Povodom obeležavanja Međunarodnog dana starijih lica, Centar za mlade Dalj u saradnji sa Ženskim udruženjem Izvor iz Tenje organizovao je edukativnu tribinu pod nazivom "Starenje i/ili demencija".
Predavač je bila Mirjana Vladetić, specijalistkinja Kliničke psihologije. Učesnice tribine bile su zaposlene u Centru za mlade u Dalju i opštini Erdut, koje su u navedenim institucijama zaposlene u okviru projekta "Zaželi- prevencija institucionalizacije". Predsednica Centra za mlade Milica Sevkić istakla je da, su i nosilac projekta Zaželi, čiji je cilj briga o starim i nemoćnim osobama.
Mirjana Vladetić, zaposlena tridesetak godina na Klinici za neurologiju u KBC Osijek, ukazala je na činjenicu da je u našem društvu sve više obolelih od demencije, naglasivši da je reč o progresivnoj bolesti, gde je od velike važnosti briga i komunikacija s obolelima.
- Starenje kao proces sustiže sve nas. U početku su to sporadične smetnje, poput zaboravnosti. Prvi znaci demencije znaju se preklapati s tim simptomima, ali relativno brzo odmaknu od tih simptoma i vidimo da se osoba menja. U takvoj situaciji trebalo bi što pre potražiti stručnu pomoć, kako bi procenili da li se radi o demenciji, a onda utvrditi načine lečenja i zbrinjavanja, kad bolest napreduje - rekla je psihologinja, govoreći o važnosti dijagnostikovanja bolesti.
- Bližimo se broju od stotinu hiljada obolelih od demencije. Taj broj može biti i veći s obzirom da demencija kod pojedinih osoba još uvek nije prepoznata u sistemu, odnosno nije postavljena jasna dijagnoza - poručila je Vladetićeva.