Spomen-ploča u sjećanje na Saška Gešovskog, makedonskog regruta nekadašnje JNA, koji je ubijen 6. svibnja 1991. pred zgradom splitske Banovine, u to vrijeme Komande Vojnopomorske oblasti (KVO), trebala bi biti postavljena upravo na spomenutoj zgradi gradske uprave. U međuvremenu čeka se potvrda splitskog Gradskog vijeća na odluku Komisije za imenovanje ulica i trgova, koja je za tu priliku izabrala sljedeći sadržaj spomena: "Saško Gešovski, Kavadarci, 31. 10. 1971. - Split, 6. 5. 1991. Nesretno stradao 6. svibnja 1991. godine".
Gešovski, rodom iz Kavadaraca u Tikveškom kraju, ubijen je pod nerazjašnjenim okolnostima, a počinitelj nije pronađen. Tog majskog dana na ulazu u zgradu bivše KVO -a, u trenutku kada je nekoliko desetaka hiljada demonstranata - koje je organizator prosvjeda propustio kontrolirati, a među kojima je bilo očito i oružja - tražila od JNA deblokadu sela Kijevo. U sveopćem kaosu ranjen je drugi makedonski regrut Toni Stojčev.
Splitski aktivist Marko Gaj koji je 2019. podnio inicijativu za postavljanje spomen-ploče, za Novosti je izjavio da "iako je njezina realizacija na dobrom putu pričekamo i službenu odluku Gradskog vijeća".
- Bilo bi lijepo obavijestiti i roditelje pokojnog Saška o tome, ali hajdemo pričekati još malo na odluku Gradskog vijeća – kaže nam Gaj. On je već otprije bezuspješno pokušao kontaktirati roditelje pokojnog vojnika. Ove je godine, kaže, na godišnjicu njegove smrti, u Kavadarcima otvorena fontana posvećena Sašku. Do njegovih roditelja, nastavlja Gaj, nastojat će doći preko gradonačelnika Kavadaraca ili će ga osobno zamoliti da roditelje uputi na splitsku odluku.
No premda je prvobitna Gajeva inicijativa bila da na spomen–ploči piše "Saško Gešovski, nevina žrtva prosvjeda održanih 6. 5. 1991. godine", Komisija je izmijenila njezin sadržaj uz argument da se prvobitan natpis može pogrešno interpretirati. No problem u aktualnom tekstu je taj što rječju ne kontekstualizira događaj iz 1991. pri čemu ostaju nejasne okolnosti stradavanja Gešovskog.
- Najbitnije je da se smrt tog mladog i nevinog čovjeka obilježi, a ne da se o formi teksta na spomen-ploči raspravlja iduća dva desetljeća i da sve opet potone u zaborav. U eri napredne tehnologije tko hoće, doznat će što se dogodilo te 1991. Splićani vjerujem, to ionako znaju – završio je Gaj.