Novosti

Društvo

Ubijena djeca na Petrovačkoj cesti su "ratna šteta"

Zagrebački Općinski sud nepravomoćno je odbacio tužbu obitelji Rajić čija su djeca Nevenka (11) i Žarko Rajić (9) poginula prilikom raketiranja izbjegličke kolone na Petrovačkoj cesti 1995. tvrdeći da se radi o ratnoj šteti i djelu koje je otišlo u zastaru

Large petrovacka

Prizor s raketirane Petrovačke ceste u BiH kojom su bježale izbjeglice iz Hrvatske nakon "Oluje" (foto Ranko Ćuković)

Općinski građanski sud u Zagrebu nepravomoćno je presudio da Republika Hrvatska nije odgovorna za smrt Nevenke i Žarka Rajića, djece od jedanaest i devet godina, koji su poginuli 7. kolovoza 1995. prilikom raketiranja izbjegličke kolone Srba iz Hrvatske na Petrovačkoj cesti, na području između mjesta Bosanski Petrovac – Ključ u Bosni i Hercegovini.

Time sud odbio tužbu Slavice i Spase Rajića, roditelja poginule djece koji su prošle godine tužili RH potražujući od države naknadu neimovinske štete, svaki u iznosu od po 87.597,05 eura zajedno sa zakonskom zateznom kamatom, uz naknadu parničnog troška.

U točki 12. u obrazloženju nepravomoćne presude sud smatra da se ''u konkretnom slučaju radi o ratnoj šteti, budući je ista počinjena u vrijeme i na prostoru odvijanja vojnih borbenih akcija, odnosno tijekom Domovinskog rata 1995., preciznije tijekom akcije 'Oluja'. Stoga Republika Hrvatska nije odgovorna za ovu štetu''.

Sud je također presudio da je u konkretnom slučaju nastala zastara uvaživši i s te strane prigovor tužene RH. Sud se tom prilikom pozvao na Zakon o obveznim odnosima koji propisuje da potraživanje naknade štete zastarijeva za tri godine od kad je oštećenik doznao za štetu i za osobu koja je štetu učinila, odnosno u svakom slučaju za pet godina od kada je šteta nastala. Dalje navodi da je šteta nastala 7.8.1995., a tužba je podnesena sudu 27.3.2023., dok su tužitelji za štetu saznali odmah po nastanku, pa se na njih, smatra sud, ''trebaju primijeniti opći propisi o zastari iz čl. 376. Zakona o obaveznim odnosima''.

Tužbu protiv RH obitelj Rajić podnijela je nakon što je Tužilaštvo za ratne zločine Republike Srbije u ožujku 2022. podiglo optužnicu protiv četvorice pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Vladimira Mikca, Zdenka Radulje, Željka Jelenića i Danijela Borovića, za koje se sumnja da su raketirali izbjegličku kolonu na kod Bosanskog Petrovca i u mjestu Svodna kod Novoga Grada 7. i 8. kolovoza pri čemu je ubijeno trinaestero civila, od toga šestero djece, dok je velik broj njih bio ranjen.

U razgovoru za naš list u svibnju 2022. godine, između ostalog, Spaso Rajić je kazao: ''Hrvatska je na Petrovačkoj cesti pobila nedužnu djecu. Na tom dijelu kolone nije bilo nikakvih vojnih ciljeva. Kolona koja je bježala nije predstavljala nikakvu opasnost za Hrvatsku. Sve politika igra ulogu. Mi smo mali i tako nisko, bijeda i sirotinja. Nisam siguran da će od toga išta biti. Volio bih da pravda pobijedi. Samo da opet ne postanemo sredstvo za prepucavanje, svađe, ucjene i političke igre''.

Hoće li pravda na kraju ipak pobijediti ostaje tek za vidjeti. Odvjetnica oštećenih Slađana Čanković kratko nam je kazala da ne bi željela komentirati nepravomoćnu presudu. Dometnula je tek da imaju argumente koje će iskoristiti za podnošenje žalbe na presudu. Napominje da nisu zadovoljni tvrdnjom suda da je riječ o ratnoj šteti niti tvrdnjom da je u konkretnom slučaju nastupila zastara.

Društvo

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više