Novosti

Politika

Vlast pod fantomkama

Službeno se još ne zna tko je naručio rušenje u središtu Beograda: Radi se o organizovanom kršenju prava građana, usklađenom na više nivoa i između više državnih i nedržavnih subjekta, što posebno zabrinjava, ocijenio je događaje u Savamali zaštitnik građana Saša Janković

84ah0fu97jw59bu2uguqh59v9uy

Жутa пaткa с фaнтoмкoм – прoтeст инициjaтивe 'Нe дaвимo Бeoгрaд'

Na pitanje tko noću pod fantomkama bagerima ruši Beograd, zadržava, maltretira i prijeti građanima koji se zateknu u blizini gradilišta Beograda na vodi, javnost nije dobila odgovor ni nakon više od dva tjedna, nakon što je u postizbornoj noći ‘nepoznat netko’ srušio objekte na više od tisuću četvornih metara – dijelove dviju ulica – u samom središtu grada.

Najprije su svi prali ruke od činjenice da, usprkos prijavama, ni redovna ni komunalna policija nisu izašle na lice mjesta, gradonačelnik Siniša Mali ni o čemu nema pojma i nije njegovo da se time bavi (iako je komunalna policija u gradskoj nadležnosti), nadležno tužiteljstvo se pokreće tek nakon silnog pritiska javnosti i počinje istragu, ali uviđaja nema – prekasno je, kažu. Kako god, grad nakon deset dana šalje svoje službe da počiste ostatke ruševina (time i dokaze).

Jedini koji se time bave u okviru svojih nadležnosti su povjerenik za dostupnost informacija od javnog značaja Rodoljub Šabić i zaštitnik građana Saša Janković, koji je po svojoj ovlasti nadzora ustanovio da su građani bili u pravu kad su tvrdili da su zvali policiju u pomoć (što su nadležni također pokušali osporiti), ali da je policiji bilo naređeno da se ne odaziva. ‘Radi se o organizovanom kršenju prava građana, usklađenom na više nivoa i između više državnih i nedržavnih subjekta, što posebno zabrinjava’, navodi se u nalazu zaštitnika građana, koji je preslušao snimke razgovora građana i dežurnih u Policijskoj upravi. Janković kaže da je utvrđeno da su policijske službenice blagovremeno obavijestile šefa smjene o prijavama građana koje su ukazivale na kaznena djela, između ostalog i na protupravno lišenje slobode na Savamali.

Srušeni su bespravni objekti i niko nije povređen. Ne razumem šta je smisao svega. Policija radi svoj posao i nemojte da preterujete o značaju tog slučaja. Neko pravi političke slučajeve tamo gde ih nema – kazao je Aleksandar Vučić

‘Na audio-snimku poziva koji je tokom nadzora preslušan kao drugi po redu, pored razgovora između Đ. Đ. i dežurne policijske službenice koji je preslušan tokom nadzora, čuje se i razgovor dežurne policijske službenice i lica kojem se ona obraća rečima: ‘Šefe, imamo još jedan poziv iz Hercegovačke br. 4, ovo je nešto novo. Poziva Đ. Đ. i kaže da su njegovog radnika vezali jedno sat vremena i oduzeli mu telefon da nikoga ne poziva i opet su srušili neke objekte kod Hercegovačke broj 4.’ Na pitanje tog lica gde je to, operaterka je ponovila: ‘Hercegovačka br. 4, Savski venac. To je ono Beograd na vodi, šefe’ i upitala: ‘Isto da postupim kao što je bilo i sa onim?’, nadređeni joj je odgovorio: ‘Tako je.’ Na audio-snimku poziva koji je tokom nadzora preslušan kao treći po redu, pored razgovora između Đ. Đ. i dežurne policijske službenice koji je preslušan tokom nadzora, čuje se i razgovor dežurne policijske službenice i lica kojem se ona obraća rečima: ‘Šefe, Bilja, samo jedna pomoć. Ovo što mi Ivana javila, ovaj što je vezan dole… Zove Komunalnu, odbili su ga. Jel’ ništa da mu ne dajemo, ništa?’, i koje odgovara: ‘Pa ništa.’ Nakon što je dežurna službenica ponovila da je Komunalna policija ‘odbila’ pozivaoca i da on ‘sad zove ovde da pita šta da radi’, nadređeni ju je upitao: ‘Pa čekaj, je l’ su ga pustili? Je l’ još vezan?’, a dežurna policijska službenica mu je odgovorila: ‘Vezan je, vezan je, da.’ Nakon toga je nadređeni dežurnoj službenici odgovorio: ‘Vezan je, a, aj javiću ti’, a zatim se upitno obraća nepoznatom sagovorniku sa ‘Goranče‘…’

Zaštitnik građana Saša Janković, napominjući da je njegov posao da utvrdi koji državni organ ne radi svoj posao, kaže da je ‘utvrdio organizovani napor’. ‘Onaj ko mora, ko je dužan, ko ima zakonski alat, praćenje, prisluškivanje… taj treba da odgovori građanima ko je rušio pod fantomkama, ko je izvodio građane iz automobila, ko je odneo dva pištolja i pušku legalno prijavljene, ko je gurao ljudima glavu između nogu kad prolazi patrolni automobil bez registarskih tablica… i ko je sve to naredio! To je posao policije i pravosuđa ove zemlje.’

A što na sve, nakon objavljivanja zaštitnikovog izvještaja, kaže bivši i budući premijer? U beogradskom naselju Savamala srušeni su ‘bespravni objekti i niko nije povređen. Ne razumem šta je smisao svega. Policija radi svoj posao i nemojte da preterujete o značaju tog slučaja. Neko pravi političke slučajeve tamo gde ih nema, neki misle da ovde ima političkog mesa za njihovu promociju’, kaže Aleksandar Vučić.

Nema veze što su tamo bile tri vrste objekata, bespravni, oni s privremenom dozvolom i oni u postupku legalizacije (gradonačelnik Mali je pred koji dan na tu novinarsku konstataciju mrtvo-hladno izjavio: ‘Svejedno!’) i što nitko od vlasnika nije bio upozoren da će im pod okriljem noći biti srušeni objekti. Sve to odražava stav vlasti, s Vučićem na vrhu, prema institucijama i vlastitim građanima. Povjerenik Šabić je, nakon što je tražio odgovor od nadležnih tko to pod okriljem noći ruši po Beogradu, dobio prijeteću poruku: ‘Nastavi da se interesuješ za akciju ljudi pod fantomkama i bićeš u prilici da se sretneš sa njima.’ I nikome ništa.

Jer ništa ne smije ugroziti projekt Beograd na vodi, zbog kojega je promijenjeno zakonodavstvo, donošeni posebni zakoni, raseljeno na stotine ljudi, uzurpirano najvrednije zemljište u gradu od stranaca u sumnjivom poslu (ugovore nitko još nije vidio), od kojega sada imamo jednu privatnu kavanu za povlaštene i putokaze po Beogradu koji putnike-namjernike upućuju ni u šta.

No to je samo jedan slučaj koji je uzbunio javnost. U zaborav je već pao preduskršnji 15-minutni štrajk radnika niške Jure, koje njihovi južnokorejski vlasnici tretiraju kao robove. Premijer je na to izjavio: valjalo bi to u tišini riješiti, a ne da tjeramo strane investitore. Potom je stigla priča o ulaganju kineske kompanije Mei Ta u Obrenovcu. Tamošnji gradonačelnik Miroslav Čučković javnost je uzbunio izjavom da su kineski ulagači imali uvid u 52.000 zdravstvenih kartona Obrenovčana. Poslije se ispravljao: te su potencijalni kartoni, te potencijalni radnici, te sami nose Kinezima svoje kartone…

Vidjet ćemo što će pokazati istraga povjerenika Šabića, ali jedno je jasno: izbori su završeni, vlast je u jednim rukama, a građani Gospodaru Vučiću mogu samo pljunuti pod prozor…

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više