Prosvjedni skupovi povodom šokantnog slučaja osječkog ginekologa Zlatka Topolovca održat će se 20. rujna u 14 hrvatskih gradova, stoji u objavi koju potpisuju 44 udruge civilnog društva.
Udruge zahtijevaju da ravnatelj KBC-a Osijek Krunoslav Šego, ministar zdravstva Vili Beroš i odgovorni u Hrvatskoj liječničkoj komori podnesu ostavke, jer su dopustili da liječnik koji je u veljači nepravomoćno osuđen za silovanje i dalje radi s pacijenticama, sve dok žena koju je pregledao 9. rujna nije za Novosti ispričala da ju je zlostavljao za vrijeme pregleda.
Pozivajući sve da se odazovu simboličnoj javnoj akciji pod nazivom “Prestanite štititi silovatelje!”, udruge ističu da ovo nije izoliran slučaj i da institucije sistemski štite nasilnike i silovatelje.
“Ovaj slučaj nije izoliran, već odražava dublje probleme unutar sustava – institucionalno nasilje nad ženama koje ih dodatno zastrašuje i ponižava u trenucima kada im je potrebna liječnička pomoć. Žene su primorane povjeravati svoje zdravlje i intimu osobama optuženima za teška kaznena djela, što narušava njihovu sigurnost i povjerenje u sustav.
Prema podacima organizacija koje izravno pomažu ženama, ovaj slučaj iz Osijeka nije jedini.
Institucije redovito zakazuju u pravovremenom reagiranju i sankcioniranju svih oblika nasilja
nad ženama. U posljednje vrijeme suočavamo se s alarmantnim brojem slučajeva femicida,
kojima su prethodili brojni propusti nadležnih tijela u sprječavanju eskalacije nasilja.
Godinama upozoravamo na to da Hrvatska nema sustavan, strateški pristup prevenciji nasilja
nad ženama. Ne postoji nacionalna strategija protiv svih oblika nasilja nad ženama, a zakoni
koji postoje se ne provode dosljedno. Institucije, umjesto da štite žrtve, često štite nasilnike.
Primjeri su mnogobrojni – silovatelji i dalje rade u bolnicama, nasilje nad ženama se kažnjava
novčanim kaznama, a suđenja za femicid i druga teška kaznena djela su zatvorena za javnost,
čime se umanjuje ozbiljnost počinjenih zločina.
Na ovaj Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, zahtijevamo hitno zaustavljanje
institucionalnog nasilja nad ženama!“, stoji u dopisu upućenom medijima.
Smatraju da bi se izmjenama zdravstvenih propisa efikasnije sprječavalo nasilje unutar sistema zdravstvene zaštite.
“Tražimo hitno usvajanje zakonskih izmjena i pravilnika koji bi onemogućili ovakve slučajeve u budućnosti. Izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti koja bi obvezala ravnatelje zdravstvenih ustanova da privremeno suspendiraju osobu protiv koje se vodi kazneni postupak za određena kaznena djela, uključujući kaznena djela protiv spolne slobode, najteža kaznena djela povezana s rodno uvjetovanim nasiljem i kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta. Tražimo također izmjenu Zakona o liječništvu, uvođenjem odredbe o privremenom oduzimanju odobrenja za samostalni rad liječnicima protiv kojih se vodi kazneni postupak za gore navedena kaznena djela do pravomoćnosti sudske odluke.
Tražimo sustavan pristup borbi protiv nasilja nad ženama – usvajanje nacionalne strategije i
donošenje zakona protiv svih oblika nasilja nad ženama te njihovu strogu provedbu. Također, tražimo transparentnost u sudskim postupcima i javno objavljivanje presuda za nasilje nad ženama, uključujući slučajeve femicide“, ističu.
Podsjetimo, Županijski sud u Osijeku je Topolovca u veljači zbog silovanja pacijentice osudio na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od četiri godine i jednako dugu zabranu rada s pacijenticama, no KBC Osijek i HLK nisu provele disciplinske postupke iz svojih nadležnosti, pa liječnik nije izgubio licencu i nesmetano je nastavio raditi u bolnici.
Nakon javnog istupa žene koja tvrdi da ju je zlostavljao za vrijeme pregleda 9. rujna, dobio je otkaz u KBC-u Osijek, a dan kasnije je i uhapšen i određen mu je jednomjesečni pritvor.
Srednja.hr javlja da je u srijedu dobio otkaz i na Medicinskom fakultetu u Osijeku, gdje su mu navodno još u veljači onemogućili održavanje nastave iz ginekologije i opstetricije i kolegija Integrativna medicina.