Novosti

Politika

Optužnica tereti i Srbiju

U slučaju Banjske optužnica tereti i vlasti u Srbiji i kaže da je grupa koja je učestvovala u tamošnjem napadu "počela da se organizuje u oktobru 2021. na sastanku na kom je bio prisutan i predsednik Srbije Aleksandar Vučić"

Large radoicic

Milan Radoičić (foto Miloš Tešić/ATAImages/PIXSELL)

Prvu godišnjicu od slučaja "Banjska" javnost dočekuje sa optužnicom Specijalnog tužilaštva Kosova podignutom 11. septembra protiv 45 osoba na čelu sa Milanom Radoičićem, bivšim potpredsednikom Srpske liste, dominantne partije među tamošnjim Srbima. Optužnica navodi da su optuženi bili deo oružane grupe koja je 24. septembra 2023. pucala u kosovske policajce. Tom prilikom poginuo je jedan kosovski policajac, kao i trojica napadača srpske nacionalnosti. Čin je okarakterisan kao teroristički napad, uz navode da su optuženi imali za cilj da otcepe sever Kosova i pripoje ga Srbiji.

Šest dana posle sam Radoičić putem javnog obraćanja advokata priznaje odgovornost za napad, a u Beogradu se pokreće istraga o čijoj se daljnjoj sudbini već skoro godinu dana ništa ne zna. Svi od 45 optuženih su u bekstvu, osim tri osobe koje su u pritvoru na Kosovu. A tako bi moglo i ostati, napominje politikolog Ognjen Gogić, koji smatra da Prištini nije u interesu da se Milan Radoičić izruči. Napominje da su vlasti Kosova imale priliku da Radoičića uhapse tog dana u Banjskoj, ali da je on "zbog nekog razloga" pušten u Srbiju.

- Mislim da je Radoičić nezgodan svedok i za mnoge na Kosovu, jer se navodi da je u drugim slučajevima čak sarađivao sa Albancima. Američke sankcije, koje su mu uvedene, obrazložene su time da je sarađivao sa vlastima na Kosovu i Srbiji. Zato je za Prištinu zgodno da Radoičić bude u Beogradu jer tako onda mogu da ucenjuju vlasti u Srbiji - tvrdi naš sagovornik.

U Beogradu optužnicu protiv Radoičića i drugih i ne priznaju. Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva, Nenad Stefanović, izjavio je RTS-u da ta optužnica nema nikakav pravni značaj, navodeći da "institucije u Prištini nemaju nikakvu nadležnost za vođenje bilo kakvih postupaka, pa ni krivičnih". Osim toga, dodao je i da se protiv Radoičića vodi istraga pred Višim javnim tužilaštvom u Beogradu zbog sumnje da je zajedno sa više NN lica izvršio tri krivična dela. A ta istraga u Beogradu je samo izgovor da se Radoičić ne izruči, pa ga tako Beograd i štiti, smatra Ognjen Gogić. On ističe da u Beogradu uvek mogu da kažu da Radoičića ne može da se izruči dok se vodi postupak, za koji Gogić veruje da nigde ne vodi. On misli da će nakon podizanja optužnice Radoičić biti nova tema za prepucavanje Prištine i Beograda.

- Kosovo će govoriti "dajte nam Radoičića", a Srbija će da govori "dajte nam dokaze pa ćemo mi da ga osudimo", a to ne žele ni jedni ni drugi. Ovo je opet simulacija one situacija sa početka rata u kom vojnik kaže "Oni bi kao da se otcepe, a mi im kao ne damo" - kaže Gogić.

Podseća ga ova situacija i na suđenje za ubistvo političara Olivera Ivanovića jer su oba tužilaštva vodila istragu. I dok je sud u Prištini osudio četiri osobe, u Beogradu se nije maklo dalje od istrage. I u tom slučaju se u vezu sa ubistvom dovodio Radoičić, ali optužnica nije obuhvatala njegovo ime jer nije bio dostupan tužilaštvu. U slučaju Banjske optužnica tereti i vlasti u Srbiji i kaže da je grupa koja je učestvovala u tamošnjem napadu "počela da se organizuje u oktobru 2021. na sastanku na kom je bio prisutan i predsednik Srbije Aleksandar Vučić" – odnosno, "Srbija je, između ostalog, ponudila Radoičiću neophodnu vojnu infrastrukturu za obuku", dodaje se u optužnici. Gogić ističe da Srbija mora svojim građanima objasniti šta je ta grupa bila i odakle joj oružje, ali napominje da za to očigledno nema volje.

Potražite Novosti od petka na kioscima.
Informacije o pretplati pronađite ovdje.

Politika

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića. Saznajte više