U sklopu umjetničkog projekta "Usputno zlo", udruge Vizura aperta i umjetnice Tanje Dabo, zadnjih mjeseci dokumentirao se govor mržnje na javnim površinama i ulicama gradova i sela u Hrvatskoj, koji su na poziv za sudjelovanje prijavljivali građani i građanke.
U septembru 2020., u sklopu istraživačko-umjetničkog projekta, poslan je dopis državnim institucijama, ministarstvima i pravosudnim institucijama s upitom vezano uz govor mržnje, pozivanje na nasilje i ikonografiju zločinačkih razdoblja u javnom prostoru u Hrvatskoj. Udruga Vizura aperta tražila je da se institucije očituju o tome radi li se o sadržaju i djelovanju koje je zabranjeno zakonima i Ustavom.
Istraživanje je provedeno u Zagrebu, Splitu i Osijeku u većem opsegu te Rijeci, Sisku, Kostreni, Benkovcu, Donjem Karinu, Gornjem Karinu, Tinju, Lišanima Tinjskim, Polači, Vrani, Obrovcu, Muškovcima, Bjelovaru, Čazmi, Pločama, Maslenici, Petrovoj gori i odmorištu Lepenica na autocesti Rijeka-Zagreb u manjem opsegu.
Pronađeno je preko 460 natpisa na preko 180 lokacija, a radi se o većim dijelom istim natpisima poput simbola kukastog ili keltskog križa, znaka SS, ušatog ustaškog slova U, grba Hrvatske iz NDH s prvim bijelim poljem na šahovnici, zatim natpisi "Za dom spremni", NDH, "Ubij Srbina", "Ubij pedera", "Ubij tovara", "Srbe na vrbe", "Srbine čakija ti ne gine", "Vješala ZG kolji Srbe", "Pederi i Srbi na vrbe", "Pupovac u zatvor" i slično.
U zaključku umjetničkog istraživanja "Usputno zlo", između ostalog, navode se i odgovori institucija na dopis koji je upućen povodom grafita govora mržnje. Iz Ministastva unutarnjih poslova i Ravnateljstva policije Hrvatske poslali su očitovanje u kojem stoji da je, u odnosu na slučajeve koji su pobrojani, potrebno istaknuti kako "pozitivno zakonodavstvo u RH ne navodi popis poruka, fotografija ili simbola koji sami po sebi predstavljaju prekršaj ili kazneno djelo za koje se kazneni postupak pokreće po službenoj dužnosti." Iz MUP-a navode i to da je "pojavu takvih simbola ili poruka potrebno promatrati u vremenskom i prostornom kontekstu, kao i u kontekstu s drugim događajima i radnjama koje prate pojavu takvih simbola ili poruka."
Istraživanje "Usputno zlo", prema riječima autorke Tanje Dabo i kustosice Davorke Perić, kritično je prema toleranciji sustava, ali i društva u cjelini, spram zla u javnom prostoru.
"Mnogi natpisi navedenog sadržaja odolijevaju godinama, a većinu njih nitko i ne pokušava ukloniti. To je zlo s vremenom postalo prihvatljivo, a nitko se sustavno ne brine o tome. Uvjerene smo da umjetnički rad, pa tako i ovo umjetničko istraživanje, može svojim neposrednim obraćanjem lakše doprijeti do ljudi i ukazati na ozbiljne probleme prisutne u društvu te da zbog svoje javne vidljivosti može biti učinkovitije, jer upravo javna vidljivost umjetničkog projekta može potaknuti institucije na obavljanje svojih dužnosti", navodi se u priopćenju.
Osim toga, ovo umjetničko istraživanje zamišljeno je prvotno kao baza za razvoj umjetničke ideje koja će rezultirati produkcijom novog umjetničkog rada Tanje Dabo.
Facebook stranica "Usputno zlo" djelovat će i dalje kao platforma na kojoj se građani/ke i dalje mogu javljati s fotografijama grafita i adresama koje će se anonimno prijavljivati po njihovoj dojavi i nastaviti tražiti uklanjanje.