Poznati srpski novinar, voditelj i književnik Vanja Bulić održao je u Srpskom kulturnom centru u Vukovaru književno veče, podsetivši publiku na neke od najpoznatijih naslova izašlih iz njegovog pera i zanimljivosti iz bogate biografije.
Najpoznatiji je kao autor književnog predloška i koautor scenarija za film "Lepa sela lepo gore". Ceo radni vek proveo je kao novinar u medijima, a u Vukovaru je prvi put predstavio svoje nagrađivane romane, poput najnovijeg, "Sinajskog testamenta". Reč je o desetom Bulićevom romanu, u kome je glavni junak novinar Novak Ivanović, njegova koleginica Muška, privatni detektiv Obrad ali i redakcija "Duge" u kojoj je pisac proveo nezaboravne dane kao novinar i urednik.
To je uzbudljiva krimi priča, ali i omaž novinarstvu koje nestaje, a to je ono istraživačko. Moto romana glasi – kako pročitati ono što nije napisano, a odgovor je možda u rečenici: "Ne traži ono što ne sme biti nađeno" – izjavio je Bulić ovog leta, odmah nakon što je objavljen njegov najnoviji roman. Govoreći o svojim romanima koji su bili podloga za brojne ekranizacije, istakao je da čitaoci i publika često smatraju da su oni istorijski, a to nije slučaj.
- To su čisti trileri, koji povezuju prošlost i budućnost, jer kada rešimo enigmu iz prošlosti tada rešavamo i budućnost. Istorija nam se stalno ponavlja. Ne vodimo brigu o prošlosti i zato nam se i dešava sve ovo. Ne znamo ko smo, šta smo i odakle smo – rekao je Bulić govoreći i o "Milutinovom grehu", jednoj od knjiga, koje je predstavio vukovarskoj publici. Većina je vezana za pravoslavlje, a autor pritom odbacuje bilo kakvo postojanje negativne strane, koja bi bila usmerena prema drugim verama.
- Do sada nije bilo negativnih komentara na istorijske podatke. Ukoliko sam uspeo 100 ljudi da animiram da pročitaju moje knjige i zavole istoriju, onda moje pisanje nije uzalud – naglasio je Bulić. Pojedine od Bulićevih romana, građani mogu da pronađu i posude u vukovarskoj biblioteci Zaharija Orfelin.