Novosti

Kronika

Сjeћaњe нa aвгуст 1942.

Сурaдњoм виjeћa српскe нaциoнaлнe мaњинe у Пaкрaцу и Липику, нaдлeжних пaрoхиja, мjeсних oдбoрa и удружeњa aнтифaшистa тoкoм aвгустa су oдржaвaни пoмeни и кoмeмoрaциje зa стрaдaлe Србe 1942. нa тoм пoдручjу

Zbog počinjenih ustaških zločina, mještani srpskih sela oko Pakraca avgust 1942. godine mogu pamtiti samo po zlu. Tada su uz više od 2.000 stanovnika tog kraja stradale i brojne izbjeglice s Kozare.

Krvavi pir počeo je 2. avgusta u selu Kričke, nastavljajući se 4. avgusta u selima Toranj i Dereza, 11. u Branešcima, 12. u selu Japaga i dan kasnije u Kusonjama i obližnjim selima, sve do masakra počinjenog 16. avgusta u Sloboštini.

Suradnjom vijeća srpske nacionalne manjine u Pakracu i Lipiku, nadležnih parohija, mjesnih odbora i udruženja antifašista tokom avgusta su održavani pomeni i komemoracije za stradale Srbe.

U Kusonjama je 13. avgusta održana centralna komemoracija za stradanja mještana Kusonja Dragovića i Čaklovca, prvo kod spomenika žrtvama, a onda i kod bunara u koji su tijela žrtava bacana. Komemoraciji su prisustvovale delegacije VSNM-a Požeško-slavonske županije, Pakraca i Lipika, SDSS-a, udruge antifašista, kao i brojni mještani, potomci i rođaci žrtava.

Tom prilikom evocirano je sjećanje na sinhroniziranu akciju ustaških snaga u kojoj je stradalo oko 520 mještana Kusonja i okolnih sela, kao i nepoznat broj izbjeglica s Kozare. Prema do sada raspoloživim podacima MO Kusonje, ubijeno je 64 djece dok je 360 muškaraca i žena odvedeno u logore iz kojih se većina nikada nije vratila. Dio njih spašen je uz posredovanje humanitarke Diane Budisavlјević.

- Važno je da se sjećamo stradanja civila tokom krvavog augusta i da kroz komemoriranje i molitveno sjećanje svi zajedno odamo počast nevino stradalima. Važna je saradnja Vijeća, crkve, mjesnih odbora i udruženja antifašista koju smo postigli sa ciljem dostojanstvenog obilježavanja ovih datuma - istaknuo je Nikola Ivanović, predsjednik županijskog VSNM-a i zamjenik gradonačelnice Pakraca.

Okupljenima su se obratili i predsjednik Mjesnog odbora Kusonje i VSNM-a Pakraca Milan Kozlović te predsjednica antifašista Mirjana Bilopavlović, dok je pomen na bunarima služio episkop pakračko-slavonski Jovan sa sveštenstvom eparhije.

Kozlović je u izjavi za Novosti izrazio zadovoljstvo odzivom i porukama sa skupa, kao i završenim procesom obnove spomen-obilježja.

- Spomenik koji je građen 1952. i oštećen tokom rata 1990-ih, obnovljen je 2013., a postavljeni su i spomen krstovi kod bunara u koji su bacane žrtve. O. Luka Bosanac i ja inicirali smo sadnju 60 čempresa oko bunara, a ja sam sredio i pristupni put do jednog od njih. Bitno je da mi, koji se sjećamo događaja obnovimo i postavimo obilježja, jer će mlade generacije koje su sve malobrojnije teško to učiniti - rekao nam je Kozlović.

Pomen i komemoracija su održani i u selu Branešci gdje su ustaše 11. avgusta 1942. pobile 87 mještana i 120 izbjeglica sa Kozare. Pomen je održan i za poginule borce u NOB-u, za brojne Srbe iz Branežaca, ubijene po logorima, kao i za sedam srpskih civila ubijenih u selu 1991. godine.

Komemoraciji su pored sveštenstva prisustvovale i delegacije manjinskih vijeća, SDSS-a i antifašista. Osim Ivanovića i Bilopavlović, prisutnima se obratila predsjednica mjesnog odbora Ana Romanić, pročitavši pjesmu o stradanju sela koju je napisao njen brat Petar.

- Mi smo bili partizanska porodica, a naš otac Pavle jedan je od prvih pet partizana u kraju. Zbog toga i nastojimo održavati sjećanja na ono što se dešavalo - rekla je Romanić za Novosti.

Pomen stradalima u organizaciji VSNM-a Lipika održan je i u selu Japage. Kod dva spomen-obilježja nalaze se dva bunara u koja su ustaše pobacana tijela u ubijenih. U jednom su ostaci više od 50 domaćih mještana, a u drugom 52 žrtve izbjeglica s Kozare.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više