministarstva branitelja dijeli proizvoljne ocjene da su civilne ratne žrtve bile pomagači neprijateljske vojske. Nevenka Dobrić, čiji je 12-godišnji sin ubijen u koloni izbjeglica 1995., zbog takvih apsurdnih optužbi nije uspjela ostvariti obiteljsku invalidninu

Large anja nova

Ubijen s 12 godina i proglašen pomagačem neprijatelja - Siniša Dobrić (foto Vida TV, privatna arhiva)

Nakon niza negativnih rješenja Ministarstva hrvatskih branitelja, prema kojima određeni srodnici civilnih žrtava rata ne ispunjavaju uvjete za obiteljske invalidnine, na Upravnom sudu u Zagrebu po prvi put je utvrđeno nezakonito provođenje upravnog postupka. Slučaj Nevenke Dobrić, majke 12-godišnjeg Siniše koji je ubijen u koloni tokom "Oluje" kod Crkvenog Boka na Baniji, na sud je dospio jer ona nikako nije uspjela ostvariti svoje pravo temeljem Zakona o civilnim stradalnicima. Samovoljno i netransparentno, u dva negativna rješenja, Povjerenstvo pri Ministarstvu hrvatskih branitelja iznosilo je apsurdno mišljenje da su Nevenka i njen pokojni sin bili neprijatelji, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih formacija.

Nažalost, to je česta praksa za kojom se u posljednje tri godine poseže u ministarstvu nadležnom za ove upravne postupke. Prvo službena osoba pribavi dokaz da podnositelj zahtjeva nije osuđivan za djela iz članka 5. Zakona o civilnim stradalnicima, odnosno da nije pomagao i surađivao s neprijateljskim vojnim ili paravojnim postrojbama, a onda, unatoč činjenicama, Povjerenstvo iznosi mišljenje da osoba ipak ne zadovoljava uvjete iz članka 5. Nitko, pa ni Nevenka, nije dobio obrazloženje zašto je proglašen neprijateljem. Majke ubijene djece, u mučnim procesima za dobivanje mjesečne naknade, nepotrebno prolaze kroz nova traumatična iskustva.

Zakon o civilnim stradalnicima ne bi smio trpjeti proizvoljna tumačenja i mišljenja koja nemaju nikakvo utemeljenje u stvarnosti. Upravo zato bi najnovija presuda Upravnog suda mogla promijeniti loše provođenje upravnog postupka, ne samo u slučaju Dobrić, već i u ostalim predmetima. Sutkinja Tamara Bogdanović podrobno je razmotrila upravni postupak u kojem je Dobrić ostala uskraćena za svoja prava, ali i proglašena suradnicom neprijateljske vojske. Prema ocjeni sutkinje, na njenu štetu povrijeđen je Zakon o općem upravnom postupku.

"Naime, tužiteljica u tužbi osnovano prigovara da u konkretnom slučaju ni tuženik ni prvostupanjsko tijelo nisu obrazložili na temelju kojih činjenica i dokaza je Povjerenstvo za utvrđivanje zapreke iz članka 5. Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata utvrdilo da u konkretnom slučaju na strani tužiteljice ili poginulog djeteta Siniše Dobrića postoji zapreka iz članka 5.", navedeno je u obrazloženju presude.

Pregledavajući prethodnu sudsku praksu, sutkinja je objasnila da je, u slučaju postojanja tajnih podataka, trebalo navesti dostatne razloge zbog kojih je u konkretnom slučaju podnositelju zahtjeva navodno bilo nužno potpuno ograničiti uvid u mišljenje Povjerenstva. Međutim, tvrdi, to ograničenje ne smije biti tako široko da onemogući Nevenki Dobrić da učinkovito i stvarno osporava zakonitost rješenja koje pobija u upravnom sporu.

"To ograničenje treba se svesti na najmanju moguću mjeru koja će istovremeno zaštititi javni interes, ali i pružiti mogućnost podnositelju da uvjeri sud u opravdanost svog zahtjeva", stoji u presudi. Iznijeto je mišljenje da se radi o slobodnoj ocjeni Povjerenstva te da njihovo stajalište mora biti provjerljivo kod javnopravnih tijela, podnositeljice zahtjeva, a kasnije i suda.

Raspravu o upravnom postupku i rušenje odluka ministarstva, Dobrić je doživjela kao da je smrt njenog sina netko konačno priznao. Premda još ništa nije gotovo, ona je zadovoljna jer je ovo prvi sud u Hrvatskoj koji je nešto dosudio u njenu korist. Još 2006. je tužila Hrvatsku zbog ubojstva djeteta, ali na svim sudskim instancama je izgubila. Njen predmet zapeo je 2020. na Ustavnom sudu. Sin Siniša i njegov djed Petar, Nevenkin svekar, ubijeni su u rafalnoj paljbi po izbjegličkoj koloni 4. avgusta 1995. Nalazili su se u kabini traktora, dok je ona bila u prikolici. Kako je Nevenka ispričala za Vida TV, pored njihovog traktora, na ulasku u šumu Zelenik u smjeru Kostajnice, prošao je jedan auto i tad je pucnjava počela.

"Sa svih strana meci fijuču oko mene, ja sam spustila glavu da ne dobijem metak. Ja u tom trenutku ne znam da su svekar i sin već mrtvi. Traktor silazi niz cestu, prikolica se prevrće i ja udaram glavom od zemlju. Prikolica me prikliještila preko stomaka i ja sam tako onesviještena. Nailaze moji roditelji i njih zaustavlja Hrvatska vojska, oni su i pucali", rekla je Nevenka.

- Istina se mora znati, dijete je u pitanju. Ja nigdje ništa nisam ostvarila, ni u Hrvatskoj ni u Srbiji. Moje dijete niko ne može naplatiti. Ali je drugačije kad znam da ga je neko priznao. Kad bih imala tu obiteljsku invalidninu bilo bi mi lakše. Znate, da mu kupim cvijeće, da kupim svijeću, da platim grobno mjesto. Da pokrijem te troškove. Moje dijete i moju bol ništa ne može nadomjestiti. Hvala odvjetnici Slađani Čanković i Srpskom narodnom vijeću. Oni su mi pomogli jer ja ne mogu odustati, ali sama kao pojedinac ne mogu ništa. Neko se mora zauzeti da bi pravda izišla na vidjelo - kazala nam je Nevenka nakon presude.

Zbog gubljenja sudskih sporova, bila je dužna platiti 5000 eura parničnih troškova. Kako ona ne posjeduje ništa, dug je prebačen na starijeg sina, odnosno na njegovu djedovinu na Baniji. Zabilježba još uvijek stoji, ali se Dobrići nadaju da će dug uskoro biti izbrisan. Vlada je, podsjetimo, početkom 2024. donijela odluku o otpisivanju dugova iz parničnih postupaka ljudima koji nisu uspjeli dokazati da je Republika Hrvatska odgovorna za njihove osobne gubitke i materijalnu štetu u ratu 1990-ih. Ministarstvo branitelja u roku od 60 dana mora donijeti novo rješenje i naša sugovornica se nada da će ono biti pozitivno.

- Sjećam se, taj zakon je bio donesen u januaru, ja sam u martu podnijela zahtjev. Kontaktirali su me i pitali da li primam invalidninu u Srbiji. Rekla sam da ne primam, pa sam im slala potvrdu. Tražili su mi i broj računa u banci. Ja sam mislila da je to riješena stvar. Godinu dana se nisu javljali, a onda mi je službenica rekla da je moj zahtjev odbijen. Možda su mislili da ću nakon dva puta što su me odbili odustati, ali ja ne mogu. Dok sam živa ja ću se boriti. Moje dijete nije zaslužilo da dignem ruke. Osjećam da bih ga izdala ako odustanem. Hvala svima koji to razumiju: sudu, odvjetnici i vama novinarima - poručila je Nevenka Dobrić.

Prema uputama Upravnog suda, Ministarstvo je dužno riješiti njen zahtjev uz napomenu da je u ponovljenom postupku obavezno postupiti sukladno pravnom shvaćanju i primjedbama suda izraženima u obrazloženju odluke. Ministarstvu je naloženo da Nevenki Dobrić nadoknadi trošak upravnog spora.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više