Novosti

Kratko & jasno

Diana Todorova: Trešnjevka spaja sadašnjost i prošlost borbe za ženska prava

Interes za inicijative koje tematiziraju našu nevidljivu povijest pokazuje da nam je potrebno razviti nove kulturno-obrazovne rute o povijesti 20. stoljeća, ne samo u Zagrebu, nego diljem Hrvatske, kaže istraživačica u Documenti – Centru za suočavanje s prošlošću

Large diana todorova oa

(foto Privatna arhiva)

Edukativnom šetnjom "Trešnjevka: prostor zaštite ženskih i ljudskih prava" Documenta podsjeća na povezanost te zagrebački četvrti s djelovanjem inicijativa i organizacija koje su se za ta prava borile. Kako je Trešnjevka obilježila tu povijest?

Trešnjevka spaja sadašnjost i prošlost nekoliko ključnih civilnih inicijativa i organizacija. Danas je tu Kuća ljudskih prava, tu su B.a.B.e., CESI, BLOK, VoxFeminae. U prostoru gdje se danas nalazi Šesnaestica, krajem 1980-ih djelovala je Ženska grupa Trešnjevka, nakon izdvajanja iz Svaruna. Članice te grupe pokrenule su SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja. Iz te grupe potiče i prva hrvatska lezbijska grupa – Lila inicijativa. Uz četvrt je vezana i Ženska pomoć sada.

U suradnji s nekoliko aktivistkinja, Documenta organizira šetnju upravo 4. srpnja kako bi zajedno obilježili 33 godine od osnutka Antiratne kampanje Hrvatske u čijoj mreži su na početku djelovale neke od ovih organizacija. S nama će biti Vesna Teršelič, suosnivačica Antiratne kampanje Hrvatske i voditeljica Documente, Slavica Jakobović Fribec, aktivna sudionica ženskog pokreta 1980-ih i suradnica Ženske grupe Trešnjevka i Ženske pomoći sada, te Nevenka Fiket, suosnivačica prvog SOS telefona za žene žrtve nasilja i najdugovječnija volonterka telefona. Okupljanje organiziramo na tragu šetnje "Zagrebačka geografija borbe za ženska prava", koju je Documenta organizirala u suradnji s Centrom za ženske studije u trećem mjesecu.

Četvrt je to u kojoj se i inače odvijaju vrijedni programi oživljavanja marginalizirane povijesti, ponajprije kroz BLOK-ov Muzej susjedstva Trešnjevka. Koliko je Zagreb u tom smislu "nepročitan" i, još važnije, službeno neobilježen?

Rad BLOK-a je vrlo važan upravo zato što Zagreb i dalje ima više slojeva nevidljive povijesti. Naša se šetnja nadovezuje na njihov vrijedan rad. Kroz spomen-šetnje o Zagrebu u Drugom svjetskom ratu kontinuirano ukazujemo na neobilježena mjesta stradanja i otpora u gradu, vrlo važna i za obrazovanje novih generacija. Pripremamo i drugo izdanje vodiča "Zagreb u ratu, otporu, stvaralaštvu i pamćenju". Interes za te inicijative pokazuje da nam je potrebno razviti nove kulturno-obrazovne rute o povijesti 20. stoljeća, ne samo u Zagrebu, nego diljem Hrvatske.

Šetnja je dio projekta "Ženske perspektive o demokratskim tranzicijama 1970-ih, 1980-ih i 1990-ih". Predstavite nam ga.

Projekt skreće pažnju na doprinose i uključenost žena u demokratske promjene i društvena i politička previranja u Bugarskoj, Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji i Španjolskoj. Zajedno s kolegama iz tih zemalja napravili smo podcast "Ženske perspektive o demokratizaciji", u kojem žene progovaraju o svojim iskustvima tijekom različitih procesa demokratizacije. Podcasti tematiziraju postsocijalističku tranziciju u Bugarskoj, raspad Jugoslavije i tranziciju od manje prema više demokracije u Hrvatskoj i Sloveniji, izvaninstitucionalnu demokratizaciju u Italiji 1970-ih obilježenu "strategijom napetosti" te španjolsku tranziciju prema demokraciji nakon režima Francisca Franca.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više