Novosti

Politika

Veritas objavio imena petero identificiranih osoba

Među identificiranim na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu nalaze se trojica muškaraca i dvije žene, od kojih je četvero ubijeno za vrijeme "Oluje", a jedna 1991. godine

Large petrovac

Posljedice raketiranja izbjegličke kolone na Petrovačkoj cesti 1995. godine (foto Ranko Ćuković)

Nakon što su u četvrtak hrvatsko Ministarstvo hrvatskih branitelja i srpska Komisija za nestala lica objavili drukčije podatke o identificiranim posmrtnim ostatcima na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu (prema hrvatskim službenim izvorima radi se o petero osoba bez navođenja nacionalnosti, a prema srpskim u pitanju su četiri osobe srpske nacionalnosti), portal organizacije Veritas objavio je imena žrtava.

Iz Veritasa navode da su to napravili, jer se zalažu za princip da svaka žrtva, bez obzira kojoj je strani za života pripadala, mora imati ime koje se mora javno objaviti. Također tvrde da se svih petero identificiranih nalaze na Veritasovom spisku nestalih u ratu devedesetih. Među njima se nalaze trojica muškaraca i dvije žene. Četiri osobe ubijene su za vrijeme "Oluje", a jedna 1991. godine.

Prema Veritasovim saznanjima identificirani su Bude Biga (82) rođen u Donjem Babinom Potoku kod Korenice, gdje je i živio. Bude je bio slabovid, gotovo slijep. U avgustu 1995, za vrijeme hrvatske akcije "Oluja", ostao je kod svoje kuće gdje je i ubijen. Njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani sa pravoslavnog groblja u Vodoteču u toku oktobra 2018. godine.

Identificirana je i Ljubica Basara (74), rođena u Svinici kod Vojnića, gdje je i živjela. Ljubica je za vrijeme akcije "Oluja" krenula sa svojom porodicom na traktorskoj prikolici u izbjeglištvo. Na putu Vanići – Glina Hrvatska vojska je napala kolonu nakon čega su se svi sa traktora razbježali, osim Ljubice koja je u tom napadu ubijena i čije tijelo je ostalo na traktorskoj prikolici. Njeni posmrtni ostaci ekshumirani su sa groblja Sveti Nikola u Petrinji u toku juna 2007. godine.

Pronađena je i Zagorka Vujnović (65) rođena u Veljunu kod Slunja, živjela u Klupicama kod Vojnića. Zagorka je za vrijeme akcije "Oluja" krenula sa svojom porodicom u izbjeglištvo i na području Rujevca Hrvatska vojska je napala kolonu, od kada joj se gubi svaki trag. S njom u koloni je bio i njen sin Dušan koji je tom prilikom zarobljen i odveden u zatvor Sisak, odakle je aboliran 31.12.1995. godine. Njeni posmrtni ostaci ekshumirani su sa pravoslavnog groblja Gornje Selište u toku decembra 2015. godine.

Među identificiranima je i Jovo Momčilović (54) rođen u Kršu kod Gospića, a živio u Teslingradu. Jovo je za vrijeme akcije "Oluja" nestao prilikom povlačenja na području Teslingrada. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su sa groblja u Zadru u toku novembra 2016. godine.

Petar Lazić jedini nije stradao u "Oluji". Rođen je u Skipovcu Donjem kod Doboja, a živio je u Zagrebu. Radio je kao vozač u Industrogradnji, OUR Niskogradnja iz Zagreba na terenu u Gospiću. U oktobru 1991. godine pripadnici Hrvatske vojske odveli su ga iz kuće u kojoj je boravio. Njegovo tijelo je, zajedno sa pougljenisanim tijelima još 23 ubijena Srbina, pronađeno u Perušiću kraj Gospića, i kao NN pokopano na Debelom Brdu kod Korenice.

U zadnjih dvadeset godina iz zajedničkih, masovnih i pojedinačnih grobnica, uključujući i ekshumacije u organizaciji samih porodica, ekshumirano je ukupno 1.696 posmrtnih ostataka Srba s područja Hrvatske, navodi Veritas, uključujući i one koji su s njima živjeli i ratovali na njihovoj strani, od čega je do sada identificirano 1.353 posmrtnih ostataka, dok ih još 343 čeka na identifikaciju.

Trenutno se na Veritasovom spisku nestalih nalazi 1.489 osoba čije sudbine još nisu rasvijetljene, među kojima je 1.064 (71%) civila i 422 (28%) žena. Najviše ih je nestalo u posljednjoj ratnoj godini 735 (49%), a zatim u prvoj 600 (40%).

Veritas tvrdi da trenutno raspolaže podacima za više desetina poznatih mjesta ukopa sa više od 200 posmrtnih ostatka na području Hrvatske, pokopanih uglavnom pod oznakom “nepoznat”, koji i dvadeset devet godina po prestanku rata, isključivo zbog opstrukcije hrvatske strane, čekaju na ekshumaciju.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više