Grad Zagreb pred Općinskim građanskim sudom vodi ukupno pet ovršnih sporova protiv pet obitelji romske nacionalnosti zbog ometanja posjeda odnosno protupravnog useljenja u gradske stanove u Novom Petruševcu. Riječ je, uz poneku iznimku, uglavnom o obiteljima koje su, kako smo već pisali, u srpnju 2022. godine deložirane s rubnog dijela zagrebačkog naselja 3. Struge temeljem sudskog naloga, nakon parnice i ovršnog postupka koji je radi iseljenja pokrenula naftna kompanija INA kao vlasnik tog zemljišta.
Premda su višečlane obitelji sa Struga odlukom Grada Zagreba privremeno preseljene u prihvatilište Crvenog križa za beskućnike u Kosnici i u hostel Arena u Remetincu, Grad još nije pronašao trajnije stambeno rješenje ni model podrške stanovanja za pedesetak svojih građana. Na to ga obavezuje Zakon o socijalnoj skrbi prema obiteljima koje to ne mogu učiniti same i kako bi se spriječilo odvajanje djece od njihovih odraslih članova. Stoga su se pojedine obitelji protupravno, uvjerivši se prethodno da su prazni, uselile u gradske stanove, svjesne jednako tako da ih na putu do stambene sigurnosti ometa niz različitih administrativnih prepreka kao i još uvijek prisutna segregacija i društvena isključenost Roma.
Novosti su u posjedu pojedinih rješenja zagrebačkog Općinskog građanskog suda koji je 5. rujna u slučaju jedne romske obitelji donio rješenje o ovrsi radi udaljenja ovršenika iz nekretnine odnosno njihove deložacije iz stana u Novom Petruševcu, koja bi se na toj lokaciji trebala provesti 7. studenoga. U drugom rješenju spomenutog suda od druge romske obitelji s petero djece zahtijeva se da vrate stan Gradu Zagrebu u posjed, pri čemu sud navodi i da je tužena silom odnosno metalnim predmetom otvorila vrata stana kako bi ga zaposjela. U rješenju također piše da dvoje tuženika (roditelji) moraju nadoknaditi štetu Gradu Zagrebu od 39,82 eura sa zateznim kamatama, pri čemu ih sud također obavještava da su dužni predati ključeve od ulaznih vrata stana u roku od 24 sata po prijemu rješenja.
Ako to ne učine, navodi se u rješenju, sud im prijeti kaznom od 663,61 eura, uz napomenu da takva privremena mjera traje do pravomoćnosti rješenja. Grad Zagreb kao tužitelj, ističe se u sudskom rješenju, navodi da je stan predviđen za dodjelu u najam osobi koja je u teškom socijalno-zdravstvenom položaju (stopostotno tjelesno oštećenje, žrtva obiteljskog nasilja, status hrvatskog branitelja, gluha osoba). Sudsko rješenje doneseno je još u maju ove godine i, koliko je poznato, stanje je od tada nepromijenjeno pa i ta romska obitelj također može očekivati rješenje o deložaciji.
U slučaju treće obitelji, koja bi prema sudu trebala napustiti gradski stan u Novom Petruševcu, doznali smo da imaju, kao i u prethodnom slučaju, petero malodobne djece, i to u dobi od nekoliko mjeseci do sedam godina. Pritom je otac djece državljanin druge zemlje, nema uređen status u Hrvatskoj te povremeno boravi s obitelji i povremeno je radno angažiran na različitim lokacijama. Navedena je obitelj živjela u riziku od beskućništva te su iz 3. Struga preseljeni u Prihvatilište u Kosnici, nakon čega su se protupravno uselili u prazan gradski stan u Novom Petruševcu u trenutku kada je majka bila pred porodom, a nisu mogli pronaći stan za najam. Premda u visokom riziku od beskućništva, i ta obitelj očekuje deložaciju iz gradskog stana. Iz udruge Ambidekster klub, mobilnog tima za socijalno uključivanje i podršku u zajednici, ponovno ističu da takvim obiteljima treba omogućiti prijavu za najam gradskog stana vodeći računa o prioritetnosti i riziku od beskućništva.
Ta udruga kontinuirano apelira na Grad Zagreb i predlaže rješenja za probleme građana romske nacionalnosti, ne samo bivših stanovnika Struga već i onih iz prisavskog naselja Vrtni put koji ondje žive u potpuno neadekvatnim uvjetima.
Iz Grada Zagreba zaprimili smo odgovor na naš širi upit na ovu temu. Iz gradske službe za informiranje i medije poručuju da obilascima, barem jedanput mjesečno, preostalih obitelji koje su još uvijek u smještaju u Kosnici i hostelu Arena pružaju podršku u ostvarivanju prava iz sustava socijalne skrbi i zdravstva; "konkretno u Kosnici dvjema obiteljima, a hostelu Arena jednoj", ističu iz Grada. "Od sredine svibnja ove godine, gotovo svaki tjedan, mobilni tim Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, obilazi romske obitelji u Vrtnome putu. Ovaj mobilni tim je uspostavljen upravo kako bi se pratilo stanje, ali i predlagale i poduzimale mjere poboljšanja životnih uvjeta u naselju u kojem trenutno živi 18 obitelji, odnosno 112 osoba, od čega je 74 djece", odgovorili su iz Grada Zagreba.
Navode da ovakvim neposrednim pristupom dodatno šalju poruku o svojoj spremnosti da sustavno počnu rješavati dugogodišnje probleme Vrtnoga puta, a time i pruže dodatnu podršku romskim obiteljima. Onim stanovnicima koji nisu imali zdravstveno osiguranje, "sada je to pravo posredstvom Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom i regulirano. Kada je riječ o zdravstvenoj zaštiti, osigurali smo sredstva i za sistematske preglede stanovnika Vrtnoga puta i Struga krajem rujna i početkom listopada".
Ipak, najvažnija priča vezana uz "davanje" gradskih stanova zasad nije tako jednostavna. U odgovoru Novostima Grad napominje da se oni "kontinuirano daju u najam sukladno odredbama Odluke o najmu stanova – temeljem trenutno važeće Konačne liste reda prvenstva ili izvan te liste na preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom osobama koje su u teškom socijalno-zdravstvenom položaju". Uz navedeno, navode dalje, "u tijeku je priprema novih dvaju natječaja, kako za priuštivi, tako i za socijalni najam, temeljem nove Odluke o najmu, koja značajno olakšava prijavu za romsku zajednicu". "Što se tiče Novog Petruševca, u cilju zaštite imovine Grada pokrenuti su odgovarajući postupci radi vraćanja u posjed bespravno zaposjednutih stanova, te kako bi se isti oslobodili za dodjelu najpotrebitijima, sukladno Odluci o najmu stanova. Takvih sugrađana ima više stotina u Zagrebu", poručuju iz Grada Zagreba.