I pored optužnica koje se u Srbiji pripremaju protiv hrvatskih pilota zbog bombardiranja izbjegličke kolone u Bosni i Hercegovini ima prostora za obnavljanje odnosa i suradnje Hrvatske i Srbije, izjavio je predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac novinarima u Saboru.
Pupovac se založio za razgovor, jer od 2019. nema nikakve suradnje u pravosudnim i političkim pitanjima.
"Pravosudni predstavnici trebaju se naći i dogovoriti kako da otvore ovaj problem koji samo može komplicirati odnose dviju vlada. Bez toga teško da može doći do kvalitetnog rješenja", naglasio je Pupovac.
Istaknuo je da i SDSS nije 12 godina u koaliciji da bi probleme učinio još većim, nego zato da bi rješavali sva otvorena pitanja između Hrvatske i Srbije.
"Postoji prostor za otvaranje razgovora o nepravomoćnim optužnicama protiv pilota, a ima prostora i da Hrvatska i Srbija krenu prema obnavljanju međusobnih odnosa i traženju mehanizama suradnje", kazao je Pupovac.
"Rekao sam da se Hrvatska ne bi trebala junačiti s izjavama da će odbaciti takve optužnice jer je suđenje za ratne zločine obaveza koju je Hrvatska preuzela Zakonom o suradnji s Haškim sudom i pristupnim ugovorom EU, u kojem se u članku 7. obvezuje da će nastaviti procesuirati ratne zločine. Slučaj bombardiranja izbjegličke kolone jedan je od nemalobrojnih sudjelovanja u ratnim zločinima u kojima Hrvatska nije ispunila svoju obavezu, nije odgovorila na zahtjeve Tužiteljstva BiH iz 2009., a nije ni sama ništa poduzela", istaknuo je, podsjetivši da je taj zločin poznat od 1995. vlastima Hrvatske, Srbije, BiH te Međunarodnom sudu u Hagu, ali je to pao u drugi plan.
"Nesuradnja Hrvatske tu je imala veoma važnu ulogu i presudan utjecaj, a onda su i drugi utjecali da se to ne procesuira", ocijenio je Pupovac.
Govoreći o bombardiranju izbjegličke kolone, rekao je da je važno znati da se radi o zločinu u kojem je ubijeno devetero civila u izbjegličkoj koloni 30 kilometara od hrvatske granice unutar teritorija BiH.
"Pri tome je ubijeno i četvero djece, a 50-tero ljudi je ranjeno u tom napadu za koji se zna odakle su avioni krenuli i na kojem su području djelovali", rekao je i novinare pozvao da prestanu govoriti o navodnom zločinu i da potraže činjenice, fotografije i dokumente koji o tome postoje, te da obavijeste javnost u Hrvatskoj da to bolje shvati.
"Kao što je ozbiljan problem avionsko raketiranje Slavonskog Broda u kojem su stradala hrvatska djeca, tako je i ovo ozbiljan problem", podvukao je Pupovac.
Rekavši da je pitanje ratnih zločina i nestalih jedna od stvari o kojima SDSS i HDZ imaju različit stav, Pupovac je kazao da se o toj temi i njenoj ozbiljnosti razgovaralo jučer na sastanku vladajuće koalicije.
"Sada je najvažnije da se politizacija pitanja nestalih makne na stranu i prestane s tim, bez obzira tko to poticao, s koje strane to dolazilo, i da se usmjeri na ohrabrivanje pravosuđa da napravi neophodan posao, kao i institucije koje imaju nadležnosti u pitanjima pronalaženja nestalih i suđenja za ratne zločine", istaknuo je predsjednik SDSS-a.
Među nestalima, koji se i danas traže, 50 posto je srpske, a 50 posto hrvatske nacionalnosti, što znači da svaka od strana ima svoj dio odgovornosti. "To što naši dužnosnici govore kao da nema podijeljene odgovornosti, ne odgovara činjenicama", naglasio je Pupovac.