U organizaciji Zajednice udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije i grada Vukovara, 7. decembra obeležena je 80. godišnjica Desanta na Dunavu i prvog pokušaja oslobođenja Vukovara od fašizma u Drugom svetskom ratu.
Učesnici komemoracije okupljeni u Borovu naselju, vence su položili na spomenik oslobodiocima, gde je održan centralni deo komemoracije u kojoj su učestvovali recitatori vukovarske gimnazije. Nakon toga, položili su vence i na Spomen kosturnicu u parku pored vukovarske bolnice, a zatim su venac pustili i u Dunav.
Nakon što je saveznička vojska, sredinom novembra 1944. godine ostvarila značajnu pobedu u Batinskoj bici u Baranji, u noći sa 7. na 8. decembar pokušala je sličan napad izvršiti na Dunavu kod Vukovara i na taj način probiti Sremski front. Bitke oko Vukovara vođene su nekoliko dana, ali je forsiranje Dunava na kraju bilo neuspešno uz brojne žrtve sa obe strane. Napad su predvodile jedinice 5. Vojvođanske brigade i Crvene armije.
- Mi sledbenici ideje, upravo zbog ovih žrtava moramo da se borimo protiv svakog oblika revizije i minimiziranja borbe protiv antifašizma, odnosno boriti se za mir, toleranciju, svet bez mržnje, bez obzira na nacionalnu, versku i rasnu pripadnost - istakao je predsednik Zajednice udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije Lazo Đokić.
Program je završen svečanom akademijom u Parohijskom domu, gde je predsednik Zajednice antifašista dodelio povelje za doprinos u negovanju vrednosti antifašizma, kulture sećanja na NOB, razvijanja i širenja ideje antifašizma među narodima i građanima. Priznanja su uručena Ambasadi Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj, Savetu udruženja boraca narodnooslobodilačkih ratova Autonomne pokrajine Vojvodine, Zajedničkom veću opština Vukovar i profesorki srpskog Liljani Bajac-Nikolić.