Da je svaka kriza, a posebno ona katastrofalnih razmjera, ustvari sjajna poslovna prilika, to znamo već odavno. Rezon je sasvim jednostavan: dok pada vrijednost gotovo svemu, najkrupniji lovatori rado vrebaju na jeftino zgrtanje još većeg bogatstva. Ali ne prije negoli im ususret istrče benevolentne vlasti koje upravljaju javnim dobrima. U tom smislu za ovu prigodu izdvajamo vijest o jednom natječaju Ministarstva državne imovine, raspisanom 1. travnja.
Posrijedi je obvezujući tender za kupoprodaju 54 hektara državnog zemljišta i ugovaranje koncesije za daljnjih 150, sve uz obalu Prukljana kraj Skradina. Namjena projekta – golferski teren s 18 rupa, hotel s 1500 ležajeva i hrpa turističkih vila, plus pomorsko dobro za jahtašku luku i dvije plaže. Naravno, kao i uvijek kad je golf u pitanju, u Hrvatskoj i svijetu, sportski aspekt predstavlja samo kulisu za nekretninsko-mešetarski biznis. I to u pravilu grandioznih razmjera, bivajući ekskluzivnom šansom za prigrabljivanje golemog prostora do kojeg se ne može doći drugim načinima. Najviše smo u takvom kontekstu pisali o dubrovačkom slučaju nasrtaja na javni prostor, infrastrukturu i prirodu. Naravno, to nipošto nije jedini takav primjer, niti je ovaj skradinski tek drugi, nego je bezmalo kompletno naše priobalje na udaru sličnih ideja u zamahu. Val golferskih projekata, kojima su prilagođivani i zakoni, bio je usporen tek recesijom koja je prije deset godina pogodila i građevinski sektor. Ali uočimo jedinstvenu perspektivu koja se za čitavu ovu priču otvara specijalno u sadašnjem dobu.
Globalna pandemija nije samo omogućila vlastima i njihovim omiljenim investitorima da prestravljenom narodu neometano maznu ponešto krupno ispred nosa. Golf je idealan sport baš za uvjete kakve zahtijeva korona, s obzirom na to da se nužna socijalna distanca tamo najizrazitije realizira. Strogo između različitih klasa, naime, pa ostaje tek da se nosači palica odgovorno pridržavaju mjera zaštite, i elita da svakako ostane u rukavicama.