Novosti

Politika

Vladini loši momci

Trideset ministrica i ministara otišli su ili su smijenjeni u mandatima Andreja Plenkovića od kojih jedan dio u korupcijskim aferama među kojima u najveće spada ova posljednja sada već bivšeg Vilija Beroša

Large beros novo

Vili Beroš (foto Luka Batelić/PIXSELL)

Uhićenjem i pritvaranjem sad već bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša nastavlja se neslavan niz HDZ-ovih ministara osumnjičenih za korupciju i druge malverzacije koje podliježu kaznenom progonu. Beroš je pao kao drugi ministar u Vladi Andreja Plenkovića koji je uhićen u trenutku obnašanja dužnosti. Bez obzira na brojne druge afere i ministarske smjene u nešto više od dva Plenkovićeva mandata, ni on ni vrh HDZ-a ne osjećaju se ni moralno ni politički odgovornima, a kamoli da bi nakon svih prljavih rabota u pitanje došao opstanak Vlade. No, SDP je najavio da će idući tjedan u Saboru pokrenuti pitanje povjerenja premijeru Plenkoviću i njegovim ministrima.

Prvi ministar uhićen na dužnosti bio je Darko Horvat, bivši ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, a zatim i prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Horvat je uhićen u veljači 2022. i jedno je vrijeme proveo u istražnom zatvoru. U aferi poznatoj pod nazivom "Po babi i stričevima" USKOK ga tereti da je u razdoblju od studenoga do kraja prosinca 2018., nakon što je ranije te godine Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta objavilo otvoreni javni poziv za program "Razvoj malog i srednjeg poduzetništva i obrta na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina", zajedno s pomoćnicom Anom Mandac, na poticanje drugih suokrivljenika nezakonito dodijelio bespovratnih 2,6 milijuna kuna. Uz Horvata i Mandac, državnog tajnika Velimira Žuneca i bivše ravnateljice Uprave za potpomognuta područja u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU-a Katice Mišković, u tom dijelu optužnicom su obuhvaćeni i bivši ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić i bivši potpredsjednik Vlade Boris Milošević, jer je dio novca bio dodijeljen pripadnicima srpske nacionalne manjine. Nakon što je Visoki kazneni sud prošloga tjedna u ponovljenom postupku odlučivanja o zakonitosti dokaza odbio žalbu obrane koja je tražila da se gotovo svi USKOK-ovi dokazi proglase nezakonitima, sada se čeka potvrđivanje optužnice.

Tada već bivvša ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac bila je pak prva ministrica koja je 2022. uhićena po nalogu europskog tužitelja za zlouporabu položaja i ovlasti, samo šest mjeseci nakon osnutka Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO). To je tijelo u aferi "Softver" podiglo optužnicu protiv Žalac za nezakonito provođenje postupka javne nabave. Ključno je bilo ministričino pogodovanje softverskoj tvrtki tijekom 2017. i 2018. godine u procesu javne nabave informatičkog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem, pri čemu je nastala potencijalna nepripadajuća korist od 1,3 milijuna eura iz fondova EU-a. Dok čekamo potvrdu navedene optužnice odnosno zakonitosti dokaza koju je njezina obrana pokušala osporiti, EPPO je lani pokrenuo istragu u kojoj je također sumnjiči da je privatne troškove u ugostiteljskim objektima plaćala javnim novcem. USKOK je pak sumnjiči da je u kooperaciji s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac (danas Pleslić) pogodovala tvrtki C.E.M.P. kao investitoru u vjetropark Krš-Pađene, tražeći od Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR) da navedenoj tvrtki osigura čim povoljniji kredit.

Već smo spomenuli bivšeg potpredsjednika Vlade Tomislava Tolušića, koji je uhićen zbog sumnji u subvencijsku prevaru tešku zamalo 400 tisuća eura prilikom dobivanja europskih poticaja za vinograd i proizvodnju vina. Tolušiću, koji se u srpnju 2022. također našao iza rešetaka remetinečkog istražnog zatvora, u studenome iste godine po nalogu europskog javnog tužitelja blokirani su računi OPG-a i vinarije. Iz EPPO-a su naveli da je Tolušić lažno prikazao da će projekt izgradnje vinarije i sadnje vinograda financirati kreditom, iako je znao da za njega ne ispunjava uvjete, pri čemu su u financijskim transakcijama sudjelovali i članovi njegove obitelji. U rujnu ove godine iz ureda EPPO-a novinarima je potvrdio da je Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda optužnicu protiv Tolušića, koja je podignuta u prosincu prošle godine, vratio na doradu s rokom od tri mjeseca.

Beroš je pao kao drugi ministar u Vladi Andreja Plenkovića koji je uhićen u trenutku obnašanja dužnosti

USKOK-ov optuženik Lovre Kuščević, nekadašnji ministar graditeljstva i prostornog uređenja, a zatim i ministar uprave i politički tajnik HDZ-a, podnio je ostavku 2019. nakon novinarskih otkrića o malverzacijama sa zemljištem na otoku Braču u općini Nerežišća, čiji je bio načelnik od 2005. do 2018. godine. U optužnici koja obuhvaća još petero suoptuženika, među kojima su i Kuščevićeva supruga i njegov šogor, tereti ih se zbog zlouporabe položaja i ovlasti, pomaganja i poticanja na to nedjelo, primanje mita, pomaganja u primanju mita, davanja mita, poticanja na zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju, poticanja na prouzročenje stečaja te sprječavanja dokazivanja. Kuščević, koji se izjašnjava nevinim, prema optužnici izmijenio je prostorni plan Nerežišća i time se nezakonito domogao četiri milijuna kuna. Također prema optužnici, izmjenu prostornog plana inicirao je i kako bi svoju štalu prenamijenio u stambeni prostor te je šogoru bespravno omogućio kupnju POS-ova stana. Suđenje koje je na splitskom Županijskom sudu započelo lani u ožujku, dakle četiri godine nakon otkrivenih malverzacija, pokazat će tko je bio u pravu.

Premda nije dospio na listu korupcijskih skandala, bivši HDZ-ov ministar državne imovine, a zatim i obrane, Mario Banožić, u studenome 2023. izazvao je prometnu nesreću u kojoj je poginuo 41-godišnji Goran Šarić iz Privlake. Nakon što je u travnju ove godine podignuta optužnica, prošloga tjedna potvrdilo ju je Optužno vijeće Općinskog suda u Vinkovcima.

U dva mandata vlade Andreja Plenkovića otišlo je trideset ministara. Nisu svi svoje lukrativne fotelje napustili isključivo zbog korupcijskih skandala. Primjerice, bivši ministar obrazovanja Pavo Barišić dokazano je plagirao američkog politologa Stephena Schlesingera. Otkriće su donijele ekskluzivno Novosti, što je kasnije potvrdio Odbor za etiku i znanost u visokom obrazovanju. Iz Vlade je u srpnju 2019. otišao i ministar državne imovine Goran Marić, nakon što je portal Index otkrio da je poslovnim akrobacijama u suradnji s bivšom tvrtkom i franjevcima uspio smjestiti sina u stan vrijedan 2,5 milijuna kuna, uz niz drugih nekretninskih afera.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više