Novosti

Kultura

Promocije na Interliberu

U okviru programa Interliбre! na zagrebačkom sajmu knjiga publici se, nakon Milenka Bodirogića, predstavljaju Branko Sekulić, Dragan Markovina, Jasminka Petrović i Ana Petrović

Large int pesak 3  1

S promocije knjige "Pesak pjeskare" Milenka Bodirogića (foto Nenad Jovanović)

U okviru programa Interliбre! koji na zagrebačkom sajmu knjiga Interliber, kao i prethodnih godina, organizira SNV u partnerstvu sa Superknjižarom, 15. novembra održana je promocija knjige "Pesak pjeskare" Milenka Bodirogića i izdavačke kuće Orfelin izdavaštvo. Uz autora, o knjizi i izdavačkoj aktivnosti te kuće govorili su urednik edicije "Poetika strave" Dejan Ognjanović i Milenkov prijatelj Nikola Janković koji je također zaslužan za nastajanje romana.

Milenko Bodirogić je najprije pisao fantastiku, za što je dobivao i nagrade.

– Do preokreta na izdavanje horora došlo je kad sam upoznao Ognjanovića koji mi je poslao svoj opsežan doktorski rad pod naslovom "Poetika strave". Ja lično ne pišem horor priče, nego sam u svoja dva do sada objavljena romana, "Po šumama i gorama" i "Pesak pjeskare", nastojao ispitati stvarnost sveta, naročito otkad je početkom 90-ih došlo do raspada zemlje i ideja koje su zastupane u njoj. Moji romani nastaju nakon dugih šetnji, a radnja se odvija samo na lokacijama koje sam prošao. U oba romana postoje historijski okviri s fiktivnim likovima, u prvom romanu 1941. i početak partizanskog pokreta, a u "Pesku pjeskare" buna husinskih rudara 1920. koja je bila jedan od povoda za zloglasnu Obznanu i progon svih levih ideja u Kraljevini SHS. Tada je od koruptivnih formirana "nacionalna garda" koja je činila zločine nad rudarima što podseća na 90-e kad postoje paravojne formacije koje su u ratovima tih godina činile zločine - rekao je Bodirogić.

Objasnio je da pojam "orfelin" znači "siroče", odnosno zanemarena osoba. Zato umem da u svojim romanima nađem empatiju i solidarnost, ali i da objasnim što je bogatije ljude 1941. tjeralo da iz udobnosti svojih kuća odu u šumu da se bore za određene ciljeve, naglasio je.

Ocijenio je i da je edicija "Poetika strave" promijenila viđenje tog književnog žanra u Srbiji i BiH, a možda će i u Hrvatskoj, čemu je dijelom doprinijela i oprema knjiga – tvrde korice, originalne naslovnice, ilustracije i dugački pogovori.

O samoj ediciji i početku suradnje s Bodirogićem govorio je Dejan Ognjanović, ističući da je došla do 36 naslova po čemu je najveća u Srbiji, a u svescima su kroz romane i zbirke priča zastupljeni klasični autori iz 19. i početka 20. vijeka ili klasični autori koji su zbog nezainteresiranosti bili nepravedno zaobiđeni.

- Dela nekih od njih mogli su se naći po nekim antologijama i zbirkama. Tiraž svake od knjige je 1.000 primeraka, a neki stariji naslovi su rasprodani - kazao je.

Završnih dana Interlibera predviđeno je održavanje šest promocija knjiga brojnih izdavača.

- Cilj programa je promocija srpskog izdavaštva u Hrvatskoj i povezivanje hrvatskih i srpskih izdavača i autora, a u ovogodišnjem programu posebno mjesto zauzima promocija Biblioteke XX. vek i njihovih najnovijih izdanja - rekao nam je Mišo Nejašmić iz Superknjižare.

- Ove godine napravili smo evolucijske pomake u projektu Interlibre, u smislu jače vidljivosti, a tu je i fond knjiga koji se izlaže. Ustrajemo na ideji da predstavimo najkvalitetniji izdavački program ostvaren u 2023. godini od strane 65 izdavača iz Srbije, a svake godine osvježimo ponudu kako bi publici u Hrvatskoj mogli učiniti dostupnim naslove koji ne postoje u hrvatskom izdanju. Trenutno imamo preko 1.500 novih naslova koje smo izdvojili ili koji su izišli lani, a tu su i strukturalno bitna i starija izdanja – istaknuo je Nejašmić, ocjenjujući suradnju sa SNV-om odličnom. Podsjetio je na zajednički nastup na sajmovima knjiga u Osijeku i Splitu gdje je knjiga Bogdana Diklića izazvala veliku pažnju.

- Do kraja sajma predstavljamo tri autora Biblioteke XX vek od kojih su dvojica iz Hrvatske. Dragan Markovina i Branko Sekulić izdali su svoja prva izdanja za srpskog izdavača. Vidimo po najavama i marketingu veliki interes za knjigu Dragana Popovića "Rat sećanja 1980-1990" koja će sigurno izazvati mnogo polemika - ističe Nejašmić.

U nedjelju će, uz hrvatsko izdanje uspješnog romana "Leto kad sam naučila da letim" Jasminke Petrović, zagrebačkoj publici predstaviti i Anu Petrović, ilustratoricu stripa "Stripoterapija".

- To je supergenijalno djelo koje će naići na publiku gdje god bude predstavljeno jer smo na svakoj promociji do sada rasprodali sve dostupne primjerke. A kao što smo prošlih godina dovodili učenike osnovnih škola s Banije i drugih krajeva da prvi put dođu na Interliber i mogu slušati autore koji govore njihovom materinjim jezikom, ove godine će uz publiku biti i učenici Srpske pravoslavne opšte gimnazije u Zagrebu kako bi i njih uvlačili u proces čitanja da budu povezani uz knjigu – zaključio je Nejašmić.

Kultura

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više