U "Beloj simfoniji" Lačnog Franca koja je objavljena na albumu "Ne mi dihtat za ovratnik" 1983. godine sljedeći su stihovi: Naše blontno veselje / Nam greje domove / V srcih poletje in sneg na zaslonu. U njoj snijeg s ekrana grije slovenske domove, svi veselo jodlaju i ne boje se ničega dok su skijaši s njima. Slovenija, snijeg i skijanje. Slovenija, Elan i Alpina.
Alpina je osnovana 1947. godine i jedini je veliki slovenski proizvođač obuće koji još nije posve izdahnuo. U Jugoslaviji je promišljeno i postepeno razvijana u uspješno poduzeće koje je postalo sinonim za kvalitetnu peri-deri zimsku obuću. U novo je doba promišljeno "rekonstruirana" pa od privatizacije 2006. godine traje proces postepene legalne otimačine i dokrajčivanja poduzeća.
Godine 2006. država je prodala dionice Alpine Infond Holdingu 2, koji je kasnije preimenovan u Alpina Holding. Kao što je kazivala stečajna upraviteljica Anja Jandro, Alpina je potom brojne nekretnine prebacila u Alpina Holding, koji ih je iznajmljivao po izuzetno visokoj cijeni. U stečaju Alpine Holdinga vjerovnici su prijavili više od 24 milijuna eura potraživanja, od kojih su gotovo sva priznata, ali je vrijednost imovine Alpine Holdinga službeno iznosila manje od milijun eura. Milijune eura u raznim fazama privatizacijskog procesa zaradile su i strane konzultantske firme, koje su upravu savjetovale kako povećati vrijednost otpuštanjem radnika i zatvaranjem proizvodnih pogona.
Slovenska Ljevica u više je navrata neuspješno tražila od Vlade da zaustavi štetno restrukturiranje i raskine ugovore s nepouzdanim konzultantima te osigura kadrovske uvjete za financijsku stabilizaciju Alpine i razvoj proizvodnih pogona u Sloveniji. Upozoravali su da Alpina nije Radenska ili Aerodrom Ljubljana koji su posve vezani uz lokaciju na kojoj se nalaze. Privatni vlasnik preko noći može preseliti sve Alpinine pogone u zemlje s jeftinijom radnom snagom, a onda Alpina prvo više neće biti slovenska, i drugo – skoro je više neće biti uopće.
Uzalud upozorenja. Društvo za upravljanje potraživanjima banaka prodalo je 2022. stopostotni udio u Alpini i potraživanje od 24 milijuna eura grupi K&H u vlasništvu obitelji češkog poduzetnika Františka Pivode, koji je u posao ušao zajedno s poslovnim partnerom Romanom Vivodom. U decembru te godine vlasnik Alpine postala je tvrtka Alpina Investment sa sjedištem u Pragu.
Najnovija vijest, objavljena ovog augusta, jest da će Alpina dio slovenske proizvodnje preseliti u Bosnu i Hercegovinu, a u Sloveniji otpustiti 60 radnika i radnica. U Sloveniji Alpina zapošljava 331 od ukupno 948 radnika u cijeloj grupaciji, od kojih više od stotinu radi u trgovinama. Kako je pojasnila direktorica Alpine Amadea Kavčič Jesenovec, broj zaposlenih u trgovinama će ostati približno isti, ali smanjit će se broj radnica u proizvodnji. U nadolazećim mjesecima poduzeće će iz Žirija preseliti dio svojih proizvodnih linija: montažnu liniju obuće za alpsko skijanje, obuće za skijaško trčanje i planinarenje te tvornicu čipsa. Kavčič Jesenovec je navela da se uprava zalaže za što veću primjenu "mekanog" otpuštanja kako bi se "ublažio efekt nezaposlenih u lokalnoj sredini" te da su se Alpini javile okolne kompanije "kojima je potrebno dodatno osoblje" i kojima mogu uputiti svoje bivše radnike.
Sličan je scenarij bio i 2016. godine, kada je Alpina također preselila dio proizvodnje u Bosnu i Hercegovinu i otpustila radnike i radnice u Sloveniji. Proizvodnja će iz Slovenije sada biti preseljena u tvornicu u Tešanj, gdje je nedavno preseljena i Alpinina proizvodnja iz Sarajeva. Naime, Alpina je krajem jula zatvorila jedan od svoja dva proizvodna pogona u Bosni i Hercegovini, a bez posla u Sarajevu ostalo je 86 radnika i radnica.
U Sloveniji Alpina zapošljava 331 od ukupno 948 radnika u cijeloj grupaciji. Ovaj put proizvodnju seli u Tešanj. Pogone je prebacila i u Kinu. U 2016. proizvedeno je 610.000 pari, lani 141.000, a ove godine bit će proizvedeno 45.700 pari modne obuće
Alpina ima pogone i u Kini, gdje se proizvodi dio skijaške obuće nižeg cjenovnog razreda te lagana planinarska i urbana obuća. Posljednjih godina poduzeće kontinuirano smanjuje proizvodnju modne obuće – u 2016. godini Alpina je proizvela oko 610.000 pari obuće, lani 141.000, a do kraja ove godine planiraju proizvesti oko 45.700 pari obuće. Uprava se pravda da su proizvodni troškovi modne obuće koja je u potpunosti proizvedena u Europi postali previsoki i nekonkurentni. Većina drugih firmi proizvodi ili kupuje modnu obuću u zemljama s nižim troškovima rada, poput Vijetnama, Bangladeša i Brazila. U Alpininim proizvodnim jedinicama izrađuju samo stare modele za potrebe vlastite prodajne mreže, a nove ne razvijaju.
Ono što je od proizvodnje tekstila i obuće ostalo u Europi, gotovo je potpuno izmješteno na jug i istok kontinenta, u Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju, Rumunjsku, Bugarsku, Tursku. Europski brendovi pritom sve češće koriste etiketu "Made in Europe", bez specifikacije o kojoj se točno proizvodnoj zemlji radi, računajući da "europsko" automatski signalizira veću kvalitetu proizvoda i pravednije uvjete rada.
Iz Alpine sada najavljuju da (s proizvodnjom u Bosni i Hercegovini i Kini) dugoročno planiraju ostati vodeći proizvođač obuće za skijaško trčanje, a za zimsku sezonu 2024/25. ponovno su potpisali sponzorski ugovor s aktualnim prvakom u skijaškom trčanju, Norvežaninom Haraldom Estbergom Amundsenom, koji je prošle sezone osvojio Kristalni globus. "Amundsen, koji je lani dominirao skijaškim trčanjem, s višestrukim pobjedama i dosljednim vrhunskim izvedbama, ključni je sportaš u ovom sportu. Njegova odluka da nastavi ugovor s Alpinom naglašava njegovo povjerenje u našu opremu, posebno u čizme IksCe Elit 3.0, koje su bile ključni dio njegova uspjeha", stoji na stranicama Alpine.
Slavljenje Alpininih ključnih elitno-nišnih uspjeha teško da će biti dugoročne naravi, ali svakako će potrajati dokle god se dade zaraditi na iscrpljivanju jeftine radne snage sve dalje i dalje od Slovenije. U Sloveniji će u međuvremenu ostati samo potplaćene radnice u trgovinama Alpine koje više nego kvalitetnu obuću, suštinski prodaju nostalgiju. Nostalgiju za snijegom koji pada svake zime i skijanjem dostupnom narodu, za Alpinom na svačijoj nozi i radničkim pravima u svakoj kući. Pa zaključimo i tu belu simfoniju s Lačnim Francom: Lahko si obrišeš nos v mojo srajco, draga / Ne morem več gledati tvojih solznih oči.