Novosti

Kronika

Pravna pomoć na terenu

Zajedničko veće opština i Centar za mir, pravne savete i psihosocijalnu pomoć pokrenuli su projekt pružanja terenske pravne pomoći

Whf23p9ht6npa6gax71bwkcoadc

Pravni tim na terenu u razgovoru sa strankama (foto Arhiva ZVO)

J. L, N. B i M. B. (identitet poznat autoru teksta) sklopili su prošle godine ugovor o kupoprodaji nekretnina s firmom iz Osijeka koja se, pored brojnih delatnosti, bavi prodajom i kupnjom nekretnina. U ugovoru je navedeno da prodavatelji prodaju, a kupci kupuju i primaju u posed i vlasništvo nekretnine koje se sastoje iz kuće, dvorišta i oranice ukupne površine 2792 kvadratna metra. Kupoprodajna cena je ugovorena u iznosu od 38.000 kuna, i kupac se obvezao da će novac isplatiti nakon ishođenja dokumentacije, a najkasnije u roku od 150 dana od dana zaključivanja ugovora. Kupoprodajni ugovor dve zainteresovane strane uredno je overen kod javnog bilježnika i zaveden u zemljišno-knjižnom odjelu kroz rešenje koje je doneo Opštinski sud u Belom Manastiru i tu ne bi bilo ništa sporno da na ugovoru ne stoji datum 15. 06. 2013.godine. Naime iako je od tada proteklo puno više od 150 dana prodavatelji do danas nisu dobili ni lipe za prodane nekretnine. Istine radi treba reći, što je za prodavatelje utešno, da u članku 3. ugovora piše da u slučaju da se obaveza isplate ne izvrši u roku, ugovor će se smatrati raskinutim.

Kako god završio ovaj slučaj, za koji u belomanastirskoj kancelariji Zajedničkog veća opština kažu da nije izolovan, izvesno je da je ovo samo jedan od niza primera sa kojima se gotovo svakodnevno suočavaju pravnici ZVO-a angažovani na pružanju besplatne pravne pomoći na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-sremske županije. U svoje dve kancelarije u Belom Manastiru i Vukovaru, ZVO već godinama pruža besplatnu pravnu pomoć, a s obzirom da je potreba za takvim oblikom pomoći puno veća od očekivane, pokrenut je projekt primarne pravne pomoći na terenu.

U saradnji s partnerskom organizacijom Centar za mir, pravne savete i psihosocijalnu pomoć iz Vukovara, pravna je pomoć odnedavno tako dostupna i korisnicima iz udaljenijih mesta, a u prvom redu starijim i nemoćnim osobama. Pomoć koju građani na ovaj način mogu potpuno besplatno dobiti, sastoji se od opštih pravnih informacija, pružanju pravnih saveta te sastavljanju podnesaka pred javno pravnim telima, EU sudom za ljudska prava i međunarodnim organizacijama u skladu s međunarodnim pravilima.

Područje delovanja ZVO-a obuhvata opštine Erdut, Borovo, Negoslavci, Markušica, Trpinja, Šodolovci i Jagodnjak, a pravni tim sačinjavaju Branislav Tekić iz Centra za mir, pravne savete i psihosocijalnu pomoć te Dragana Jeckov, Milijana Jeremić, Erika Jasnić i Dejan Drakulić iz ZVO-a. Prostor za pružanje pravne pomoći obezbeđen je u dogovoru s načelnicima opština i mesnim odborima u kojima će se projekt provoditi.

Ovim projektom građanima je omogućeno da na bolji i brži način te bez velikih troškova dobiju odgovarajuću pravnu pomoć ili savet,. Da je projekt pružanja pravne pomoći na terenu hvalevredan pokazuje i veliki interes građanstva, a prema informaciji pravnog tima iz Vukovarsko-sremske županije, ispred njihove kancelarije poprilične su gužve što ide u prilog onima koji zastupaju tezu da je Hrvatska još miljama daleko od visokih standarda u zaštiti nacionalnih manjina, a posebno srpske.

Kronika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više