Građani ljuti, radnici odlaze – vrti se stara ploča u Hrvatskoj pošti (HP). U nepune dvije godine iz HP-a koji broji 8.700 zaposlenih, otišlo je oko 2.000 radnika i radnica. Na burzi su aktivni brojni oglasi HP-a, traže se radnici diljem zemlje, za različita radna mjesta, od čistačica i dostavljača do operatera u poštanskim uredima. Sindikat Tiger, najmlađi i najborbeniji sindikat aktivan u HP-u, najavio je za 8. decembra prosvjed "Zajedno za veće plaće". Prosvjed će započeti u 11 sati okupljanjem ispred Radničkog doma u Zagrebu, nakon čega će prosvjedna kolona krenuti do zgrade Hrvatske pošte na zagrebačkom Glavnom kolodvoru.
- Prosječna plaća u Hrvatskoj pošti znatno zaostaje za prosječnom plaćom u Hrvatskoj, iako se radi o djelatnosti koja je izuzetno važna za funkcioniranje društva i gospodarstva, i u kojoj su teški uvjeti rada. Osnovna plaća poštara i operatera u poštanskim uredima iznosi 850 eura neto. HP je pritom suočen s masovnim odlaskom radnika i izrazitim problemom popunjavanja potrebnih radnih mjesta. U HP-u čak ni strani radnici ne žele raditi, dođu i vrlo brzo odu. Zbog ogromne fluktuacije radnici koji ostaju u sustavu preopterećeni su i pod ogromnim stresom jer ne stižu odraditi sve što se od njih ne očekuje - govori za Novosti Ivica Franić, predsjednik Tigera.
Poslodavac više ni ne priznaje norme koje je sam nametnuo, a promjena vrste i lokacije posla je gotovo svakodnevna. Velik dio radnika na dostavi paketa radi 250 sati godišnje u prekovremenom radu, što ih dodatno iscrpljuje, kaže Ivica Franić iz sindikata Tiger
Posebno neprihvatljivim u tom sindikatu smatraju činjenicu da će, sukladno važećem Kolektivnom ugovoru i Pravilniku o plaćama, HP nakon 1. januara ponovo imati velik broj radnika čija će osnovna plaća biti ispod razine minimalne plaće propisane Uredbom Vlade RH, i kojima će se zbog toga morati isplaćivati dodatak do minimalne plaće.
Osim što takva praksa obezvređuje pojedine dodatke ugovorene Kolektivnim ugovorom, poput primjerice dodatka na radni staž, a koji se sukladno zakonu mogu uračunavati u iznos minimalne plaće, naročito je problematično što država kao vlasnik HP-a dozvoljava situaciju postojanja ugovorenih plaća koje su ispod razine minimalne plaće koju je sama propisala, a posebno nakon što je taj problem uspjela adresirati i ukloniti iz sustava plaća u državnim i javnim službama.
- Jedan od naših temeljnih zahtjeva od kojeg ne možemo odustati, i zbog kojeg tražimo žurne izmjene Kolektivnog ugovora, jest da najniža ugovorena osnovna plaća, bez bilo kakvih dodataka, ne može biti ispod razine propisane minimalne plaće - kaže Franić.
I lani smo u Novostima razgovarali sa radnicima i sindikalistima HP-a o tome kako su se radni uvjeti u HP-u značajno promijenili u posljednjih nekoliko godina. S više od tisuću poštanskih ureda i 300 paketomata HP je jedna od najvećih uslužno-maloprodajnih mreža u zemlji, a popis usluga koje nudi sve je veći. Franić naglašava da je stanje iz godine u godinu sve gore, da putanja degradacije samo napreduje.
- Poslodavac je proveo optimizaciju poslovanja daljnjom informatizacijom poslovanja, nažalost s velikim brojem neusklađenih aplikacija, uz dodatno opterećenje radnika povećavanjem obima posla, šireći dostavne rajone, kako na općoj tako i na ekspres dostavi, sve dok nije prešlo granice pucanja sustava. Uz količinsko opterećenje, kao drugi najveći problem pojavilo se ukidanje rezervi kadrova na individualnim poslovima, što za rezultat ima gomilanje pošiljaka na dostavi, zbog čega korisnici neprestano prigovaraju. Poslodavac više ni ne priznaje norme koje je sam nametnuo, a promjena vrste i lokacije posla je gotovo svakodnevna. Velik dio radnika na dostavi paketa radi 250 sati godišnje u prekovremenom radu, što ih dodatno iscrpljuje - predočava stanje naš sugovornik.
Brojni problemi vezani uz radne uvjete u HP-u ne odnose se samo na poštare. Ni u poštanskim uredima i sortirnim centrima stanje nije dobro, radnice i radnici na tim radnim mjestima također su potplaćeni i preopterećeni.
- Šalteri su odavno trgovine, ali i banke, punktovi na kojem možete ugovoriti kartice, osiguranja, kredite, poslovne račune, otočne iskaznice, a najavljuje se uvođenje i "jedinstvenog upravnog mjesta". Za sve to operateri stalno polažu edukacije, obnavljaju licence i moraju posjedovati enormnu količinu znanja i koncentracije da poprate dokumentaciju, pošiljke, novac, korisnike i poštare. Poslodavac ih je nagradio tako da je od 1. jula ove godine za veliku većinu njih ukinuo mogućnost nagrade za radni učinak. Novi sortirni centar (NSC) reklamira se kao "potpuno automatiziran", iako su uvjeti rada teški, komunikacija s poslodavcem na najnižoj razini, te je gotovo odjednom stotinu radnika, među njima i voditelj, napustilo NSC u Velikoj Gorici - govori Franić.
Sporna je i Odluka o lojalnosti, kojom je HP kao poslodavac odredio da će se poseban dodatak isplatiti samo dijelu radnika u operativi, što u Tigeru ističu kao duboko nepravedno prema radnicima u poslovnicama i sortirnicama HP-a, koji su jednako neophodni za funkcioniranje cjelokupnog procesa rada, i bez čijeg rada poštari i dostavljači na terenu ne bi mogli obavljati svoj. Pritom je isplata tog dodatka uvjetovana korištenjem prava na bolovanje u trajanju kraćem od pet dana, što predstavlja diskriminaciju radnika na temelju njihovog zdravstvenog stanja.
- Suočeni smo sa stalnim promjenama kriterija, manipulacijama i netransparentnošću. HP je povrijedio i odredbe Kolektivnog ugovora vezane uz ugovorene uvjete za rad sindikata. Sindikatu Tiger je uskratio slobodu i pravo na izvješćivanje članova, blokadom službenog maila i drugim mjerama protuzakonitog diskriminacijskog postupanja prema samo jednom sindikatu. Time je povrijeđeno pravo radnika na slobodu sindikalnog udruživanja i djelovanja, zajamčeno Zakonom o radu, Ustavom RH, Poveljom Europske unije o temeljnim pravima i Konvencijama Međunarodne organizacije rada - priča sindikalist.
Za kraj poziva sve radnice i radnike HP-a, kao i sve građane i građanke koji se na rad HP-a svakodnevno oslanjaju, da se pridruže prosvjedu 8. decembra i podrže njihovu borbu.